• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsrail istihbaratı, Netanyahu hükümetini uyardı: Din savaşı çıkabilir

Yeniakit Publisher
2024-02-20 15:49:00 -
İsrail istihbaratı, Netanyahu hükümetini uyardı: Din savaşı çıkabilir

Şin-Bet Direktörü Bar, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması talimatı verdiği güvenlik toplantısında,kısıtlamaların Müslüman-Yahudi çatışmasına yol açabileceği konusunda uyardı.


İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar’ın, ramazan ayında Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirilmesinin “Müslüman-Yahudi çatışmasına yol açabileceği” konusunda hükümeti uyardığı bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Şin-Bet Direktörü Bar, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması talimatı verdiği güvenlik toplantısında, Filistinlilere kısıtlamalar getirilmesinin öfkeli bir tepkiye yol açacağını ve bu durumun da Hamas’ın işine yaracağını söyledi.

Bar, toplantıya katılan bakanları, kısıtlamaların Müslüman-Yahudi çatışmasına yol açabileceği konusunda uyardı.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, daha önce X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girişinin yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

İsrail’in “Kanal 13” televizyonunun 18 Şubat’ta yayınladığı haberde, Şin-Bet’in İsrail içindeki Filistinlilerle polis arasında çatışmalar yaşanacağı yönündeki uyarılarına rağmen Netanyahu’nun, Filistinlilerin ramazanda Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanmasına onay verdiği ifade edilmişti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İsrail Başbakanlığı da dün bir açıklama yaparak “ramazanda Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da ibadetlerinin kısıtlanması” kararının “güvenlik göz önüne alınarak dengeli biçimde alındığını” iddia etmişti. Açıklamada, Mescid-i Aksa’da kimlerin ibadet edebileceğine ve ne tür kısıtlamalar uygulanacağına ilişkin ise bilgi paylaşılmadı.

Hamas ise İsrail’in ramazan ayında Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişini kısıtlama kararını “Siyonist suçun ve din savaşının derinleşmesi” olarak değerlendirmişti.

Tel Aviv yönetimi, 7 Ekim’den bu yana Filistinlilerin özellikle cuma günleri başta olmak üzere Mescid-i Aksa’ya girişlerine kısıtlamalar getiriyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Askan

Dalga mı geçiyor insanları tiye mı alıyor nedir ulan bugüne kadar olan savaş ne savaşı

Hanzo

Tanrı bir tane biri diyor o benim öbürü diyor yok lan benim bu diğeri siz kim oluyorsunuz asıl bizim öyle öyle olan savaşların hepsi din savaşı haçlı seferleri ticaret savaşları mıydı
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23