İngilizler 105 yıl önce iki gemimizi gasp etti

F-35 savaş uçakları teslimatının dondurulması, bundan 105 sene önce 3 Ağustos 1914'te yaşanan, İngiltere’nin parasını peşin verdiğimiz 'Sultan Osman-ı Evvel' ve " 'Reşadiye' isimli iki savaş gemisini gasp etmesini hatırlattı.

05 Ağustos 2019 Pazartesi 20:40
İngilizler 105 yıl önce iki gemimizi gasp etti

Osmanlı Devleti’nin donanma açısından güçlenmesi gerekiyordu. Yunanistan da donanmasını güçlendirmeye çalışan bir başka devletti. 1900’lerin başında denizlerde üstün olmak her şeyden önemliydi. Çünkü kara yolları henüz o kadar gelişmiş değildi.

Yine aynı dönemde İngilizler tarafından “drednot” tipi gemiler geliştirilmişti. Bu tip gemiler daha hızlı hareket edebiliyorlardı, yüzen bir filo gibiydiler, fakat yeni deneniyorlardı.

1911 yılı baharında, Arjantin ile yaşanan amansız deniz çekişmesi yaşanırken, Brezilyalılar dünyanın en büyük savaş gemisine sahip olmak istiyorlardı. Bu amaçla Brezilya; İngiltere, Newcastle’daki Armstrong şirketine bir drednot siparişinde bulundu ve adını Rio de Jenerio koydu. 1913’e gelindiğinde Brezilya ile Arjantin arasındaki sorunlar giderilmiş, 1913 Temmuzu'na kadar Brezilya’nın yaptığı düzenli ödemeler bu tarihten sonra kesilmiştir. Brezilya gemiyi almaktan vazgeçmişti. Armstrong Şirketi çok fazla telaşlanmamıştı çünkü gemiyi alacak biri mutlaka bulunacaktı.

Osmanlı Devlet’i İngiltere’ye kırka yakın irili ufaklı gemi siparişinde bulunmuştu. Başlangıç için o günün parasal karşılığı dört milyon Sterlin’e iki drednot ısmarlanmıştı. Biri Reşadiye olacak drednotlardan diğeri ise Sultan Osman I adıyla alınacaktı. Sultan Osman gemisi, Yunanlıların da katıldığı ihalede Osmanlı Devleti tarafından alınan Rio adlı gemiydi. Süvarisinin kimliği bile saptanmıştı: Hamidiye’nin efsanevi kahramanı Rauf Bey.

Bu gemilerin alınabilmesi için yeterli bütçe olmadığından geniş çapta bir bağış kampanyası düzenlenmiş, o zamanın olanaklarıyla kahvelerde, halkın toplu olarak bulunduğu yerlerde, müsamere ve eğlencelerde sürekli olarak para toplanıyordu. Bayram gibi vesilelerle öğrencilerin ellerine kumbaralar veriliyor ve bu kumbaralarla para topluyorlardı. Önemli para yardımlarında bulunanlara “Donanma İane Madalyası” adı altında bir de madalya veriliyordu.

Fakat işler umulduğu gibi gitmiyordu. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na Almanya ile sürüklendiği bu günlerde İngiltere gemileri verip vermemekte tereddüt ediyordu.

27 Temmuz 1914’te Reşit Paşa vapuru ile Sultan Osman’ı teslim almak üzere, Bahriye Nazırlığı’nı ve Osmanlı Devleti’ni temsilen Rauf Bey Newcastle’a varmıştır. Churchill, Sultan Osman’a el koymanın çok büyük bir diplomatik karmaşaya neden olacağını bilmektedir ama İngiliz Armadasının önüne çıkabilecek böylesi bir gemiyi teslim etmek de istememektedir. Ve 3 Ağustos 1914’te Churchill’in açıklaması ile Sultan Osman ve Reşadiye’ye el konduğu resmi olarak açıklanmıştı. Rauf Bey anılarında şöyle diyordu:

“...Sultan Osman süvarisi olarak, üç aydır Londra’da bulunuyordum. ...Dretnotu teslim alıp memlekete götürecek olan bin kişilik mürettebat ve askerim de Reşid Paşa vapuruyla İngiltere’ye gelmişti. Geminin son taksiti olan yedi yüz bin Lira da ödenmişti. İşleri bir an önce bitirmek için denemelerin bir kısmından vazgeçerek fabrika ile 2 Ağustos 1914 günü geminin, bize teslimi konusunda anlaşmıştık. Fakat parayı verişimizin ertesi günü için kararlaştırılan sancağımızı çekme töreni zamanından yarım saat önce İngilizler Sultan Osman’a el koydular.

Dünyanın birbirine girdüğü günlerdi.

...Avrupa kıt’ası baştan başa bir savaş alanı haline gelmişti. ...İngiltere, hükümetimiz tarafından satın alınması kararlaştırılıp pazarlığı da yapılmış olan iki torpido destroyerine de el koydu.

...Gerektiği şekilde şiddetle protesto edildi ise de, kâr etmedi. ...İngilizler, ...hangi devlete ait olursa olsun İngiliz tezgâhlarında inşa edilmekte olan harp gemilerinin ...İngiliz kıyılarından uzaklaşamayacağını tebliğ ile ambargoda ısrar ettiler. Biz de çaresiz, Reşid Paşa vapuruyla İstanbul’a dönmek üzere hareket ettik..."

Bu gemiler paraları ödendiği halde teslim edilmemiş, paraları ise iade edilmemiştir. Sultan Osman gemisi derhal İngilizleştirildi ve ismi “Agincourt” olarak değiştirildi. Reşadiye ise "Erin" ismini aldı. Fakat kaderi oldukça hazin oldu. 22 Ağustos’ta seyre hazır olan geminin denenmesinde görülür ki silahları iyi çalışmamaktadır. 26 Ağustos 1914’te onarım için çekilir. Başarısız bir gemi olarak bir daha kimseye satılamaz ve 1922 yılında gemi sökücüler tarafından parçalanmaktan kendisini kurtaramaz.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Ağustos 2019 Pazartesi 20:40

YORUM YAZ

 • Mehmet TaşdanMehmet Taşdan19 gün önce
  Onlar dunyanin en alcak varliklari onlarda her sey umulur
 • ihsanihsan19 gün önce
  ingiliz tescilli hırsız soyguncu gaspcı. binalar şatolar kaleleri nasıl neyle yaptı hep bu paralarla.
 • millet kavramı anında penguenler alayına dönüştümillet kavramı anında penguenler alayına dönüştü20 gün önce
  aman bmw' lere, avudilere el koymasınlar da; alacaz onları, para biriktirdik, dirift yapcaz, ambulansın önünü kescez, aman el koymasınlar, paramız var.
 • KartalKartal20 gün önce
  Ya akit bu ne gaflet dolu bir haber ya! Bir taraftan 5 yıl önceden f35leri vermeyecekler hazırlık yapın diyen Burak Turnaya bakın bir de zaten kesin vermeyecekleri belli olan uçak hakkında hala vermeyebilirler diyen size...Yani vereceklerine dair bir ümidimiz hala var. Ben sizin yerinizde olsam bu haberi 100 YIL ÖNCE GEMİ VERMEYEN INGILİZ DENIZDEN SALDIRDIYSA UCAK VERMEYEN HAVADAN MI SALDIRACAK diye manşet atarım.Siz ne yaptınız? Hala vermeyebilirler modundasiniz. Uyutmayin be milleti. Tfxi çoook öne alın diye manşet atmalisiniz. Hem de 3 gün boyunca. Uyuma akit
 • AvciAvci20 gün önce
  Bunlari okuyorum ve kahroluyorum cunku bizim sanayi bakanligumiz ve msb bakanligimiz hala ayni kafada reiste buisi kontrol edemiyor malesef
 • uyan tcuyan tc20 gün önce
  yahu bunlarla hala neden ticaret yapıyoruz. başka ülkemi yok
 • ÖzkanÖzkan20 gün önce
  Demek biz akıllanmamışız!!!Aynı hataları ve oyunlara düşüyoruz!!!Açın gözünüzü!!!
 • O o zamandiO o zamandi20 gün önce
  Hele bi denesin! Abd'ye dunyayi dar ederiz evelallah! Cebelitarik bogazini bu tatafa gecemez.
 • AkilAkil20 gün önce
  Ne düşünüyorsun natonun uçaklarına el ya para ya uçak dersin anladığı dildenkonusursun
 • IsmailIsmail20 gün önce
  Aradan 105 yil gecmis, kicina takıldığımızyalanci ve azgin kafirler ayni, ne yazik ki bizde ayniyiz! Haberekonu olay ve F 35 oznesinde 2 vahim ortak nokta var! Birincisi, gemiler de ayni F 35 ler gibi truva atlariymis. Ikincisi sadece silah sistemleri degil paralarimiz da gasp edilmis. Insa Allah F 35 in parasini geri alırız da, sadece bir tane ortak nokta kalir bu iki hadise arasinda!
 • Doğrusu...Doğrusu...20 gün önce
  Yani, bunların "dedeleri" de "gaspçı ve hırsız" imiş..! İşte, "Batı" insanı böyle batırır.!?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019