• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran'da protestocular belediye binasını ateşe verdi!

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden biri olan İran'da benzine yapılan zam sonrası başlayan protestolar sürüyor. Protestocular, Salihiye'de belediye binası ateşe verdi.

2019-11-17 00:13:00 -
İran'da protestocular belediye binasını ateşe verdi!

İran'da devlet tarafından sübvanse edilen benzine yüzde 50 zam yapılması ülkenin birçok yerinde protesto ediliyor. Başkent Tahran olmak üzere, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan, Şiraz ve birçok kentte sokağa çıkan halk, benzine yapılan zamma tepki gösterdi. Protestolarda şu ana kadar 2 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

Belediye binasını yaktılar

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in posterlerini yakan, başkent Tahran'ın giriş-çıkış yollarını kapatan göstericiler, bu kez Salihiye'de belediye binası ateşe verdi.

Ruhani zammı savunmuştu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise yapılan zamları savundu. Konuyla ilgili yaptığı açıklama yapan Ruhani, 4 yıldır benzine zam yapmadıklarını belirterek, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını ifade etti.

Ruhani, ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını ve tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağını vurguladı.

"Mollalar halkı daha da yoksullaştırıyor"

Öte yandan, İran muhalefetinin önde gelen isimlerinden Maryam Rajavi, protesto gösterilerine ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Twitter'dan açıklama yapan Rajavi, Ruhani ve İran dini lideri Ayetullah Hamaney'i hedef aldı. Rajavi, mesajında benzin fiyatlarının üçe katlandığını belirterek, "Mollalar halkı daha da yoksullaştırıyor" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali

Suriyede ehlisunnet kardeslerimizin kanini cok akittilar kafirle ortak olan abat olmaz alma mazlumun ahini
 • Yanıtla

Hasanali kose

Bu mollalar varua bunlar ayni papazlar gibin hahamlar gibindir
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23