• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsrail ülkesinde sokakta tepki sürüyor: İsrail'den yargı reformu talebi! 10 aydır vatandaş istiyor

Yeniakit Publisher
2023-10-01 10:52:00 - 2023-10-01 10:53:50
İsrail ülkesinde sokakta tepki sürüyor: İsrail'den yargı reformu talebi! 10 aydır vatandaş istiyor

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı yapılan protestolar, devam ediyor. Son dönemde İrsail'de adımlarının atıldığı yargı düzenlenmesi genişliyor. İsrail, yargı ile ilgili yeni kararlar almak istiyor. Vatandaşlar ise yeniden düzenlenmesini istiyorlar

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı yapılan protestolar, devam ediyor. On binlerce kişinin katıldığı protestolarda 39. hafta geride kaldı.

İsrail'de sular durulmuyor...

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesi tepkilere neden oldu.
Başta Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs gibi kentler olmak üzere ülke genelinde on binlerce kişi protestolarını sürüdürüyor.

En yoğun katılım Tel Aviv'de gerçekleşirken, protestocular ise Kaplan Caddesi'ndeki Hükümet Kompleksi'nin önünde toplandı.

İsrail bayrakları taşıyan ve davullarla bölgeye gelen protestocular, kornalarla ritim tutarak "demokrasi" sloganları attı.

Polis güç kullanmaya başladı

Bir grup gösterici, Tel Aviv'in ana arteri Ayalon Otoyolu'nu bir süreliğine kapattı. Polis protestocuları güç kullanarak yoldan uzaklaştırdı. İsrail polis sözcülüğü, iki kişinin gözaltına alındığını ve 7 kişiye de para cezası verildiğini açıkladı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Ülke genelinde farklı noktalardaki protestolarda göstericiler, Netanyahu ve hükümetteki diğer bakanları eleştiren sloganları attı, resimlerin yer aldığı pankart, afiş ve dövizler taşıdı.

Hayfa'da düzenlenen protestoda göstericiler, son dönemde Arap kesiminde organize suç kaynaklı artan cinayetlere tepki gösterdi. Protestoya katılanlar, "Organize suç hükümet politikası", "Filistin bayraklarına değil silahlara el koyun" yazılı pankartlar taşıdı.

Aşırı sağcı ve aşırı dindar partiler hükümetin içinde yer alıyor

İsrail'de 2022'nin son günlerinde göreve başlayan Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümeti, aşırı sağcı ve aşırı dindar partileri barındırıyor.

Netanyahu'nun hükümeti kurduğu süreçte koalisyon anlaşmalarının en önemli kısmını, başta söz konusu yargı reformu olmak üzere yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi ve aşırı sağcı isimlere yönetimde kritik görevler verilmesi gibi maddeler oluşturuyordu.

Adalet Bakanı Yariv Levin, Netanyahu koalisyonunun göreve gelmesinin hemen ardından 5 Ocak'ta yargının yetkilerini sınırlandıran, yüksek yargı mensuplarının atamaları üzerindeki etkisini azaltan, yürütme üzerindeki denetimini ortadan kaldıran ve yargının bazı yetkilerini Meclise devreden kapsamlı bir "yargı reformu" planladıklarını duyurmuştu.

"Yargı düzenlemesi sivil özgürlüğe zarar veriyor"

Hükümet destekçileri, "seçilmiş siyaset kurumunun iradesine karşı kontrolsüz güçle donatılmış yargıyı dizginlemek" için söz konusu “reforma” ihtiyaç duyulduğunu savunuyor.

Yargı paketinin karşıtları ise düzenlemenin "İsrail'de yürütme gücü üzerindeki tek etkili denetimi ortadan kaldırarak sivil özgürlüklere, ekonomik refaha ve ülkenin uluslararası imajına zarar verdiğini" düşünüyor.

Genellikle "yargı düzenlemesi" olarak anılan hukuki plan, İsrailliler arasında siyasi bakış açılarına göre "yargı reformu", "yargı darbesi" veya "yargının ele geçirilmesi" gibi farklı tanımlamalarla ifade ediliyor.

İsrail'de yargının en yüksek mercisi Yüksek Mahkeme, Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Meclis'ten geçirdiği iki yasanın iptalini eylülde görüşmeye başlamıştı.

Protestolar 10 aydır sürüyor

Mahkeme'nin görüştüğü yasalardan birisi Akla Yatkınlık Yasası, Yüksek Mahkemenin hükümetin verdiği kararları "kamu çıkarına hizmet etmediği, akla yatkın olmadığı veya çıkar çatışması doğurduğu" gerekçeleriyle bozma yetkisini elinden alarak yargının yürütme üzerindeki denetimini azaltmayı hedefliyor.

Netanyahu hükümeti yargı düzenlemesi karşıtı protesto hareketi yaklaşık 10 aydır ülke genelinde protestolarına devam ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hitlere rahmet okutacak, müredeyyin yahudileri güvensizlik-huzursuzluk-kaygı ortamına mahkum eden SİYONİZMDİR-FAŞİST SİYONİST-TERÖRİST-FİLİSTİN SOYKIRIMCISI/HOLOKOSTÇUSU/İŞGALCİSİ KATİL İSRAİL DEVLET YÖNETİMİ ANLAYIŞIDIR....KANSERDİR

............

Gültekin

HANGİ DEVLET OLURSA OLSUN, YARGI DÜZENLEMELERİ ADALETE HİZMET ETMİYOR DA, SİYASİ KİMLİKLERİ KORUMAYA YÖNELİK İSE O DEVLETTE HUZUR, GÜVEN VE GELECEK ASLA SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23