İslam Akademisi'nde skandal karar! Başörtüsü zorla çıkartılıyor

Özbekistan Uluslararası İslam Akademisi, Müslüman kız öğrencilere karşı küstah bir karara imza attı. Akademide kız öğrencilere başörtüsü yasağa getirildi.

14 Eylül 2018 Cuma 22:04
İslam Akademisi'nde skandal karar! Başörtüsü zorla çıkartılıyor

BBC Özbek servisi, Özbekistan Uluslararası İslam Akademisinde kızların başörtüsünün zorla çıkartılmakta olduğu haberini verdi.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’ın kararıyla oluşturulan Uluslararası İslam Akademisinde okuyan Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü zorla çıkartılıyor. Başörtüsünü çıkarmayan öğrencilerin okula girişlerine izin verilmiyor.

PERUK TAKIYORLAR

Başörtüsünü çıkartmak mecburiyetinde kalan kızlar başlarına peruk takarak okula giriş yapıyorlar. 

ÖZBEKİSTAN'DA BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ 

Ülkede Haziran ayında, okullarda başörtüsü serbestliği bir günlüğüne uygulanıp ortadan kaldırılmıştı. Özbekistan'da Müslümanlar, Dini İdare'nin ürkek olduğunu ve gerekli dik duruşu sergilemediğini düşünüyor.

KERİMOV'UN KALINTILARI

Otuz yılı geçkin bir süreyle  Özbekistan'ı yöneten İslam Kerimov, nüfusunun yüzde 90'ı Müslümanlardan oluşan ülkede İslam karşıtı ve baskıcı politikalar ile tanınıyordu. Ölümünden sonra ülkedeki Müslümanlara biraz daha özgürlük tanınması beklenirken, siyasi yönetimin uyguladığı yeni politikalar ile diktatör Kerimov'un izinden gittiğini açıkça gösteriyor.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma 22:04

YORUM YAZ

  • oğuzhanoğuzhan4 ay önce
    soysuz idarecileri demekki MÜSLÜMAN değil TÜRK de değil !
  • imamimam4 ay önce
    Orayı da baş örtüsünden ödü patlayan ödlekler yönetiyormuş. Allah kurtarsın. "Üzülmeyin, gevşemeyin! inanıyorsanız, üstün olan sizlersiniz."
  • sunsun4 ay önce
    Hünkarı ve yakın çevresini gönderelim çözsün, biz de kurtulmuş oluruz yiyicilerden.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ocak 2019