• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran'dan İsrail'e saldırı açıklaması! 'Geri adım atmayacağız'

Yeniakit Publisher
2024-04-18 23:11:00 -
İran'dan İsrail'e saldırı açıklaması! 'Geri adım atmayacağız'

Şam'daki konsolosluğunun hedef alınmasının ardından İsrail'e hava saldırı düzenleyen İran'dan yeni bir açıklama geldi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkelerinin ulusal çıkarları ve güvenliği doğrultusunda karar aldıklarını ve geri adım atmayacaklarını belirterek, "Meşru müdafaa hakkımızı kullandık ve saldırımız sona erdi” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Filistin konusunda gerçekleşen Birleşmiş Milletler genel oturumunda İsrail ile yaşanan gerilime ilişkin konuştu. İsrail'in Suriye’nin başkenti Şam'da İran Konsolosluğunu hedef alan saldırısına değinen Abdullahiyan, "İsrail konsolosluk binamızı hedef alarak açık bir şekilde uluslararası sözleşmeleri ihlal etmiştir. Ancak ABD, İngiltere ve Fransa'nın tamamen sorumsuzca davranışları nedeniyle BM bu saldırıyı kınamaktan dahi aciz kaldı. Hiçbir devlet, ülkesinin hakimiyeti anlamına gelen büyükelçiliğine yönelik böylesi pervasız bir saldırı karşısında sessiz kalmaz" ifadelerini kullandı.

"13 Nisan'da gerçekleştirdiğimiz saldırı gerekliydi”

İran'ın İsrail saldırıları karşısında bu zamana kadar soğukkanlı kalmaya çalıştığını kaydeden Abdullahiyan, konsolosluk saldırısının kırmızıçizgiyi aştığını ve Tahran yönetiminin söz konusu saldırı karşısında daha fazla sessiz kalamayacağını söyledi. Abdullahiyan, "13 Nisan'da gerçekleştirdiğimiz saldırı gerekliydi. Çünkü bu saldırı dışında başka bir seçeneğimiz yoktu. Saldırımız tamamen konsolosluk saldırısına bir misilleme olarak gerçekleştirildi ve hiçbir sivil yerleşim yeri hedef alınmadı. Saldırıda İsrail'in konsolosluk binamızı hedef alan iki önemli askeri tesisi hedef alındı" dedi.

“En sert, beklenmedik ve ağır bir şekilde karşılık veririz”

Abdullahiyan, İsrail karşısında ülkelerinin ulusal çıkarları ve güvenliği doğrultusunda karar aldıklarını ve geri adım atmayacaklarını belirterek, "İsrail rejiminin İran'ın çıkarlarına yönelik her türlü saldırısına ve eylemine karşı, rejime en sert, beklenmedik ve ağır bir şekilde karşılık veririz" dedi.

Abdullahiyan, "Meşru müdafaa hakkımızı kullandık ve saldırımız sona erdi. Şimdi İran'ın ulusal çıkarlarını ve toprağını hedef almama konusunda dikkat etmesi gereken İsrail rejimidir. İran'a karşı böylesi maceralardan uzak durmalıdır. Ülkemizin güvenliği ve çıkarlarının korunmasında şakamız yok" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Haydar

Türkçesi: "Öyle veya böyle, saman altından alışveriş yaparak, oyun içinde oyun çevirerek danışıklı dövüşlerle İsrail'in değirmenine su taşımaktan vazgeçmeyeceğiz. Ortadoğu'da bir tane Ehl-i Sünnet Müslüman kalmayacak şekilde katliam yapmaya devam edeceğiz." anlamındadır. ... İran ve İsrail parçalanmadıkça danışıklı dövüşleri devam eder, ortadoğuya huzur gelmez. İsrail ve İran/Fars ile itleri yerin dibine girsin.

OMUT

Saçma sapan bir İsraile karşılık vermiş.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23