3. Havalimanı’nın adı ne olacak? İstanbul 3. havalimanının ismi açıklandı!

AK Parti iktidarında hayal olarak görülen dev projeler birbiri ardına açılmaya devam ediyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli v.s derken şimdi de dünyanın gıpta ile baktığı 3. Havalimanı… 29 Ekim’de birinci etabı hizmete girecek olan 3. Havalimanın ismi merek ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir ismi işaret etmişti. Peki 3. Havalimanının adı belli oldu mu? 3. Havalimanı’nın ismi, adı ne olacak?

16 Ağustos 2018 Perşembe 17:18
3. Havalimanı’nın adı ne olacak? İstanbul 3. havalimanının ismi açıklandı!

AK Parti iktidarında hayal olarak görülen dev projeler birbiri ardına açılmaya devam ediyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli v.s derken şimdi de dünyanın gıpta ile baktığı 3. Havalimanı 29 Ekim’de hizmete girecek olan 3. Havalimanın ismi merek ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir ismi işaret etmişti. Muş Havalimanı'nın ismi Sultan Alparslan Havalimanı olarak açıklanmasından sonra peki 3. Havalimanı’nın ismi, adı ne olacak? merak konusu oldu.

 Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanında hayata geçirdiği "dev projelerden" olan ve İzmit Körfezi’nin "gerdanlığı" olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü 1 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarfından açıldı. İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli ile ilgili ilk düşünce 1860 yılında Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. Abdülhamit Han’ın bu hayalini torunları hayata geçirdi. Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Marmaray, 29 Ekim 2013’te açıldı. Dev projelerden biri olan İstanbul’un iki yakasını deniz altından birbirine bağlayacak ve Göztepe-Kazlıçeşme arasında ulaşımı 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli’nin açılışı 21. Aralık 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Türkiye’yi şaha kaldıran dev projelere her geçen gün yenisi ekleniyor.

3. HAVALİMANI'NIN İSMİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Anadolu Ajansı Editör Masası’nın konuğu olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’da inşa edilen ve 29 Ekim’de açılışı yapılacak 3. Havalimanı isminin ne olacağı şeklindeki soruya cevap vererek, İsim konusuna gelince son 16 yılda ve öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda yaptıklarına bakılırsa niye Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi olmasın.” dedi.

Bunlardan biri de dünyanın en büyük havalimanı olacak olan 3. Havalimanı. 29 Ekim 2018’den itibaren hava trafiğine açılması planlanan İstanbul’un yeni havalimanı için şimdi de gündemde ‘ad tartışması’ var. Peki 3. Havalimanı’nın adı  ne olacak? 3. Havalimanının adı belli oldu mu? 3. Havalimanı’nın ismi ne olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne ad verileceği konusunda şunları söylemişti: “Atatürk Havalimanı olarak görüyorsunuz zaten, Atatürk Havalimanı İstanbul’da var. Birçok yerde de var. Olmayanı buraya vermek çok daha isabetli olur. Yeni yeni bazı isimlerle temayüze etmekte fayda var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star TV-NTV ortak yayına katılarak merak edilen soruları yanıtladı. Erdoğan, inşası devam eden İstanbul Yeni Havalimanı'nın merakla beklenen ismi hakkında da konuştu. Erdoğan, "Üçüncü havalimanı için aklınızda isim var mı?" şeklindeki soruya Erdoğan, "Sen bir isim verir misin?" sorusuyla karşılık verdi. Gazeteci Nazlı Çelik'in, "Belki bir anket düzenleyebilirsiniz" şeklindeki ifadesi üzerine Erdoğan, "Olabilir. Onun için sabırlı olmakta fayda var. Mesafe alalım. Teklifler geliyor." dedi. Çelik'in, "Atatürk Havalimanı ismi tutulabilir" şeklindeki ifadesi üzerine Erdoğan, "Atatürk Havalimanı, İstanbul'da vardı. Birçok yerde de zaten var. Şimdi olmayanı buraya vermek herhalde çok daha isabetli olur ve yeni yeni bazı isimlerle temayüz etmekte de fayda var. Bu noktada sabırlı olmakta yine ben fayda var diye düşünüyorum. Çünkü biz her işimizi istişare ile yaparız ve istişare bizim en önemli metodumuzdur. Millete danışılabilir veya bizim üst düzey bir istişare kurulu oluştururuz orada bu işin istişaresini yaparız. İlla her şeyde kamuoyuna, millete gitmek, her konuda doğru olmayabilir. Çünkü bu parti rastgele bir siyasi parti değil. Üst düzey istişari kurulları var. Bu kurullarda bunu olgunlaştırıp adımı da atabiliriz." diye konuştu.

"ATATATÜRK YAKIŞIR"

Çıktığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 3. Havalimanı'nın ismi hakkında şöyle konuştu: "Uzlaşmayla koyardım. En çok uzlaşabileceğimiz Atatürk’tür. Hem öbür Atatürk Havalimanı kapanıyor. Atatürk, yakışır. Daha başka bir şey de olabilir. Ama bence Atatürk yakışır"

3. HAVALİMANININ ÖZELLİKLERİ

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle saat 16'da atılıyor. Havalimanı 2018'de tamamlandığında 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve 10 milyar 247 milyon euroya mal olacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak. Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor. İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinde 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.

Haber Tarihi: 16 Ağustos 2018 Perşembe 17:18

YORUM YAZ

 • EnverEnver1 ay önce
  İSİM ÖNERİSİHAVAALANI ADI: FATİH 1453ya da II.ABDÜLHAMİTDIŞ HATLAR BÖLÜMÜ KAPISINA: KANUNİ SULTAN SÜLEYMANİÇ HATLAR BÖLÜMÜNE KAPISINA: YAVUZ SULTAN SELİMAdları verilebilir.
 • CumhurCumhur1 ay önce
  1-İstanbulda yatan Sahabi Efendimiz Halid bin Zeyd Eyüp El Ensari(Radyalluhu Anh) 2-Abdülhamid Han3-Recep Tayyip ERDOĞANBunlardan birisi olabilir.
 • m.turkm.turk10 gün önce
  İSTANBUL OSMANLI HAVALİMANI
 • HarunHarun1 gün önce
  Tabii ki kesinlikle gavurların, hainlerin, alçakların, satılmışların inadına inadına Recep Tayyip Erdoğan olmalıdır.
 • eren cetineren cetin29 gün önce
  Bence tum gecmisi icinde barindiran ihtisami buyuk tum milletlerin beynine kazinmis olan OSMANLIHAVAALANI Olsun !!!
 • abdullah şenerabdullah şener1 ay önce
  hazerfen
 • HayrettinHayrettin1 ay önce
  Avrupalılara "Kızıl sultan" dedikleri ismi sık sık telaffuz ettirmek için ABDÜLHAMİT HAN olmalıdır.
 • FATİH FATİH 1 ay önce
  Tabiki de R. T. E. HAVA ALANI OLMALI NOKTA.
 • kayıkayı1 ay önce
  BÜYÜK ANADOLU HAVA LİMANI.
 • İbrahimİbrahim1 ay önce
  Kesinlikle RTE veya ABDULHAMİD HAN olsun....
 • One minut....One minut....1 gün önce
  ONE MINUT olsun...
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc11 gün önce
  1. Halid bin Velid2. Eyyüb Sultan,3. Ak - Semseddin4. Sultan Süleyman5. Genc Osmanveya RTE Airport Istanbul
 • MtmtMtmt13 gün önce
  İSTANBUL EYYÛB SULTAN HAVALİMANI
 • rgrg1 ay önce
  BÜYÜK DOĞU HAVAALANI.... BÜYÜK ASYA HAVA ALANI... BÜYÜK ANADOLU HAVAALANI...
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Fırat kalkanı , zeytindalı ve kandil harekatının cesur başkomutanına mareşal ve gazi ünvanı verilip isminin buraya verilmesi uygun olur.
 • ADEMADEM1 ay önce
  ÜÇ KITANINHAKİMİ (...... OSMANLI HAVALANI ....)DÜNYABUNUHATIRLAMALI. ... Geçmişibizeunutturanlara hatırlatmalı... Güneşinbalçıklasıvanmadığını.
 • Ne olsun?Ne olsun?1 ay önce
  Erdoğan olsun. Olmazsa Abdülhamit olsun. Olmazsa Diriliş olsun. O da olmazsa Menderes veya Turgut Özal olsun. Bunlar da olmayacaksa o zaman Kılıçdaroğlu veya İnce olsun. Akşener de olabilir. Haaaaaaaaa bunlar da olmayacaksa o zaman Pansilvanya Havalimanı olsun.
 • imamimam1 ay önce
  Hakkı hak sahibine teslim etmek insanlığın şanındandır. Kimsenin hayal etmeye bile cesaret edemediği bir havalimanına yapanın adı neden verilmesin? Recep Tayyip Erdoğan Havaalanı olması vefanın gereğidir. Olmazsa mesela "Hezarfen Ahmed Çelebi Havaalanı" neden olmasın. Marmarayıa ilk kez dile getiren Abdülhamidin adı da oraya verilebilirdi. Marmaray kelimesinin hiç bir anlamı yok ki. Yavan bir isim. Yassıadaya verilen isim de yavan. Oraya da "Üç Şehitler" adası dense daha iyi olmaz mıydı?
 • gökhangökhan16 gün önce
  S.A.H ... SULTAN ABDULHAMİT HAN
 • Zehra KipZehra Kip20 gün önce
  RESULULLAH HAVA ALANI ; HZ ALI HAVA ALANI yada EHLIBEYT.HAVA ALANI. olabilir ama Tagut anayasasinda bu ismler yasak oldugu icin koyamazlar bu isimleri. Oysa 4 kapisi varsa Hz EBUBEKIR HZ ÖMER HZ OSMAN VE HZ ALI(ra) kapisi olarak anilmasi güzel olurdu. AMA tabiki Recep tayyib Erdoganin adini verecekler Buda güzel olur tabiki Hakkidir vesselam
 • biribiri20 gün önce
  Dünya 5 ten Büyüktür Havalimanı olsun
 • AbdulkerimAbdulkerim1 ay önce
  Öncelimle mrb buradan yaziyorum 3.havalimanının ismi belli oldu.29 EKİMLE beraber 29 EKİM TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAVALİMANIDIR herkese vatana millete hayırlı uğurlu olur inşallah.
 • C.BayrakC.Bayrak1 ay önce
  Fatih Sultan Mehmet
 • Zehra KipZehra Kip20 gün önce
  ne acidirki birtane olsun hz Ebubekir ilkokulu Yada diger Islam büyüklerinin adlarina bir okul varmi bilen varsa bildirsinler. Ama 1.Sefin adlari verilenlerin sayisi kac tanedir? Hala 1. Sefin adinin verilmesini önerenlere sadece aciyorum
 • haydahayda4 sa önce
  namert ince atatürkmü yaptırdı havalimannını .... konuşma oranın adını halk verecek tasması dışarıdai tatanka muharrem...
 • AhmetAhmet17 sa önce
  1071 ISLAM
 • KIYAMETKIYAMET1 ay önce
  Havaalanı ısmı hakkında konusacak en son kısıler CHP dır Butun buyuk projelerın babası Recep Tayıp Erdogan dan baska bır ısım yakısmaz o havalanına Bu kadar engelleme ve sıkıntılara ragmen ıcımızdekı fransızlara ragmen basarıya ulasılan bu projeye baska ısım gıtmez
 • SinanSinan1 ay önce
  Böyle güzel bir havalimanına bir ayyaşın ismini vermek uygun değil. Ertuğrul Gazi Havalimanı olabilir.
 • biribiri1 ay önce
  Bu Eseri Ülkemize kim kazandırdıysa onun ismi olmalı yani Reis havalimanı
 • Bayram YILMAZBayram YILMAZ1 ay önce
  Vecihi HÜRKUŞ havaalanıolsun.
 • ahmet tezcanahmet tezcan1 ay önce
  ABDULHAMİD ERBAKAN HAVA LİMANI OLSUN..KÜFFAR ÇATLASIN
 • A.YücelA.Yücel1 ay önce
  Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı olmalı, sayın cumhurbaşkanımız kendi adını vermek istemez ise Necmeddin Erbakan Havalimanı, Abdülhamit Han Havalimanı, Vahdettin Han Hava limanı vb isimler olabilir. Sayın cumhurbaşkanımızın dediği gibi havalimanı ismi istişare ile konulacak, istişare sonucu konulacak isim de elbette beğenilen bir isim olacaktır.
 • MEHMET DUMANMEHMET DUMAN13 gün önce
  eskiler asla bahsi geçen o eski insanların ismi konulmasın özellikle ve özellik asla recep tayip erdogan koyulursafala eşşeklik olur asla ESKİ İSMİ GİBİ ATATÜRK HAVALİMANI OLACAK ÖYLE KALACAK SON
 • Milletin iradesiMilletin iradesi17 gün önce
  RECEP TAYYİP ERDOĞAN Hava Alanı ismi konulmazsanankörlük yapmış olursunuz.
 • mitatmitat6 gün önce
  İSTANBUL OSMANLI HAVALİMANI
 • Kasım GÜNANKasım GÜNAN1 ay önce
  ŞİMDİ #BÜYÜKTÜRKİYE'NİN MİMARI #BÜYÜKUSTA'YA VEFA VAKTİ!29 Ekim 2018'de açılacak dev #İstanbul 3. Havalimanı ismi için https://www.facebook.com/groups/751634111639878/ 'e tıklayın. Hedefimiz, elbirliğiyle Dev Havalimanına #RTE yazdırmak ve Erdoğan'ın diğer dev projelerini tanıtmak. Vefa hizmetine üyelerinizi davet etmenizi ve birkaç dk. ayırabilecek gönüllülerin, facebook'ta #RECEPTAYYİPERDOĞAN HAVALİMANI, instagram'da @rte_havalimani ve twitter'da @Erdogan_Airport sosyal medya sayfalarına desteğinizi bekliyoruz.Kasım Günan#İstanbulBüyükşehirBelediyesi #İSPERAŞ #THY #İGA #İstanbul #tccb #AkpartiGenelMerkezi #CelalettinGünan #Türkiye #Ankara #İnegöl
 • Volkan Volkan 12 gün önce
  Ulu önder Atatürkismi çok güzel yakışır
 • Edhem unalEdhem unal6 gün önce
  receb taib erdogan yakisir
 • ÖMERÖMER1 ay önce
  BENCE PARAYA ÇEVİRİLSİN UYGUN OLMAK ŞARTIYLA İSİM HAKKI SATILSIN İYİ PARA EDER
 • SanSan17 gün önce
  Peşkeş Port olsun. Gelecek nesiller Erdoğan dönemini asla unutmasın diye.
 • halil45halil451 ay önce
  erdogan
 • Osman ÖzkanOsman Özkan1 ay önce
  3. hava alanımızın ismi. HADİMUL HARAMEYN SULTAN VAHİDEDDİN HAN .istanbul uluslararası hava limanı ismi muhteşem ötesi bir şey olur.vede böyle bir isim vermek gerçekten hür ve bağımsız hiç kimseden emir almayan ve ALLAHDAN başka kimselerden korkusu olmayan bir devlet ve yönetime sahip olduğumuzun nişanesi olur.
 • SalihSalih1 gün önce
  Recep Tayyip Erdogan
 • hercaihercai7 gün önce
  One Minute Havaalani olabilirdi.AmaOSMANLI HAVAALANI daha yerinde olur.
 • tuzcutuzcu13 gün önce
  Evet çok büyük problem....Ne yapsak ki?
 • ismail işlekismail işlek1 ay önce
  Receb Tayyib havaalanı adı yeterli soyadına gerek yok
 • rasim a.rasim a.1 ay önce
  ERDOĞAN HAVA LİMANI
 • Hasan ÇetinHasan Çetin29 gün önce
  Receb Tayyib Erdoğan ismi çok güzel olur.
 • emin abdulhamidemin abdulhamid1 ay önce
  Sultan Abdulhamid’den nefret edenlerin yüzde yüzü Erdoğan’dan da nefret ediyor. Hayranlık duyanların da yüzde 90-95’i Erdoğan ve Akparti’yi destekliyor! Sultan Abdulhamid adı hiçbir yere verilmedi, vefamızı gösterelim 3. Havalimanına Sultan Abdulhamid Han adı verelim.
 • KARAKURTKARAKURT4 sa önce
  en güzel isim ....BAŞKAN ERDOĞAN HAVA LİMANI...çok mükemmel olur..bu nedenle chp liler ve vatan hainleri bu limanı kullanmazlar rahat ederiz
 • Mehmet DemirtasMehmet Demirtas1 ay önce
  Bir Akpartili olarak veren el alan elden üstündür düsturuyla 15.Temmuz un en büyük siyasi kahramanı sayın Devlet Bahçeli olmasını aşırı bir beklenti ile istiyorum..
 • sezginsezgin13 sa önce
  Atatürk verilmesinde sakın . ...
 • SAdasdasdaSAdasdasda8 gün önce
  ANADOLU HAVALİMANI
 • GayseriliGayserili13 gün önce
  Mimar sinan
 • mehmet akif başarmehmet akif başar1 gün önce
  OTTOMAN AİRPORT YAZILSIN Kİ KAFİRLER DÜNYAYA NAM SALMIŞ BİR İMPARATORLUĞUN YIKILMADIĞINI HALA MEVCUDİYETİNİN MUHAFAZAY-I İCRA EYLENDİĞİNİN FARKINA VARSINLAR.....Mehmet akif başar
 • hsyn2802hsyn28021 ay önce
  Ne olacak RTE havaalanı
 • hasanhasan7 gün önce
  açıklandı diyorsunuz ne alaka sahtekar mısınız. iyice guven kaybediyorsunuz.
 • ahmetahmet1 ay önce
  Ya RTE yada Islam Kutuluş Havalimanı
 • kamil Tirnovakamil Tirnova6 gün önce
  Vecihi Hürkuş ta isabetli olabilir...
 • KemalKemal22 sa önce
  Atatürk ismi yakisir....ve tarafsiz baskan oldugunu gösterir..
 • Aydınlı09Aydınlı091 ay önce
  ATATÜRK olmalıdır."İstikbal göklerdedir."
 • neconeco10 gün önce
  sultan alpaslan hava alanı olabilir
 • iboibo16 gün önce
  Her yer Atatürkbarajindan terminalden parktan, ben bile sasiriyorum.Mustafa Kemal havalani deyin bari.Recep Tayyip Erdogan havalini (baslatan, bitirin odur yakisir Baskana)Ertugrul Gazi havalini (güzel isimin, olmasa Kanal Istanbul yerine, Ertugrul Gazi kanali olurSultan Murad Hüdavendigar havalani (balkanlara kapilari acan osmanli, ve orada ilk sehit olan)Yavuz Sulan Süleyman havalani (avrupa, akdeniz kapilari acan osmanli)Malazgirt havalani Sultan Alpaslan havalaniANLAMLI OLSUN YANI

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü