İlker Başbuğ 'ilk defa söylüyorum' deyip açıkladı: Abdullah Öcalan'ın teslim edilmesi...

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, ABD yönetiminin terör örgütü PKK’nın elbaşı Abdullah Öcalan’ı 1999 yılında Türkiye’ye teslim etmesiyle, örgütün kontrolünün Suriye’den ABD’ye geçtiğini açıkladı.

13 Mart 2018 Salı 08:47
İlker Başbuğ 'ilk defa söylüyorum' deyip açıkladı: Abdullah Öcalan'ın teslim edilmesi...

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın 1999'da yakalanmasıyla ilgili ses getirecek değerlendirmelerde bulundu. Başbuğ "ABD Öcalan’ı verip PKK’yı kontrol etti" dedi. ABD’de geçen hafta konferans verip çeşitli temaslarda bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Hürriyet gazetesine konuştu. 

ABD ÖCALAN'I NEDEN TESLİM ETTİ?

İlk defa bunu size söyleyeceğim. ABD, 1999’da Abdullah Öcalan’ı neden Türkiye’ye teslim etti? Hatırlayın dönemin başbakanı rahmetli Bülent Ecevit’in bir açıklaması vardır. ‘Neden teslim etti bunlar ben pek anlayamadım’ demişti yanlış hatırlamıyorsam. Esasında bunu bir düşünmek lazım. Tabii bu benim kişisel değerlendirmem ve ilk defa açık bir şekilde ifade ediyorum. Öcalan 1979’da Suriye’ye gidiyor. Çıkışına kadar 20 yıl orada. Suriye’de kendisine bağlı bir Kürt yapılanmasını oluşturduğu süreç de odur. Şam’da yaşarken Öcalan kimin kontrolü koruması altındaydı? Esad rejimi... Daha açık konuşalım El Muhaberat. Tabii Rusya’nın da bir ölçüde etkin olduğunu söyleyebiliriz. O dönemde Öcalan, Muhaberat’ın kontrolü ve koruması altında. Peki siz onu Suriye’den çıkarttınız ve Türkiye’ye teslim ettiniz. Örgüt Suriye’nin kontrolünden uzaklaşmış oldu ve Amerika’nın kontrolüne girdi.

TESLİM ETME SEBEBİ ÖRGÜTÜ KONTROL ETMEK

Muhabirin "ABD’nin Öcalan’ı Türkiye’ye teslim etme sebebi kontrol etmektir diyorsunuz. Doğru mu anlıyorum?" sorusuna Başbuğ şu yanıtı verdi: "Bence ana nedenlerden biri budur. Tabii 1999’dan sonra ABD’nin PKK sorununa siyasal ağırlıklı bir çözüm aramaya daha ağırlık verdiğini de görüyoruz. O da bir ikinci neden. Bir noktada da Abdullah Öcalan’ı Türkiye’de bir cezaevine koyarsanız bu PKK sorunun siyasal çözümü için bir güç olur. Ama asıl mesele Öcalan üzerinden Suriye etkisini almakta."

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 08:47

YORUM YAZ

 • zaferzafer9 ay önce
  bu başbuğ ezikliğini örtmek için siyasete soyunuyor abd kuklası olduğunu herkez biliyor sürekli kendini gündeme ara ara getirtip bastırılmış duygularını ortaya çıkarıyor sanırım
 • ALPERALPER9 ay önce
  PKK ASALA GİBİ DEĞİL MİDİR? KONTROLÜ BİR MÜSLÜMANDA OLABİLİR Mİ?
 • mehmet önenmehmet önen9 ay önce
  bu sahis neden tekrar ötmeye basladi bilen varmi..
 • Muhasebeci KenanMuhasebeci Kenan9 ay önce
  Git de ağlama duvarında ağla.
 • mustafaamustafaa9 ay önce
  lafa bak örgütün kontürolünü ele geçirmek için apoyu teslim etmiş örgütün ipleri zaten 35 yıldır abd nin elindeydi
 • ahmetahmet9 ay önce
  pekala sayın paşa bir zamnlar emrinde 800 bin kişilik ordun vardı neden bir emirle kurşuna dizdirmedin ağbabalarınmı müsade etmedi.
 • ferdiferdi9 ay önce
  esad lafını soylemiş biz silah verdik turkıye girmesin diye sona amerika aldı
 • Örgütün kontorolü hep ABD de idi.
 • TürkoğluTürkoğlu9 ay önce
  Ne zaman siyasete başlıyorsun ilker bey.Böyle kimse seni dinlemiyor boşuna konuşmuş oluyorsun.Bakarsın o zaman da boşuna konuşmuş olacaksın ya.O zaman bakarız.Bence girmelisin.Kesin reis olursun...
 • MuhsinMuhsin9 ay önce
  gülen....irini almak için teslim ettiler. ecevit de çok sevdiği arkadaşını gönderdi tabi. ..
 • kahrolmuşkahrolmuş9 ay önce
  İlk defa doğru bir şey söylemiş..
 • KocasolakKocasolak9 ay önce
  Neden teslim etti ? Ecevitin meclis kürsüsündenbaşörtüsüne karşısaldırması için.
 • nn9 ay önce
  OYUN TAŞLARINDA BİRİŞAH MATTERÖRÜ KURAN AYNI ADAMLAR DİKKAT EDERSEN KIBRIS SAVAŞINDA SONRA BARİS ELÇİSİ DİYEREK BİR KISIM KİŞİLERİ İNANDIRMAYA BAŞLADI KURAN ÜRETEN AYNIÖCALAN ALSADA ALMSADA YÖNETEN AYNI ADAMLAR ÖCALAN İLE ÖRGÜTÜN ÖNÜNDE PUT GİBİBİR DİKKATİ BU TARAFA ÇEKMEK İÇİN BİR YÖNTEMS O NDA BUNU ATATÜRK GİBİKUTSAL AK OLACAKHEYKELİNİ DİKTİR İPKENDİLERİNİ GİZLEYECEK LER AMARİKAN AVRUPABUNU BENİMSEDİÇÜNKÜ TÜRKİYENİN BASKI ALTINDA TUTABİLMEK İÇİN YAPILAN UZUN VADELİSAVAŞ

Günün Karikatürü

12 Aralık 2018