• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İki ülke arasında kritik görüşme! Türkiye'den İsrail'e Mescid-i Aksa uyarısı

Yeniakit Publisher
2023-04-12 20:09:00 - 2023-04-12 20:16:53
İki ülke arasında kritik görüşme! Türkiye'den İsrail'e Mescid-i Aksa uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Mescid-i Aksa'daki provokasyonların tekrarlanmaması gerektiği vurgusu yapıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile yaptığı telefon görüşmesinde İsrail hükümetinin ramazan sonuna kadar Mescid-i Aksa'ya Müslümanların dışında kimsenin girmesine izin verilmemesi kararını gerginliğin azaltılması bakımından olumlu bulduğunu belirtti ve Mescid-i Aksa'da provokasyonların tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Cohen ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Mescid-i Aksa bağlamındaki son gelişmeler ele alındı.

Mescid-i Aksa'da provokasyon uyarısı

Çavuşoğlu, İsrail hükümetinin ramazan ayı sonuna kadar Mescid-i Aksa'ya Müslümanların dışında kimsenin girmesine izin verilmemesi kararını gerginliğin azaltılması bakımından olumlu bulduğunu ifade etti ve Mescid-i Aksa'da provokasyonların tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin gerginliğin azaltılması için her türlü katkıyı sağlayacağını belirtti.

Ne olmuştu?

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa'daki Müslümanlara ses bombası, kauçuk kaplı mermi ve coplarla orantısız güç kullanarak iki gün üst üste müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te gerilimi tırmandırmış, olayların çıkmasına yol açmıştı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İsrai'in Mescid-i Aksa baskınıyla bölgede 4 Nisan'da başlayan gerilim, 7 Nisan Cuma gecesinin ilk saatlerinde İsrail'den Gazze ve Lübnan'a yönelik düzenlenen saldırılarla iyice tırmanmıştı. Buna karşılık Gazze'den de İsrail yönüne roketler fırlatılmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 11 Nisan'da ise fanatik Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarını ramazan ayının sonuna kadar durdurma kararı almıştı.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada Savunma Bakanı Gallant, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Başkanı Ronen Bar ve Emniyet Müdürü Yaakov Shabtai'nin tavsiyesi üzerine Başbakan Netanyahu'nun, "Yahudi ziyaretçi ve turistlerin" ramazan ayının sonuna kadar Mescid-i Aksa'ya girmelerinin engellenmesine karar verdiği belirtilmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Burak

Yahu ne uyarısı, bu Mevlüt Çavuşoğlu ne yapıyor? İsrail ramazan’da filistin’e saldırsın, türkiye’nin dış işleri bakanı olayı sadece kınasın. Reis şimdi bunu milletvekili adayı yaptı, belli ki bakanlıktan alacak. Vallahi Allah reis’e uzun ömür versin, haftalar önceden doğruyu görmüş: türkiye’nin istail’den tansiyonu düşürmesini rica edecek dış işleri bakanına ihtiyacı yok. Türkiye’nin reis gibi dimdik insanlara ihtiyacı var!!

yusuf kondakci

bu olaylar devamli oluyir. Turkiye bierseyler yapmali. o topraklar bizim dedemizin topraklari. Mehmetçik acilen oraya gidip asayişi saglamali.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23