• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İngiltere'den çifte standart! Katil İsrail'e öyle İran'a böyle

Yeniakit Publisher
2024-04-15 15:10:00 - 2024-04-15 15:36:57
İngiltere'den çifte standart! Katil İsrail'e öyle İran'a böyle

İsrail'in Gazze'deki sivil katliamını, yaptığı skandal açıklamalarla savunan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İran'ın, Şam konsolosluğuna yönelik saldırıya karşılık vermesini 'saldırganlık' olarak değerlendirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İngiltere'nin Sky News ve ITV televizyonlarının yayınlarına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Tansiyonu artırmamaları gerektiği çağrısında bulunuyoruz"

Sky News yayınında İran'ın, Şam konsolosluğuna yapılan hava saldırısının ardından İsrail'e yönelik karşılığını değerlendiren Cameron, "İsrail'deyseniz haklı olarak karşılık vermek için her türlü hakkınızın bulunduğunu düşünürdünüz ve öyle de düşünüyorlar ancak biz tansiyonu artırmamaları gerektiği çağrısında bulunuyoruz." dedi.

İngiltere'nin derdi topraklarını işgalden kurtarmaya çalışan Hamas!

Saldırıların İran için iki farklı yenilgiye işaret ettiğini kaydeden Cameron, İran'ın saldırılarının hem başarısız olduğunu hem de tüm dünyanın saldırgan taraf olduğunu gördüğünü anlattı.

Cameron, İsrail'in karşılık vermemesini umduğunu belirterek, dikkatlerin tekrar mücahid ordusu Hamas'a odaklanması gerektiğini söyleyerek katliama dolaylı destek verdi.

İsrail'in İran'ın "başarısız saldırılarını" zafer kabul etmesi gerektiğini savunan Cameron, "İsrail'den daha fazlasını bekleyenleri anlıyorum ama zaman, hem mantıkla hem de kalple hareket etmenin, akıllıca ve güçlü davranmanın zamanı." diye konuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"Netanyahu'nun yardımları Gazze'ye sokmaması büyük bir hataydı"

Cameron, "İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun sağlam bir muhakeme yeteneği var mı?" sorusuna da yanıt vererek, "Birçok konuda sağlam muhakeme yapabiliyor ancak bazı konularda da keskin görüş ayrılıklarımız var." şeklinde konuştu.

Sunucu Kay Burley'in "Hangi konularda muhakemesi kötüydü?" sorusuna ise Cameron, "Yardımları Gazze'ye sokmaması büyük bir hataydı. Daha fazla sınır geçişinin açılması konusunu İsraillilere açıkça söyledik. Yardım görevlilerinin Gazze'deki çalışmaları için gerçek bir çatışmasızlık ortamı oluştuğundan emin olmaları gerek ki Dünya Merkez Mutfağı çalışanlarının öldürülmesi gibi korkunç olaylar bir daha yaşanmasın." yanıtını verdi.

İsrail'in saldırılarını haklı çıkartmaya çalıştı!

Cameron, İsrail'in İran'ın Şam'daki konsolosluk binasını vurmasının da yanlış bir karar olup olmadığı sorusu üzerine, "İran Devrim Muhafızları'nın her şeyin başladığı 7 Ekim'in sorumlusu Hamas'a destek de dahil tüm dünyada yaptığı korkunç şeylerin İsrail'de yarattığı endişeyi anlayabiliyorum." ifadesini kullandı.

Burley'in, "Egemenliği altındaki toprağı saldırıya uğramış İran'ın endişesi hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusu karşısında Cameron, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına yapılan saldırıya verdiği yanıtın orantısız olduğunu söyledi.

Yüzlerce füze ve dronla gerçekleştirilen saldırının binlerce can alabileceğini ifade eden Cameron, İngiltere'nin bir konsolosluğu saldırıya uğradığında ise güçlü karşılık vereceklerini dile getirdi.

"İsrail'in kendisini savunma kapasitesine de sahip olması gerekiyor"

Cameron, ITV'de katıldığı programda da İsrail'in karşılık vermeyip İran'ın saldırısının başarısızlıkla sonuçlandığını kabul etmesi ve tansiyonu yükseltmemesi gerektiğini yineledi.

İngiltere'nin eski Tahran Büyükelçisi Richard Dalton'ın, İngiliz jetlerinin İran'ın dronlarını engellemesine ilişkin, "İngiltere, kendisini İsrail'le aynı hizaya getirerek hata yaptı." açıklamasını değerlendiren Cameron, "Doğru olanı yaptık çünkü tansiyonun yükselmesini engellemeye çalıştık." diye konuştu.

İran destekli grupların dünya ticaretine, küresel güvenliğe ve Orta Doğu'nun istikrarına zarar verdiğini söyleyen Cameron, "Konunun bizimle alakası olmadığı iddialarına katılmıyorum." dedi.

İsrail'e silah satışı

İsrail'e silah satışlarının askıya alınması tartışmalarının İran'ın saldırılarının ardından yeniden gündeme gelmesine de değinen Cameron, "İran'ın İsrail'e saldırıları gösterdi ki İsrail'in sadece kendisini savunma hakkına sahip olması gerekmiyor, aynı zamanda kendisini savunma kapasitesine de sahip olması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23