• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsrailli muhabir: Bölgede SİHA'nın ansızın nereden çıkacağı belli değil!! Hamas'ın tünelleri: İsrail askerlerini korkutan sahne

Yeniakit Publisher
2023-12-09 20:04:00 - 2023-12-09 20:30:16
İsrailli muhabir: Bölgede SİHA'nın ansızın nereden çıkacağı belli değil!! Hamas'ın tünelleri: İsrail askerlerini korkutan sahne

İsrailli savaş muhabiri Amir Buhbot, Eş-Şucaiyye, Onlara (askerlere) 'silahlı bir birliğin ve silahlı bir insansız hava aracının (SİHA) ansızın nereden çıkacağını bilemezsiniz.' diyerek meydan okumayla karşılaştığını" yazdı. Hamas'ın tünelleri İsrail askerlerini şaşkına çevirdi

İsrailli savaş muhabiri Amir Buhbot, Eş-Şucaiyye Mahallesi'ne giren İsrail askerlerinin, Hamas'ın kazdığı tünel ve kuyular karşısında "şaşkına döndüğünü ve bir meydan okumayla karşılaştığını" yazdı.

İsrail merkezli Walla internet sitesinin savaş muhabiri Amir Buhbot, cuma günü, Şucaiyye'de İsrail askerlerine eşlik ettiği sırada gördüklerini ve izlenimlerini anlatan bir yazı kaleme aldı.

Yazıya göre, 188. Tugayı Komutan Yardımcısı Yarbay Odid, Şucaiyye'ye vardıklarında askerlere, "Filistinli silahlı kişilerin, her yere tünel ve kuyu kazmaktan kaçınmadığını, bölgede gerçekten de tünel ve kuyular bulduklarını ve daha fazlasının da olduğunu düşündüklerini" söyledi.

Odid, "Şucaiyye'de, düşman, antitank füzeleri, havan topları ve intihar bombacılarının" olduğunu dile getirdi.

Şuçaiyye'yi "orta doğu'nun en tehlikeli mahallelerinden biri olarak" tanımladı
Buhbot, yazısına şöyle devam etti:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"Bir Merkava tankı yavaşlıyor ve eskiden 3 katlı olduğu anlaşılan bir binanın yakınında duruyor. Şu anki haline ise bina demek bir tür iltifat olur. Neredeyse Şucaiyye'nin toprağına değecek kadar aşağı doğru sarkmış.

Binalar ile tanklar arasında 188. Tugayı komutan yardımcısı, etrafında silahlı askerler olduğu halde duruyor. Tam bir teyakkuz halindeler. Onlara (askerlere) 'silahlı bir birliğin ve silahlı bir insansız hava aracının (SİHA) ansızın nereden çıkacağını bilemezsiniz.' diyor.

Onu (Odid) pür dikkat dinlemelisin ki hiç dinmeyen patlama sesleri, makineli tüfeklerin gürültüsü ve sürekli çalışan topçu bataryalarının sesinde boğulmasın söyledikleri. Burası, Orta Doğu'nun en tehlikeli mahallelerinden biri. Mayınlarla dolu ve bir yerden bir yere sürekli hareket halinde olan bir düşmana karşı sürekli uyarı yapılıyor."

"Şucaiyye, İsrail ordusu için bir meydan okuma"

Geçen pazartesi gününden bu yana Şucaiyye'de bulunan 188. Tugay'ın muharebe ekibinde, "605. Mühendislik Taburu, 890. Paraşütçü Taburu, piyade birlikleri ve komutanlarından oluşan 906. Tabur ve 74. Zırhlı Tabur'un bulunduğunu aktaran Buhbot, yazısını şöyle sürdürdü:

"Bölgeyi avucunun içi gibi bilen kıdemli bir güvenlik görevlisi bana, 'Söyleyeceklerimi iyi belle. Şucaiyye'de saklanan çok güçlü bir tabur var. Bu, Hamas'ın, askeri kanadının en güçlü taburlarından' dedi.

Bu, İsrail ordusu için bir meydan okuma. Bunun benzerini, 2014'teki 'Koruyucu Hat Operasyonu'nda Golani Tugayının Şucaiyye'de kara saldırısı gerçekleştirdiğinde yaşadık. Golani Tugayı Şucaiyye'ye girdi ve neyle karşılaşacağını bilmemesinin bedelini ağır ödedi.

Şucaiyye, tarihsel olarak şer ve zulmün çok olduğu bir yer olarak biliniyor. Oron Şaul'u da (İsrail'in, öldürüldüğünü ancak cesedinin Hamas'ın elinde kaldığını söylediği asker) orada kaçırdılar.

Gökyüzündeki herhangi bir hareket veya hafif bir ses, Hamas'a ait bir drone ile saldırı olabileceği korkusuyla, bakışların birbirine çevrilmesine ve tüfek namlularının doğrultulmasına neden oluyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

İSRAİL DEVLETİ, ÖZELLİK NETANYAHU, İSRAİL ASKERLERİNİ SAVAŞTIRMIYOR, ONLARA CİNAYETLER İŞLETEREK ASKERLERİN KATİL OLMASINI SAĞLIYOR, BU NORMAL BİR SAVAŞ OLSA, ASKERİN KARŞISINDA, ASKER OLUR, VAR MI BÖYLE BİR ŞEY YOK, O HALDE BUNA SAVAŞ DİYENLER ASLA DOĞRUYU SÖYLEMİYORLAR, BU SAVAŞ YALNIZ NETANYAHU'NUN ŞAHSİ HIRSI UĞRUNA KENDİNİ KURTARMA DÜŞÜNCESİ FAKAT AZDIKÇA KUDURMUŞ KÖPEKLER GİBİ SALDIRMASI HİÇ NORMAL DEĞİL, DEVLETİNİ VE HALKINI ÖYLE BİR ÇIKMAZA SOKUYOR Kİ, BİR KİŞİNİN EGOLARI, NETANYAHU'YA İSRAİL HALKI NİÇİN SORMUYOR, BARIŞ YAPMAK MI DAHA KOLAY, YOKSA SAVAŞ YAPMAK MI? NETANYAHU'YA NİÇİN SORMUYORLAR NE DEN YA HU?

Gültekin

HER GÜN KORKU İLE YAŞAMAK ÖLÜMDEN BETERDİR, BÖYLE YAŞAMAKTANSA YAHUDİ HALKIN YERİNDE OLSAM HER GÜN BARIŞ DİYE AVAZIM ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRIRIM, SAVAŞI DEĞİL BARIŞI TERCİH EDERİM.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23