• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) heyeti, Gazze için bir araya geldi: Olağanüstü toplanan üyeler İsrail'e karşı...

Yeniakit Publisher
2023-11-22 19:26:00 - 2023-11-23 00:47:28
İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) heyeti, Gazze için bir araya geldi: Olağanüstü toplanan üyeler İsrail'e karşı...

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) ve Arap Birliğinin dünya basınına ve kamuoyuna açıklaması: üye devletler adına İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi için diplomatik görüşmeler yürütmek üzere görevlendirdiği olağanüstü Bakanlar Komitesinden oluşan heyet, İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) ve Arap Birliğinin, üye devletler adına İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi için diplomatik görüşmeler yürütmek üzere görevlendirdiği olağanüstü Bakanlar Komitesinden oluşan heyet, İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safedi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki, Nijerya Dışişleri Bakanı Yusuf Tuggar, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile Katar'ın Londra Büyükelçisi Fahd bin Muhammed el-Atiyye'nin yer aldığı komite, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'la bakanlığın tarihi Lancaster House yerleşkesinde bir araya geldi.

Görüşmede, İngiltere Dışişleri Bakanlığında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya'dan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarık Ahmed de yer aldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığının, X sosyal medya platformundan görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "İİT ve Arap Ligi'nin, Gazze'deki savaşın durdurulması, kalıcı barışın sağlanması için uluslararası girişimlerde bulunmakla görevlendirdiği heyet, bugün Londra'daydı." ifadesi kullanıldı.


Açıklamada ayrıca, Dışişleri Bakanı Fidan ile mevkidaşlarının, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'la görüştüğü belirtildi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 69, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 840'ı çocuk ve 3 bin 920'si kadın olmak üzere 14 bin 128 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 225 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 79 Hizbullah mensubu öldü.

İsrail ile Hamas, çatışmalara insani ara verecek uzlaşmanın 23 Kasım'da uygulamaya girmesini kabul etti. Buna göre çatışmalara 4 günlük insani ara verilecek. Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli esir serbest bırakılacak.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Uluabatlı

GÜLDERMEYİN KENDİNİZE ZAVALLILAR. Filistin mi kaldı.Atı alan üsküdarı geçti.Bunlar,toplanıp ne yapacaksınız.israil'e yalvaracakmısınız. Katliamların vebali üstünüze pasif oldugunuz ve engel olamadığınız için.

543

şuraya bak işimiz zalimlere yalvarma medeti ummayla kalmış
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23