CHP ve HDP'li belediyelerin ilk icraati işçilerin ekmeğiyle oynamak oldu!

31 Mart seçimleri öncesi ‘kimse işinden, aşından olmayacak’ vaadiyle milletten oy isteyen CHP ve HDP’li belediyelerde seçim sonrası resmen işçi kıyımı başlatıldı. Birçok belediyede binlerce çalışan ekmeğinden edildi. Çalışanlara yönelik sendikal baskıların da arttığı belediyelerde, 3,5 aylık sürede kendini müdür olarak atayan başkandan, işçilerin fişlenmesine kadar onlarca vukuat işlendi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 07:36
CHP ve HDP'li belediyelerin ilk icraati işçilerin ekmeğiyle oynamak oldu!

Yerel seçimlerde vatandaşlara bin bir vaatte bulunarak oy toplayan CHP ve HDP’li belediye başkanları koltuğu oturduktan sonra skandal icraatlara imza attı. Yandaşlarına iş alanları açmak için işçi kıyımına başlayan başkanlar, yakınlarını belediyelerde önemli görevlere getirdi. CHP ve HDP’li beledilerde çalışanlara yönelik sendikal baskılar da artış gösterdi. Üç buçuk ayda yapılanlara bakıldığında başkanların vukuatlarla dolu karnesi CHP’de 1989 seçimleri sonrasında başlayan ve 1994 seçimlerinde hezimetle sonuçlanan süreci hatırlattı. CHP ve HDP’li başkanların vatandaşın büyük tepkisini çeken icraatlarından bazıları şöyle:,

İşçi kıyımları başladı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da seçim sonrası ilk işi, CHP’li olmayan işçilerin işten çıkarılması için çalışma başlatmak oldu. Karalar’ın bin 750 işçinin çıkarılması talimatının ardından yüzlerce işçi 28 Haziran’da kendilerine haber bile verilmeden işten atıldı. Öte yandan Karalar’ın, kendi yakınlara iş alanı oluşturmak için çalışanları fişlediği de ortaya çıktı. Karalar, çıkarmak istediği işçilerin isimlerinin karşısına “ATM” ve “Hikaye” yazdığı görüntüler sosyal medyada yayıldı.

Uzak ilçelere sürgün

CHP’li belediyeler, işten çıkarmanın dışında sendikal baskılar da yaptı. 31 Mart gecesi belediye başkanlarına yakın isimler, işçileri sendika değiştirmeleri konusunda tehdit etti. Hak-İş üyesi 16 bin 585 kişi baskıyla sendikadan istifa ettirildi. Memur-Sen’den de 12 bin 500 işçi istifa etmek zorunda kaldı. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerinden yaklaşık 100 kişi işten çıkarılırken 50 kişi de Antalya’nın uzak ilçelerine sürüldü.

Ak Partili ilçelere yardım yok

HDP’li Van Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın şehirdeki AK Partili belediyelerin yardım taleplerini karşılıksız bırakarak, diğer illerdeki HDP’li belediyelere yardım yaptığı belirlendi. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı Ertan hakkında soruşturma başlattı.

İşçiler alakasız işlere verildi

Yine HDP’li Cizre ve Silopi belediyelerinde çalışanlar yıllardır yaptıkları ve uzmanlaştıkları işlerden, çöp toplamanın da aralarında bulunduğu alakasız işlerde görevlendirildi. Ayrıca Cizre Belediyesinde çalışanların iş yerleri değiştirilirken, sözleşmeleri de feshedildi.

İttifak’ta menfaat çatırtısı

Ankara’da CHP ve İYİ Parti’nin 31 Mart’taki ittifakı büyükşehir belediyesinde yönetim krizine yol açtı. BELPLAS şirketinin yönetim kurulu üyeliğine getirilen İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Faruk Köylüoğlu, İYİ Parti eski yöneticileri danışman olarak görevlendirmek istedi. Ancak bu görevlendirmeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kabul etmeyince Köylüoğlu, yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

KHK’lılara iş vaadinde bulundular

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, FETÖ ve PKK ile ilişkileri sebebiyle KHK ile meslekten atılanları belediyede zabıta olarak işe alacaklarının sözünü verdi. Ancak ihraç KHK’larında ‘kamu görevlerinden çıkarılan kişilerin, memuriyetleri alınır. Bu kişiler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler. Doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler’ ifadeleri yer alıyor.

İlk vukuat Bolu’dan

CHP’li belediye başkanları daha seçim sonuçları netleşmeden 31 Mart gecesi vukuatlara başladı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ilk işi Suriyelilere verilen yardımı kesmek oldu. Ayrıca Özcan, göreve başlamadan önce noter tasdikli beyanname ile hiçbir çalışanın işine son vermeyeceğini belirtmesine rağmen 97 işçiyi sebepsiz yere belediyeden kovdu.

Tabela tahrikine valilik ‘dur’ dedi

HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesindeki İyaz bin Ganem (radıyallahü anh) Caddesi’nin adını “PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek” suçundan hapis cezasına çarptırılan Dr. İlhan Diken olarak değiştirme girişiminde bulundu. Valilik skandala geçit vermezken sahabenin ismi yazılı olan tabela yeniden yerine konuldu.

Kendini müdür olarak tayin etti

İzmir’in Karaburun ilçesinde 31 Mart’ta başkan seçilen CHP’li Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın ilk icraatı kendisini belediye şirketlerine müdür tayin edip maaş bağlamak oldu. Erdoğan, ayrıca yeğenlerinden birini işletme müdürlüğüne diğerini de halka ilişkiler müdürlüğüne tayin etti. Yine İzmir’de göreve gelmek için tasarruf sözü sunan CHP’li belediyeler tam tersini yaptı. Torbalı Belediyesi Başkanı İsmail Uygur, bir önceki dönemde yapımına başlanıp tamamlanmak üzere olan beş katlı hizmet binasını beğenmeyip yenisini yapmaya karar verdi.

Teröre ses çıkarmadılar

Her platformda ‘Türkiye partisi olacağız’ diyen HDP’liler, geçtiğimiz hafta teröristlerce Tunceli’de katledilen iki çocuk için ses çıkarmadı. 15 Temmuz tarihinde Tunceli’de sekiz yaşındaki Ayaz Güloğlu ve dört yaşındaki kız kardeşi Nupelda Güloğlu, PKK’lı teröristlerin araziye tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatlarını kaybetmişti.

Belediye Kandil’in hizmetine sokuldu

Göreve geldikten sonra ilk işi şehit yakınlarının işine son vermek olan HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Temmuz başında bir şehit yakınının daha işine son vermişti. Böylece HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesinde işten çıkarılan şehit yakını sayısı 11’e yükseldi. Yine Mardin Büyükşehir Belediyesi, üç haftada adeta Kandil’in hizmetine sokuldu. Belediye, gençlerin dağa gitmesini engellemek için yapılan gençlik merkezlerini kapattı. Bununla yetinmeyen Türk, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten ‘Mardinmasa’yı da kapattı. Bu birim üzerinden ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatılıyordu.

İşten attılar, sosyal medyadan öğrendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan ASKİ Spor Kulübü’nde yönetimin değişmesinin ardından skandal bir karara imza atıldı.  Sekiz yıldır ASKİ Spor Kulübü’nde tekvando antrenörlüğü görevini sürdüren 2000 Sidney Olimpiyatlarında bronz madalya kazanan dört dünya, iki Avrupa şampiyonu eski millî tekvandocu Hamide Bıçkın Çetiner, kulübün sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla işine son verildiğini öğrendi. Çetiner, yapılan davranışın evrensel hiçbir kurala uymadığını belirterek, “Takımı Sivas’taki Türkiye Şampiyonası’na götürdüm. Sporcum maçtan çıktı gözleri dolmuş yanıma geldi. ‘Hocam sosyal medyada görmeniz gereken bir şey var’ dedi. Baktım, sosyal medyadan attıkları hikâye ile işime son vermişler” dedi.

(Türkiye)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi 07:36

YORUM YAZ

 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM26 gün önce
  CHP KENDİ YANDAŞLARINI KENDİ TARAFTARLARINI YERLEŞTİRİYORMÜSLÜMAN HALKI İSTEMEZMEMLEKETEFAYDALI HERŞEYİN KARŞITIBU PARTİYE NASIL OY VERİR BİR MÜSLÜMAN CHP OTRTAĞI HDP DE BİRTANE BEŞVAKİT NAMAZ KILAN MİLLETVEKİLİ BELEDİYE BAŞKANI VARMI ACABA
 • bahabaha26 gün önce
  Bugüne kadar çalışmadan para alanlar bundan sonra da aynı şekilde devleti sömürmeye devam mı edecek zannediyordunuz. Tabii ki çıkartılacak bankamatik memurları.
 • selim ustaselim usta27 gün önce
  bu aslinda adam degistirmedir bence...kendi adamlarini koyacak. ecevit bir dönem ögretmen olmayanlari ögrretmen yapmisti...bu hainler icin hersey mübah...zalimden baska ne beklenirki? zalimligini koyun postunda, kurt olarak yapacak, ve bazi salaklarda buna hersey cok güzel oldu diecek
 • İlhami babaİlhami baba27 gün önce
  Ey milletim ne bekliyordunuz hiçmi tanımadınız hiçmi bilmiyorsunuz çokmu cahilsiniz bu CHP bin bu memlekete diktiği bir ağaç varmı varsa söyleyin ben cahilliğimi kabul edeyim yoktur heykelden başka bir çivi bile çakmamışlardır. Bu ülkeye CHP demek açlık demektir yokluk demektir yoksulluk demektir yolsuzluk demektir hala bu CHP denümitli olanlar varsa çok beklerler çok çok yazık bu memlekete yazık çok yazık
 • düşündüşün27 gün önce
  bunlara kanıp oy verenler o işçinin bedualarınlan cehenemi hakedersin garantili
 • AkilAkil27 gün önce
  Iyi olmuş bu millete az bile yapmış lar daha ogrenemedinizsene 1977/78 yağ tüp kuyruklarını bilmiyor sabit Kemal Sunal'ın filmine bakın İrfan anlarsin
 • uyan tcuyan tc27 gün önce
  GELENLER ÇOK AÇ GELDİ İŞÇİLERİN MAAŞLARINA BİLE GÖZ DİKTİLER. zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir.(gerçi atatürk'de sebetay selanik yahudisidir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.)
 • Bagiye Bagiye 27 gün önce
  Bu şerefsiz siyonistlerin bu müslüman kürt ve türk düşmanlarının yaptıkları bu yasadışı iş ve işlemler niye medyada afişe edilmiyor niye yargıya taşınmıyor bu konular,ne bu çekince,ne oluyoruzya, niye kimseden bir tepki yok,bu şerefsizlikleri Ak parti belediyeleri yapsa millet sokağa dökülür,ortalığı savaş alanına çevirirdi,neydir bütün bu olanlar,vallahi aklımı kaybetmek üzereyim,topyekûn daha şimdiden teslim aldılar Türkiye'yi ve kimsenin gıkı çıkmıyor bu chpkk. Ve yanında hizalanan diğer sözde partilerin yaptıkları şerefsizliklere
 • millimilli27 gün önce
  bu chp linin bütün söyledikleri vaadleri hepsi yalan her şey koltuğa oturanakadar bunları böyle belleyin ona göre oy atın inanmayın
 • EmreEmre27 gün önce
  Sülükmancılar eserinizle övünün.
 • OğuzOğuz27 gün önce
  Ben yıllarca doğma büyüme istanbuldaydim şimdi memleketime geldim serbest meslek. Yapıyorum istanbuldan fazla is alıp yapıyorum hep Tayyip beyi destekledim ama desteklememe rağmen hepte eleştirdim eleştirince hep uzaklastirdilar partiden bizi , eleştirmek demek yanlışları düzeltmek gerek degilmi ama partiden kimse eleştirilmeyi sevmez herkesi mi soğuttular tabandakiler hiç bir zaman yemedim yedirtmedim beni sevmediler bu yüzdende ama kendileri kaybetti yine ben kazandım ama Tayyip beyi çok üzdüler istanbulu kaybettiler yönetim değişmezse bizim gibi sevdalıları sevmezlerse kaybetmeye mahkumlar uzulmeyede
 • Zeyveli mollali hilmili ūmmet aZeyveli mollali hilmili ūmmet a27 gün önce
  Chp hdp ip saadet ve ip ye bilincli ve inanarak gūvenerek oy verenler acisini cekecek kocum sadicim.
 • Reis Hürdolaş Reis Hürdolaş 27 gün önce
  Hükümetin elleri armut mu topluyor? Belediyeler zulmü hükümetlerin seyretme lüksü yoktur. Bu zulmü önlemek hükümetin görevidir. Bu zalim ve gavurların mazlumlara yaptıkları bu zulm karşısında çay kahve içiyorsalar Onlar kadar sorumlu ve zalimdirler. Yemişim böyle fuhuş üreten ikinci el demokrasiniz be.. Birilerizuülümyapacak elinde güç olanlar seyredecek . Yok öyle istismar. Hükümetsen adam gibi bu zulmü engellemek üzerine borçtur. Yoksa istismar için seyir ediyorsan o zalimlerden ne fakın var? .
 • OktayOktay27 gün önce
  Biz Insanoğlu,cabuk unutup,Şükretmeyi birakip,Gaflete dalariz.Reis Iktidar olmadan önceki Itilip dişlanan Muhafazakar kesimin bir kismi,Reis Iktidar olduktan sonra rahatliğa erince,Gaflete düşdüler.Daha fazlasinin kurbani oldular.Yaradan Allah,bunlari başlarina Musallat etti.Insallah uyanirlar,bir daha bu Gaflete düşmezler.Dul Ayliği,Yaşli Ayliği,Yetim ve Özürlü Cocuğu olan Ayliklar Eskiden olmayan imkanlardi.Bunlar anlaşilan az gelince,Palavra atanlara Oy verdiler. Asgari Ücret 2200 vereceğiz diyenlere inandilar.Hakikatten,2200 lirayi veriyor mu CHP li Belediyler?
 • Ziya Ziya 27 gün önce
  Hainlerden ne beklenir adamların damarına kadar işlemiş hainlik pervin karısını geçtikçe o belli zaten hain olduğu kılıçdaroğluna hatırlatmak durumundayım verdiğin namus sözünü unutma yoksa sende bilirsinki o söz ters teper bilmem anlatabildimmi kılıçdaroğlu
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU27 gün önce
  BUNLARA OY VERENLER İYİ GÖRMELİ.BİRAZ VİCDANLARI VARSA,ZÜL DUYMALILAR.
 • GakkoşGakkoş27 gün önce
  (Dış güçlerin maşası, Terör örgütlerinin hamisi ve temsilcisi ) Bu Hainlerin hayatı Yalan.
 • ihsanihsan27 gün önce
  en büyük zulüm işci çıkarmaktır chpkk zalimlerin başıdır.
 • sukrusukru27 gün önce
  Herşey çok güzel olacak diyen şerefsizler bunları görmezler.
 • Polat KAYAPolat KAYA27 gün önce
  Bunların hepsinin olacağından adımız kadar emindik, uyardık, ama dinletemedik, o zaman kendi düşen ağlamayacak, ancak bunda da vardır bir hayır, bunların gerçek yüzünü bir kez daha gören Halk, 2023 te Reisi yüzde 59 ile yeniden Başkan seçer ve Adalet yerini bulur.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019