AK Parti'den bomba hamle! Oy hırsızlarına göz açtırılmayacak

23 Haziran seçimleriyle ilgili hazırlıklarını sürdüren AK Parti, deneyimli isimlerden oluşan 62 bin 372 asil ve yedek sandık kurulu üyesi belirledi. Bu üyelerin yanı sıra sandıklarda görev yapacak 200 bin civarında müşahide de eğitim verildi.

16 Haziran 2019 Pazar 07:11
AK Parti'den bomba hamle! Oy hırsızlarına göz açtırılmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “31 Mart’taki hırsızlıkların tekrarını önlemek için özel bir hazırlık içindeyiz” dediği İstanbul seçimleri için AK Parti’nin yaptığı hazırlıkların detayları ortaya çıktı. AK Parti öncelikle 23 Haziran’da sandık başında görev alacak isimleri, 31 Mart’ın aksine, seçim deneyimi olanlar arasından belirledi. 31 Mart’ta sandıklardaki AK Parti görevlilerinin büyük bölümü “seçim tecrübesi” olmayan isimlerden oluştuğu için, boş tutanağa imza atmanın yanı sıra, geçersiz oylara itiraz ve sayım-döküm cetvelleri ile ilgili birçok zaafın ortaya çıkmasına neden olmuştu. AK Parti kurmayları, “31 Mart seçimlerinde oylar sayılmadan boş tutanağa imza atan sandık kurulu üyelerimiz olmuş. Sorduğumuzda da ‘Sandık kurulu başkanına güvendim’ diyor. Ama o güvendiği adamlar, sonrasında bizim oyumuzu çeteleye geçirmediler. Sonuna kadar oturup sandık başında bekleyeceksin. Sabah gelip, imza atıp gitmek yok. Oy torbalarının ağzı mühürlenip, ilçelere gidene kadar gözlerini dört açacaklar” dedi.

62 bin sandık kurulu üyesi

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre AK Parti’nin İstanbul’daki Seçim Koordinasyon Merkezi, İstanbul’daki 31 bin 186 sandıkta görev yapacak bir asil bir yedek olmak üzere, seçim deneyimi olan, toplam 62 bin 372 sandık kurulu üyesi belirledi. Bu kişiler AK Parti’nin resmi görevlisi olarak sandık kurullarında üye olarak görev yapacak. Bu üyelerin yanı sıra sandıklarda görev yapacak 200 bin civarında müşahide de eğitim verildi. AK Parti’nin görevlileri, özellikle sandık başı işlemleri, oyların sayımı-dökümü, geçersiz oylar, hangi hallerde itiraz edileceği, ıslak imzalı tutanakların önemi, oylama saatinden önce oy pusulası ve zarfların tek tek kontrol edilmesi gibi konularda uygulamalı eğitim aldı. AK Parti, sandıkların kurulu olduğu okullarda en az iki avukat da görevlendirdi. Büyük okullarda ise her katta bir avukat olacak şekilde planlama yapıldı. Avukatlar, sandık başı işlemlerinde AK Parti’nin görevlilerine hukuki destek verecek.

Oy sayım işlemi bittikten sonra, oyların polis eskort aracıyla beraber güvenli bir şekilde ilçe seçim kurulları götürülmesi için de ekstra güvenlik tedbiri alınacak. AK Parti’nin görevlileri de oy torbaları ilçe seçim kurullarına ulaşana kadar süreci yakından edecek.

Her işlem kaydedilecek

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım da 23 Haziran’da sandık başındaki AK Parti görevlilerinin “gözünü dört değil, sekiz açacağını” belirtti. Yıldırım, “31 Mart’tan daha fazla müşahit ve avukat görevlendiriyoruz. Sandık başındaki her türlü işlem kayıt altına alınacak. Sayım bitinceye kadar, torbalar bağlanıp mühürleninceye kadar gözden geçirecek, kabul etmediklerini kayıt altına alacak ” diye konuştu

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 07:11

YORUM YAZ

 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)1 ay önce
  YA GİT DİYECEM ULAN,HIRSIZDI YA CHP, ANAYASA OYLAMASINDA CHP OY ÇALDI, KOLTUĞA OTURDU AT AT DA BİRAZ UFAK AT LAKİN CİV CİVLERİN BOYUN KISMINDATIKANIYOR YUTAMIYOR. TAMAM İST. GENELİNDECHP OY ATILDI YİNE OY ATILAN YERDE AKP'YE DE ATILDI. AKP BAZI İLÇELERDECHP'NİN DE OY VERDİĞİ YERLERDEBİRİNCİ OLDU FAKAT BURADA CHP'YE DE OY ÇIKTI YANİ İSTANBUL GENELİ BİRİNCİ OLSUN OLMASIN HESAPLANDIĞINDA CHP HER İLÇEDEN OY ALMIŞ BAŞKAN ADAYI İÇİNSEÇİMİN İPTALİNİ BAŞKAN ADAYLARINI SUÇLADINIZ SEÇİMİ BOZDUNUZ TEKRAR AYNI ADAMLARI SEÇİME ATATDINIZ SONRA YSK BAKTI Kİ ,BİZ NAPIYORUZ DEDİ? ŞİMDİ TEKRAR YERLERİNİ DEĞİŞTİRDİ. ALLAH VAR DİYEN VATANDAŞ SANA SESLENİYORUM KUR'AN REFERANS ET, YANİ ELİNİ ÜZERİNE KOY YEMİN ET, SEN BÜTÜN BU DALEVERAYA İNANIYORMUSUN?İNANIYORSAN DA ALLAH SENİ CEZALANDIRSIN MI? İFTİRA GIYBET BUNLAR AĞIR SUÇİSLAMDA, SUÇ ALLAHI DA AĞZINA ALMA BUNLARI YAPARKEN BARİREFERANS ETME BÜYÜK GÜNAHA GİRMEKTESİN
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)1 ay önce
  GEÇEN SEÇİMDEKURDULAR AK PARTİ İNTERNETE BAKIN BUNU 3 KATI KORDİNASYON KURDU YİNE O ZAMN SOYLU HER ŞEY KONTROLDE DEMEKTEYDİ BÜTÜN ADAYLARIMIZ HAZIR ,FAKATARTIK CHP ESKİSİ GİBİ HAZIRLANMIYOR,SON 2 SEÇİMYAPILAN ANAYASA VE BELEDİYE SEÇİMLERİNDE ARTIK SANDIKLARI BIRAKMIYOR AKP'Yİ BU DURUM ZORA SOKTU YANİ HER İSTEDİĞİNİ YAPAMIYOR AKP Lİ SEÇMENİN ESKİDEN DEDİĞİ GİBİ HER ATI KOŞTURAMIYOR...
 • aliali1 ay önce
  ilçe seçim kurulunda sonuçları bilgisayara girerken takip çok önemli.Bu aşamada geçmişte iki partinin oylarının yer değiştirerek yanlış girildiğini duydum.
 • AlpAlp1 ay önce
  Hile yapılmasa, Binali in kazanmasına engel yok
 • Zekeriya GÖKÇE Zekeriya GÖKÇE 1 ay önce
  Siz ne tedbir alırsanız alınız hırsızın soyamayacapıkasa olmaz. Hırsıza görev verenlerin durdurulması gerekli.
 • TcVatanseverTcTcVatanseverTc1 ay önce
  İşte bu! birşeyler yapın yine oy çalacaklar dedik, alınan bu önlem güzel ama yeterli değil...oy çalmalar tepeden başlıyor.Erken çıkma hatasını binali bey yine yapmaz umsarız, açık ara farkla önde gitsek bile milleti sokağa dökmeyelim tüm sayım bitsin sonra 5 yıl vaktimiz bol, kutlarız. AMAN BİNALİ BEY DİKKAT!
 • Magdur66Magdur661 ay önce
  Tecrubelileri istifa ettirip tecrubesiz kisileri goreve getiren uyarilmasina ragmen kendi bildigini okuyan Akp istanbul is baskani hala gorevde mi ?yanlis yapan bedelini odemesi gerekir

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019