İran resmen ilan etti! Nükleer anlaşma askıya alındı

İran, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin kararı ile nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmen durdurma kararı aldı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:45
İran resmen ilan etti! Nükleer anlaşma askıya alındı

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı (ISNA), İran'ın, Ulusal Güvenlik Konseyi kararı ile nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmi olarak askıya aldığını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz hafta, ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkmasının yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ABD'nin yaptırımlarına karşılık, anlaşmayla sınırlanan 300 kilogram üzerindeki zenginleştirilmiş uranyumu ve ağır suyun 130 tondan fazlasının yurt dışına satılmasını 60 gün süreyle durdurduklarını açıklamıştı.

İran'ın kararı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmada kalan ülkelerin bu süre zarfında özellikle petrol ve uluslararası bankacılık konularında İran'ın çıkarlarını koruyacak adımlar atmamaları durumunda sonraki aşamada, uranyum zenginleştirme çalışmalarına getirilen yüzde 3,67 zenginleştirme sınırını tanımayacaklarını ve Arak Ağır Su Reaktörü'nün modernizasyonuna başlayacaklarını belirtmişti.

İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın tarafları Fransa, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği ise ortak açıklama yaparak, İran'a nükleer anlaşmaya ilişkin sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapmış ve her türlü "ültimatomu" reddetmişti. Anlaşmanın diğer tarafları Rusya ve Çin ise İran'ın anlaşmanın maddelerini 2015 yılından beri uyguladığını belirterek, atılan adımdan ABD'yi sorumlu tutmuştu.

ABD yönetimi, Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koymuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:45

YORUM YAZ

 • AliAli7 gün önce
  ıranı gunahım kadar sevmem ama kendısını korumak zorunda... ıyı yapıyor. yapsın.
 • meyyidmeyyid7 gün önce
  nükleer meteryalleri biz neden üretemiyoruz sanki.sanayimiz o kadar mı zayıf.amborgadaki iran kadar olamıyoruz ne yazık ki.
 • sütçü imamın torunusütçü imamın torunu7 gün önce
  müslüman ülkeler de kafirler in silahı ile silahlanmalidir.zira büyük seytan'ın k.koreye karşı nasıl tirstigini gördük bunların canı çok kıymetli dir.
 • kalelikaleli7 gün önce
  bakın adamlara ülke kıtlıkla mücadele ediyor insanlar et yumurta bulamıyor.bulsa da alamıyor.oradan da bize kaçıp gelenler hayli fazla.adamların derdi nükleer.
 • MusaMusa7 gün önce
  İran ne zamandan beri dünya dengelerinde söz sahibi bu İran ı bukadar şişirip yalamanızın sebebi ne ola ki
 • izmirliizmirli7 gün önce
  Hepsi hikaye bizde yedik

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019