• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsrail polisi, Haredi Yahudilerine saldırdı!

Askere gitmeyi ve laik sistemi reddeden Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudiler ile terörist İsrail polisi arasında arbede yaşandı.

Yeniakit Publisher
2017-09-18 00:32:00 - 2017-09-18 00:37:42
İsrail polisi, Haredi Yahudilerine saldırdı!

İsrail'de bulunmalarının nedenini "Yahudi şeriatını öğrenmek ve yaşamak" olarak açıklayan Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudiler, askere gitmeyi reddettikleri için yine terörist İsrail polisiyle karşı karşıya geldi.

TERÖR DEVLETİ İSRAİL'İN ASKERİ OLMAK İSTEMİYORLAR

İsrail Polis Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, askere gitmeyi protesto etmek amacıyla Batı Kudüs'ün Sare Israel (Musrara) Mahallesi'ndeki yollara barikat kuran Haredi Yahudileri ile polis arasında arbede yaşandığı ve 8 şüphelinin gözaltına alındığı belirtildi.

GÖZALTILAR DEVAM EDİYOR

Haredi Yahudilerin toplumsal düzeni bozdukları ve polise karşı koydukları iddiasıyla arbede yaşandığı aktarılan açıklamada, protestolara katılanların polise taş attığı ileri sürüldü ve gözaltı işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

TERÖR DEVLETİ İSRAİL'DE ZORUNLU ASKERLİK 3 YIL

Giydikleri siyah kıyafetler ve saçlarının favori kısımlarını uzatmaları ile dikkati çeken Harediler, zorunlu askerliğin 3 yıl olduğu İsrail'de askere gitmeyi reddederek, sık sık polisle karşı karşıya geliyor.

ULTRA-ORTODOKS HAREDİ YAHUDİLERİ

İsrail nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Ultra-Ortodoks Haredi Yahudileri, toplumun diğer kesimleri ile en çok entegrasyon sorunu yaşayan grup olarak öne çıkıyor.

LAİK SİSTEMİ REDDEDİYORLAR

Ağırlıklı olarak Filistin'in başkenti Kudüs ve Bney Brak şehirlerinde yaşayan Haredilerin büyük çoğunluğu, "dini vecibelerini yerine getiremeyecekleri" gerekçesiyle askere gitmeyi reddediyor. Harediler laik eğitim sistemini de kabul etmeyerek, sadece dini eğitim veren kendi okullarına gidiyor.

İsrail'de bulunmalarının sebebini "Yahudi şeriatını öğrenmek ve yaşamak" olarak açıklayan Harediler, aralarından askere gitmeyi kabul eden kişilere de saldırıda bulunuyor. Erkek ve kadınlar için 3 yıl askerlik hizmetinin zorunlu olduğu ülkede Haredilerin bu tutumu, polisle sık sık gerilim ve çatışma yaşamalarına sebep oluyor.

SAYILARI HIZLA ARTIYOR

Yahudi toplumunun gelir seviyesi en düşük kesimini oluşturan Haredilerin çoğu devletten maddi yardım alıyor ve çok çocuk yaptıkları için sayıları giderek artıyor.

İsrail Parlamentosu'nda Haredileri temsil eden Birleşik Tevrat ve Şas partileri, mevcut koalisyonda yer alıyor. Haredileri temsil eden partilerin de yer aldığı sağcı koalisyon hükümeti, askere gitmeleri ve laik eğitim sistemine dahil olmaları için Haredilere baskı yapmaktan kaçınıyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı