Hollanda, Müslümanlara saldıranları koruyor

Hollanda’da artan İslamofobik saldırılara dikkat çekmek için 12 kişilik bir ekip tarafından “Camiler Hedefte” adlı bir kitap yazıldı. Projenin başkanı Dr. Ineke van der Valk, “Hollanda’da Müslümanlar çok fazla baskı altında. Camilere yılda ortalama 25 saldırı olurken, son 20 senede sadece 27 kişi hakkında işlem yapılmış” dedi.

21 Mayıs 2019 Salı 09:27

Avrupalıların özgürlük ve adalette de ne kadar eşitlikçi(!) olduğunu gösterin bir çalışma yayınlandı...

Hollanda’da artan İslamofobik saldırılara halkın ve siyasetçilerin dikkatini çekmek amacıyla Müslüman ve gayrimüslim akademisyen, araştırmacı ve hukukçulardan oluşan 12 kişilik bir ekip tarafından “Camiler Hedefte” adlı bir kitap kaleme alındı.

Kitap projesinin başkanlığını yapan ve aynı zamanda 2012’de çıkan “İslamofobi ve ayrımcılık” adlı kitabın da yazarı olan Leiden Üniversitesi Araştırmacısı Dr. Ineke van der Valk, ülkedeki halk arasındaki eşitliğin ve din özgürlüğünün en önemli temel haklardan biri olduğunu belirterek, “Hollanda’da Müslümanlar için din özgürlüğü çok fazla baskı altında. Bunu son yıllarda camilere karşı yapılan agresif eylemler ile görebiliyoruz. Yılda ortalama 25 kez yapılan bu eylemlerden dolayı Müslüman topluluğu içerisinde kaygılar var” dedi.

Hakimler ağır ceza bile vermiyor

Kitapta camilere yapılan İslamofobik saldırıların farklı yönleri ile ele alındığını vurgulayan van der Valk, bu çerçevede son 20 yılda camilere yapılan saldırılarla bağlantılı olarak kaç kişinin mahkemeye çıktığına yönelik araştırmanın, en önemli konulardan birini oluşturduğunu dile getirdi.

Bu süreçte hukuk arşivinde yaptıkları aramalarda yeterli kovuşturma ve cezalandırma yapılmadığını tespit ettiklerine dikkati çeken van der Valk, şöyle devam etti: “Son 20 yılda camilere yapılan saldırılarda kundaklamadan dolayı 27 kez hukuki işlem başlatılmış. Halbuki bu sayının kat kat fazlası kundaklama girişiminde bulunulduğu halde kısıtlı sayıda hukuki işlem başlatıldığı görülüyor. Bunun içerisinden de çok az sayıda kişi ise ayrımcılıktan dolayı suçlu bulunmuş. Yasaya göre, yapılan saldırıda ayrımcılığın sebep teşkil etmesi durumunda kişinin daha ağır bir ceza alması gerekiyor fakat bu çoğu kez uygulanmamış. Bu konuda hakimlerde daha fazla farkındalık sağlayıp, hukuki işlemlerde gelişme kaydedileceğini umut ediyoruz.” 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 09:27

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019