Seçim 2019 Sayfası

İran ikiyüzlü ABD'ye kapıyı kapattı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin "yaptırımlara bağımlılığının" her türlü müzakere ihtimalini ortadan kaldırdığını savundu.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 17:35
İran ikiyüzlü ABD'ye kapıyı kapattı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin "yaptırımlara bağımlılığının" her türlü müzakere ihtimalini ortadan kaldırdığını söyledi. 

İran basınına konuşan Zarif, ABD'nin ülkesine yönelik izlediği politikalara ve iki ülke arasında görüşme ihtimalinin olup olmadığına ilişkin soruları yanıtladı. 

Bazı medya organlarında yer alan, eylülde toplanacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşeceğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine Zarif, "ABD tarafıyla herhangi bir görüşme olmayacak." ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın ön koşulsuz görüşme teklifine ilişkin resmi açıklamaların Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve kendileri tarafından daha önce açık bir şekilde ifade edildiğini kaydeden Zarif, "ABD yönetiminin yaptırımlara bağımlılığı müzakere ihtimalini ortadan kaldırıyor." dedi.

ABD yönetimi, İran'la nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından açıkladığı yaptırımları 7 Ağustos'ta devreye sokmuştu.

Öte yandan Zarif, Twitter hesabından bu sabah yaptığı paylaşımda, Trump'ın Türkiye'ye yönelik adımlarını "utanç verici" şeklinde niteleyerek, "ABD yaptırımlara ve zorbalığa bağımlılığını düzeltmeli aksi takdirde tüm dünya ülkeleri onu zorlamak için sözlü kınamaların ötesine geçecektir." ifadelerini kullanmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ağustos 2018 Cumartesi 17:35

YORUM YAZ

  • hadihadi8 ay önce
    Anlaşmak, iki devletin de menfaatine.İran, Türkiyeye karşı , eski bakış açısını ve tavırlarını değiştirmeli.Değişim yolundaki Türkiyeyi , Eski Türkiye ile karıştırmamalı.Bu değişimin, ciddi olduğunu ve iran dahil, tüm dünyaya faydalı örnek olacağını idrak etmeli.İran Yönetiminin, Türkiye devleti ve halkı nezdinde, imajı hiç iyi değil.Geçmiş, hiç hoş olmayan ikilik ve güvenilmezlik intibaları ile dolu.Bunlar sıfırlanmalı.Sadece suriye, ırak veya ekonomi odaklı değil, her anlamda güvenilir istikrarlı politika izlenirse, bu iki devletin bileğini kimse bükemez.Taraflar, mevcut fanatik duygusallığı bırakmalı.Pakistan, İran, Türkiye paktı, acele kurulmalı.Bu üç devletin üzerine kopartılmak istenen kıyamet oyunu, bozulmalı.Bu birleşme lüks değil, biraz aklı olana hem tek kaçınılmaz gerçek, hemde dinen farzdır..vesselam...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019