• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İslam’ın sancaktarlığını yapacak olan gençliktir

Gazetemiz okurlarından Hesna Hizan, "İslam’ın sancaktarlığını yapacak olan gençliktir" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-03-05 15:21:00 -
İslam’ın sancaktarlığını yapacak olan gençliktir

Günümüz gençliğinin en büyük hastalığı 'bilinçsizliktir'. Bilinçsiz bir gençlik yetişiyor. Dünyadan, ahiretten, insanlıktan bir haber yaşıyorlar. Kendilerini akıllı telefonlarının küçücük ekranlarına hapsediyorlar. Şu ünlü filanca yerde şununla ya da teyze kızı bilmem nerde daha bir sürü ıvır zıvır ile beyinlerini, eninde sonunda gidecek olan gençliklerini dolduruyorlar, harcıyorlar. Yaşam bu değil! Gençlik bu değil! Boş boş oturup ekrana bakmak değildir idealist genç olmak! Kim nerde ne yapmış bilmek, dedikodu yapmak değildir Müslümanlık! Nasıl bu hale geldik biliyor musunuz? İslam’ı önceliklerimizin en sonuna attık, dünyalık düşünür olduk, her şeyi gördüklerimize ve tükettiklerimize hasredince Yaratana olan merakımızı da yitirdik. Haliyle merak yitirilince sevgi de yitirilmiş oldu çünkü bilmediğimiz, merak etmediğimiz birini nasıl sevebiliriz ki?

Müslüman bir gençlik isek tembelliğe, bilgisizliğe ve bencilliğe hakkımız yok zira Ümmetin umudu, İslam’ın sancaktarlığını yapacak olan gençliktir. Gençlikte ekilen iman ve sevgi tohumları olgunluk çağında yeşermeye başlar, yaşlılıkta ise o tohumun meyveleri yenir. Çalışmak için çabalamak için en uygun çağ gençliktir çünkü beyin taze ruh dinç hâlbuki yaşlılık da öyle mi? Demem o ki iman ve azmin tohumunu atmak için en elverişli zaman gençliktir. O halde kendini yetiştirmek, bakış açılarını genişletmek için gençlikte çalışmak gerek. İşte bu yüzden gençlik çağı ve gençlerimiz çok önemlidir. Zira onlar Müslümanları zirveye ulaştıracak olanlardır.

Ey Müslüman Türk Gençliği! Omuzunuzda bu derece ehemmiyetli bir sorumluluk yüklenmişken doğru mudur ki gençlik çağlarınızı boşa geçirmek? Hele hele Türk iseniz… İslam dünyası uhuvvetini kaybetmişken, hem ekonomik hem kanlı bir savaş verirken. Türkiye onca uğraşlara rağmen dimdik durmaya çalışırken sen tembel olamazsın. Müslüman Türk Genci daima okumalı, okumalı ki ufku genişlesin, düşünebilsin. Bilinçli olacak bir kere dünyada neler oluyor ne oyunlar oynanıyor bilmeli. İmanı kuvvetli olmalı yoksa en ufak rüzgarda bile yıkılır zira Rabbine dayanmamıştır. Ensar- Muhacir kardeşliğini benliğinde sentezlemeli, Ümmetin derdiyle dertlenmeli yoksa nasıl sahip çıkacak din kardeşine? Öyle bir gençlikten bahsediyorum ki Müslümanları zinde tutacak, arkasına bakmadan “Ben varım” diyebilecek.

Kelimelerim yetmiyor bu gençliği anlatmaya lakin Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi şairlerin üstadı şöyle anlatıyor;

Bir gençlik, Zaman bendedir ve mekân bana emanettir şuurunda bir gençlik.  Selâm ve dua ile…  


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23