Gözler YSK'da! İstanbul için geri sayım başladı

AK Parti’nin şaibe karışan İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itirazını “kısmen” kabul eden YSK, inceleme için ilçe seçim kurullarına 5 günlük süre verdi. İlçe seçim kurulları 19 bin usulsüz sandık başkanı ve görevlisiyle, 41 bin 132 kısıtlı seçmenin durumunu netleştirecek. YSK da İstanbul ile ilgili kesin kararını açıklayacak.

25 Nisan 2019 Perşembe 08:55
Gözler YSK'da! İstanbul için geri sayım başladı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), AK Parti'nin İstanbul'daki seçime dönük kamu görevlisi olmayan sandık görevlileri ile kısıtlı 41 bin 132 seçmenin araştırılmasına ilişkin kararının ardından gözler ilçe seçim kurullarına çevrildi. Beş gün içinde çalışmaları tamamlaması gereken ilçe seçim kurulları, kısıtlı ve zihinsel engelli olduğu iddia edilen seçmenlerin kısıtlılıklarına ilişkin mahkeme kararlarını temin edecek, ardından bu kişilerin oy kullanıp kullanmadığını araştıracak. Sandık kurulu başkan ve memur üyelerini gösterir listenin dışında görevlendirme yapılıp yapılmadığına bakacak. Ardından YSK, İstanbul ile ilgili nihai kararı verecek.

Çalışmaya başladı

YSK, AK Parti ve MHP'nin olağanüstü itirazlarını görüşürken, İstanbul'daki tüm ilçe seçim kurullarında önceki gün alınan ara kararlar uyarınca çalışmalar başladı. YSK, önceki gün 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasını kararlaştırdı. Beş gün içerisinde çalışmayı tamamlayıp YSK'ya sunması gereken ilçe seçim kurulları yapacağı çalışma şöyle:

Tutanak altına alınacak

AK Parti itiraz dilekçesinde 2 bin 732 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirtti. İlçe seçim kurulları öncelikle, tespit edilen kısıtlı seçmenin seçmen listesinde yer alıp almadığına bakacak. Listede yer alanları tespit edecek ve tutanak altına alacak. Yine oy kullandığı belirlenenlerin, kısıtlılıklarına ilişkin 31 Mart 2019 ve bu tarihten önce kesinleşmiş mahkeme kararı ilgili mahkemeden temin edilecek.

Aynı süreç, zihinsel engeli nedeniyle kısıtlı olduğu iddia edilen 21 bin 358 seçmen için de işleyecek. Bu kişilerin hakkında kısıtlılık kararı olup olmadığını sulh hukuk mahkemelerinden soracak olan ilçe seçim kurulları, kısıtlılık kararı olanlardan seçmen listelerinde yer alanları ve oy kullananların tespitini yapacak. Yine ölen bin 229 kişinin yerine oy kullanılıp kullanmadığını belirleyecek.

10 bin hükümlü mercek altında

Hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde oy kullandığı belirtilen seçmenlerin durumu da incelenecek. AK Parti itirazında, 10 bin 290 hükümlünün yerlerine oy kullanıldığı ifade ediliyordu. Kurullar, bu kişilerin yerine oy kullanılıp kullanılmadığına bakacak. Anayasa'nın 67. maddesinde, taksirli suçlardan hüküm giyenler dışındaki hükümlülerin oy kullanamayacağı belirtiliyor.

İddialara inceleme

Söz konusu madde kapsamındaki itiraz uyarınca ceza infaz kurumlarında kasıtlı suçtan hükümlü bulunan 5 bin 287 kişinin yerlerine oy kullandığı iddiası ile yine 31 Mart 2019'da cezaevlerinde tutuklu ve taksirli suçtan hükümlü olarak bulunan ve yerleşim yerleri cezaevi olarak gösterilen 236 kişinin cezaevinde oy kullandığı iddiası araştırılacak.

Listeler YSK’ya sunulacak

İlçe seçim kurulları, İstanbul itirazındaki en kritik konularından birisi olan kamu görevlisi olmayan sandık başkanı ve memur üyelerini de araştıracak. AK Parti'nin itiraz dilekçesinde 6 bin 539 sandık kurulu başkanı ile 13 bin 84 sandık kurulu üyesinin kamu görevlisi olmadığı belirtiliyordu. İlçe seçim kurulları, sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin görevlendirilmelerine esas alınan listeleri, hangi kurumlardan temin edildiği de belirtilerek YSK'ya gönderecek. Ayrıca söz konusu listeler dışında görevlendirme yapılıp yapılmadığına bakacak olan ilçe seçim kurulları, bu şekildeki görevlendirmelerin hangi sebeple ve hangi kurumdan yapıldığını bildirecek. Ayrıca bunlardan mazeret bildiren veya seçim günü göreve gelmeyenlerin listesi de YSK'ya sunulacak.

Sonuca göre nihai karar

AK Parti'nin iptal gerekçesi olarak sunduğu tüm bu iddialarla ilgili yapılacak araştırmanın sonucu daha sonra YSK'nın önüne gelecek. YSK da araştırma sonucuna göre İstanbul ile ilgili nihai kararı verecek. Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına göre, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım arasında 13 bin 729 oy farkı bulunuyor. Yapılacak araştırma neticesinde usulsüzlük olduğu belirlenmesi ve bu durumun seçim sonucunu etkilediğinin anlaşılması durumunda Kurul, İstanbul'daki seçimlerin iptaline karar verebilecek.

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 08:55

YORUM YAZ

 • CahitCahit1 ay önce
  La ne gözler yskdası? Milleti de gerip durmayın! Hırsızlık var kaydırma var yanlış adam koyma var hayalet seçmen var ama ysk hala uzattıkça uzatıyor.MİLLİ EGEMENLİĞİN YÜZDE 53 E RAĞMEN AYAKLAR ALTINA ALINDIĞI VE S400 GELMEDEN ÖNCE YENİ BİR DARBEYE HAXIRLANILAN BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ.YSK DA DA HAİNLİK OLDUGUNU anlayacaksınız.Çünkü bu seçim şimdiye kadar 100 defa iptal edilirdi.Neymiş ysk tehditten korkmuş! Bir hakim alayı gelse korkmaz be...AMA VATANSEVERSE!
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  CHP lilerin verdiği cevaplar:1- Sandık başkanları usulsüz seçildi. __Olsunnnn2- 6 ok üzerine basılan oylar geçerli, ampül üzerine basılanlar geçersiz sayıldı.-- Olsunnn ne var bunda.3-Kısıtlılar oy kullandı. --Olsunnnn demokrasi var.4-Bilgisayar başında oyları kaydeden görevli, AK Parti oyunusıfır olarak yazmış.---Olsunnnn ne var bunda. 5-Sahte adres değişikliği ile binlerce kişi oy kullamış. ---Olsunn ne var bunda. 6- Bu durumda İmamoğlunun İBB başkanlığı sahte ve geçersiz. Hileli. CHP:: Olsun ne var bunda. Ha Belediye başkanı oluversin. Yalvarıyoruz size. Yıllardır seçim kazanamıyoruz. Görmezden geliverin.
 • HaticeHatice1 ay önce
  Insallah yaniliyorumda ben ysk ya guvenmiyorum khk lilari dogudaki bir sehirde kabul edip secimi yenileme karari aldi gibi geliyor ama istanbulda ak partinin verdikleri evraklari kabul etmedi buda ben ve benim gibi dusunenlerin kafasinda ysk bu isi daha once tezgahlamis secimi yenilemiyecek sadece arastiriliyor deyip bu verdikleriniz evraklarda yapilan arastirmaya gore sayi olarak gecmiyor deyip yine millet ittifakindan yana kullanacak ve secimi iptal etmeyecek ve adalet yine onlara calisacak cunku abd israil avrupa pkk fto bilhassa fto nun kripto hukukculari baski yapiyor o yuzden bir yolunu bulup secimi yenilemiyecek diye bir his var icimde bugune kadar hislerim beni yaniltmadi insallah yanilirim ustelik sahtekarlik hirsizlik yapildigi halde hatta bu ozellikle tum kazandiklari buyuk sehirlerde yaptilar cumhur ittifakini zayif biraktilar tum sandiklara usulsuz insan yerlestirdiler ama tum turkiyede istedikleri yerlere boyle tezgah kurup kazandilar dusunun secimde millet ittifaki 4 kisi ye karsi 1veya 2 kisi cumhur ittifakindan vardi ysk bu duzeni boyle kurdu simdi ben bu ysk ya guvenmiyorum tum istanbul degilsede sadece insanlarin tepkisini cekmemek icin buyukcekmece maltepe gibi ilcelerde yeniden secim karari verebilir karsi taraf biliyorki secim yenilense kazanma sanslari az o ermeni canan kaftancioglu yine rum pontuscu imamoglu ile tezgahi kurup yeni bir bizans pesindeler insallah allah bizansa musaade etmez
 • ERHAN0678ERHAN06781 ay önce
  19 BİN üzerinde USÜLSÜZsandık BAŞKANININ OYLARINI USÜLSÜZLÜKTEN İPTAL EDİLMESİ GEREKİRO HALDEFARK BİNALİ BEY LEHİNE +++++++ ARTI OLUR .
 • misafirmisafir1 ay önce
  YSK bir an önce KARAR vermeli ve süreci bitirmelidir.. Zira; Büyüksehir belediye meclisinde bu yönde tartismalar olmakta ve isler aksamaktadir.. Sonucta ülke zarar görmektedir..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019