"İslam dünyasındaki sorunlar diyalog ve istişareyle çözülmeli"

İSİPAB Genel Sekreteri Muhammed Kureşi Neyyas: "İslam dünyasındaki fitne ve gerilimlerle mücadele diyalog ve istişareyle olmalıdır"

17 Temmuz 2019 Çarşamba 21:20
"İslam dünyasındaki sorunlar diyalog ve istişareyle çözülmeli"

RABAT (AA) - İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Genel Sekreteri Muhammed Kureşi Neyyas, İslam dünyasında sorunların diyalog ve istişareyle çözülmesi gerektiğini söyledi.

Neyyas, Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen bir günlük istisnai İcra Komitesi Toplantısı'nın açılış konuşmasında "İslam dünyasındaki fitne ve gerilimlerle mücadele diyalog ve istişareyle olmalıdır." dedi.

Detay vermeksizin İslam dünyasında yaşanan krizlerin çözümü için istenilen şeyin diyalog ve istişare anlayışının kökleştirilmesi olduğunu vurgulayan Neyyas, İSİPAB'ın İslam ümmetinin birliği ve halklar arasındaki bölünme ve ayrışmanın sonlandırılması için önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Öte yandan davet edilmesine rağmen toplantıya İran'dan herhangi bir heyetin katılmaması dikkati çekti. İran, 11 Mart'ta Fas'ta düzenlenen birliğin bir başka toplantısına da katılmamıştı.

Merkezi İran'ın başkenti Tahran olan İSİPAB, 17 Haziran 1999'da kurulmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba 21:20

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Ağustos 2019