İngilizlerin acı günü: Kut'ül Amare! 

Osmanlı Devleti'nin İngilizlere karşı en büyük ve önemli zaferlerinden Kut'ül Amare, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde silahı inanç olan ordunun neler başarabileceğinin tarihteki önemli örnekleri arasında yer alıyor. Çanakkale'den sonra ikinci zafer Kut'ül Amare Zaferinin 102'nci yılı kutlanıyor.

29 Nisan 2018 Pazar 22:58
İngilizlerin acı günü: Kut'ül Amare! 

Halil Paşa'nın, İngiliz birliklerini 29 Nisan 1916'da teslim almasının ardından, "Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz" sözleriyle duyurduğu Kut'ül Amare Zaferi, 102'nci yılında kutlanıyor.

İNGİLİZ BİRLİKLERİN TAMAMI ESİR ALINDI

İngiliz tarihçi James Morris'in, "Britanya askeri tarihinin en aşağılık teslimi" diye tanımladığı Kut'ül Amare Savaşı, Irak'ın doğu kesiminde Dicle Nehri kıyısındaki Kut şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz askerleri ile müttefiklerinin kuşatılmasıyla başladı ve kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilip, İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla tamamlandı.

NURETTİN PAŞA'NIN BİRLİKLERİ 27 ARALIK'TA KUT'U KUŞATTI

Tümgeneral Townshend komutasındaki İngiliz 6. Tümeni Bağdat'a ilerlerken, 22-23 Kasım 1915'te Selmanı Pak Muharebesi'ni kaybedip geri çekildi ve 3 Aralık'ta Kut kasabasına sığındı. 6. Ordu'nun komutanlığına atanan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Albay Sakallı Nurettin Paşa'nın birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı.

4 BİN ASKERİNİ KAYBEDEN İNGİLİZLER GERİ ÇEKİLDİ

İngilizler, Kut'u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki Tigris Kolordusu'yla hücuma geçti ancak 6 Ocak'ta Şeyh Saad Muharebesi'nde 4 bin askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede Türk ordusuna "geri çekilme" emrini veren 9. Kolordu Komutanı Miralay Nurettin Paşa ise görevinden alındı, yerine Halil Paşa getirildi.

19 Nisan 1916 tarihinde Bağdat'taki karargahında tifüsten ölen Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın yerine 6. Ordu komutanlığına atanan Halil Paşa, 29 Nisan'da General Charles Townshend komutasındaki İngiliz ordularını teslim aldı.

"ASKERİMİ SİZE TESLİME HAZIRIM"

Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend, kuşatma sürerken Halil Paşa'ya gönderdiği mektupta, ordusunu teslime hazır olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Efendim Hazretleri, açlık bizi silah bırakmaya zorluyor. Zatıalilerinin, 'Sizin cesur askerleriniz bizim samimi ve kıymettar misafirleriniz olacaktır.' sözlerinize istinaden kahraman askerlerimi size teslime hazırım. Askerlerim verilen görevi yaptıkları için onlara iyi davranınız. Siz, askerlerimi Selmanpark Muharebesi'nde, ricat zamanlarında ve beş ay devam eden Kut'ül Amare kuşatmasında görmüşsünüzdür. Askerlerimin vazifesini nasıl ifa ettiğini takdir etmişsinizdir. Askeri harp tarihi, özel olarak bu meseleyi teyit edecektir."

"İcab eden şartlar yerine getirildikten sonra sizin karargahınıza gelip, Kut'ül Amare'yi teslim etmeye hazırım. Fakat erzakın sevkini hızlandırmanızı rica ve temenni eylerim. Size hastanemi ziyaret etmenizi ve orada bulunan askerlerimden bazılarının kolsuz ve ayaksız, bazılarının da hasta ve zayıf olduğunu görmenizi teklif ediyorum. Bunları harp esiri olarak almaya hevesli olduğunuzu farz etmem. Bunlar için en iyi yolun yaralıların Hindistan'a sevki olacağı kanaatindeyim."

HALİL PAŞA'NIN ORDUYA MESAJI

Zaferin ardından Halil Paşa, 6. Ordu'ya yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:

"Orduma: Arslanlar. Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut'u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut'ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir.

Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür.Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte 'Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı' birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz."

18. Kolordu Komutanı Miralay Kazım Karabekir de "Tarihimizin iki yüz seneden beri yad etmediği böyle bir zaferi bize lütfeden Cenab-ı Allah'a şükredelim" ifadesini kullandığı emir yazısında, "Bu zaferin en büyük şan ve şerefi, böyle bir vakayı İngiliz tarihinde ilk defa Türk süngüsünün kaydetmesindedir."

"18. Kolordu'nun aslan yürekli erleri, Cenab-ı Allah'a secdeye kapanalım. Bu akşam şehitlerimize Fatihalar, Tebarekeler, Yasinler okunsun. Gaziler birbirine sarılsın, birbirini tebrik etsinler. Ben de bugünkü Kut'ül Amare Bayramı vesilesiyle sizin pak ve yüksek alınlarınızdan kemali hürmet ve samimiyetle öperim" değerlendirmesinde bulundu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 29 Nisan 2018 Pazar 22:58

YORUM YAZ

 • Aziz Aziz 9 ay önce
  ÇOK MÜKEMMEL BİR ZAFER ŞEHİDLERİMİZİN RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN BU GÜN KUT ZAFERİNE SAVAŞ DEĞİL DİYENLERE ÖLÜM DEĞİL SÜRÜNMEK NASİP OLSUN. (kadir mısırlı)
 • HiçHiç9 ay önce
  Aslında gümbür gümbür kutlamamız gerekiyor...
 • ÖzkanÖzkan9 ay önce
  Adamlar nerden gelip , nerde operasyon yapiyorlar!!! Bu oyunlari onlarin sinirlarina tasimamiz lazim!!! Bu cok önemli!!!
 • AYHANAYHAN9 ay önce
  DEDELERİMİZİN HEPSİNİN MEKANI CENNET OLSUN BÖYLE BİR CETTİM OLDUĞUNDAN GURUR DUYUYORUM.
 • HaticeHatice9 ay önce
  Tamam zafer kazanilmista o kadar sehit vermisiz de anlamakta zorlandigim su anda neden muslumanlar bu kadar aci cekiyor ortadogu yine isgal altinda evet o zamanlar ingiliz askerlerini esir almisiz ama bizim esir anlayisimiz onlara uymuyor bizdeki merhamet fazla olunca onlarinda istihbaratlari yani ajanlari acimasiz olunca yine kafirler tabi bu dunyada yine ondeler o zamanlar kendi askerlerini yolluyorlardi simdide taseron kullaniyorlar ben sahsen hala kafirler ortadoguda cirit atiyorsa o an kazanilmis bir zaferdir baksaniza zaferi kazanan pasa chp yonetimi sayesinde ulkesine girmesi yasaklaniyor bence kurtulus savasinin hainleri bu ulkede kahraman olmus ona uzulurum
 • Arap kadriArap kadri9 ay önce
  TESLIM ALDIK SONRA NE OLDU ? INGILIZLER VAZGECMEDI BASRADAN.TIPIS TIPIS SONRA BASRAYI ELE GECIRDILER IRAKI ISGAL ETTILER KISA BIR SURE SONRA.YANI SADECE ONLARA VAKIT KAYBETTIRDIK MALESEF.AMACLARINA BIRAZCIKGECDE OLSA ULASTILAR
 • YavuzYavuz9 ay önce
  Dúnyaya bir iyilik yapıp keşke hepsini gebertseydiniz paşam!
 • HaticeHatice9 ay önce
  Tamam zafer kazanilmista o kadar sehit vermisiz de anlamakta zorlandigim su anda neden muslumanlar bu jadar
 • yavuz selim yavuz selim 9 ay önce
  m. kemal askeri dehadir diyenlere: acaba Kut´ül Amare gibi bir basarisi olmus mu? veya Kazim Karabekirin Dogu Vilayetlerimizi geri aldigi gibi, Dogu sinirlarimizi Ermenistan vs. kabule zorladigi gibi? Yunan harbi baska bir sey, ayrica tartisilir. Amao zamana kadar bile 0,00 basarisi var.. nasil Deha olmussa..?!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Şubat 2019