• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan flaş Türkiye açıklaması

İsrail Başbakanı Netanyahu, "Türkiye ile yapılan anlaşma, Gazze'deki insani durumun iyileşmesini mümkün kılacak" dedi.

Yeniakit Publisher
2016-06-27 17:51:00 - 2016-06-27 18:02:30
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan flaş Türkiye açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir aşama olduğunu ve İsrail'e büyük ekonomik yansımaları olacağını belirtti.

İsrail resmi televizyonunun haberine göre, Netanyahu İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlediği basın toplantısında bunun ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir aşama olduğunu ve İsrail'e büyük ekonomik yansımaları olacağını kaydetti.

Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le Türkiye anlaşmasını ele aldıklarını ifade etti.

Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırması için gemilerin Aşdod Limanına yanaşmasına izin verileceğini söyleyen Netanyahu, "Anlaşma Gazze'ye uygulanan deniz güvenlik kordonunu devam ettiriyor. Bu bizim açımızdan yüksek güvenlik çıkarıdır ve bu konuda pazarlık yapmam. Güvenlik kordonu Hamas'ın askeri gücünü arttırmasını engellemeyi hedeflediği için kaçınılmazdır ve aynen kalacaktır. Türkiye ile yapılan anlaşma Gazze'deki insani durumun iyileşmesini mümkün kılacak. Bu kapsamda su ve elektrik sistemi onarılacak. Gazze Şeridi'nde yeterli su olmaması oradakilerin hayatını zorlaştırıyor. Bu konunun iyileştirilmesi İsrail'in yararına." dedi.

Netanyahu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Anlaşma, savunma ordusu askerlerini ve komutanlarını şu an ve gelecekte davalardan koruyacak. Anlaşma askerlerimiz ve komutanlarımıza Türkiye tarafından davalar açılmamasını teminat altına alıyor. Yasanın Türkiye parlamentosundan geçmesi, hali hazırda haklarında süren hukuki süreçleri ortadan kaldıracak."

Netanyahu, Gazze'de elektrik sorununun salgın hastalıklara yol açacağını ve elektrik sisteminin onarılmasının insanlık yararına olacağına değinerek, alt yapının iyileştirilmesine imkan tanıyacaklarını aktardı.

"SİSİ VE KRAL ABDULLAH'I DA BİLGİLENDİRDİK"

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Ürdün Kralı Abdullah’ı anlaşmanın ayrıntılarına ilişkin bilgilendirdiğini kaydeden Netanyahu, anlaşma konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin tebriklerini ilettiğini belirtti.

Netanyahu, Türkiye ile İsrail arasındaki ayrılığın hiçbir yararı olmadığını söz konusu iki ülkenin işbirliği içerisinde olması gerektiğini belirterek, “Türkiye ile İsrail bölgede güçlü iki büyük ülkedir. İlişkilerimizin kesilmesi, şu ana kadar istenen işbirliğini yerine getirmemize engel oldu.” İfadelerini kullandı.WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23