II. Abdülhamid Han'ı tahttan indiren Mahmut Şevket Paşa suikastte hayatını kaybetti

Tarihte bugün; Selanik’ten Hareket Ordusunun başında 31 Mart Ayaklanmasını bastırmak için İstanbul’a gelen, ayaklanmayı bastırdıktan sonra da haksız ve hukuksuz bir şekilde sultan II.Abdulhamid Han’ı tahttan indiren darbecibaşı Mahmut Şevket Paşa’nın bir suikast sonucu vurularak öldürülüşünün yıl dönümüdür.

11 Haziran 2019 Salı 11:38
II. Abdülhamid Han'ı tahttan indiren Mahmut Şevket Paşa suikastte hayatını kaybetti

Mahmut Şevket Paşa, 31 Mart İsyanı olarak bilinen ayaklanmanın bastırılmasında ve Sultan II.Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesinde rol oynamış, Sultan V.Mehmed (Mehmed Reşad) saltanatında 23 Ocak 1913 - 11 Haziran 1913 tarihleri arasında dört ay on dokuz gün sadrazamlık yapmış bir paşadır.

1856 yılında Bağdat’ta doğdu ve orada büyüdü, bundan ötürü Arap lakabıyla da anılır. Sultan Abdülmecid Han devri mutasarrıflarından Çeçen asıllı Kethüdâzâde Süleyman Bey’in oğludur. ilk öğrenimini Bağdat’ta yaptı. Sonra İstanbul’a gelerek askerî okulda tahsilini tamamlayıp, 1882’de kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı. Almanya’da 9 yıl, Fransa’da ise bir müddet kalarak, batı kültürü ile yakından tanıştı.

1901’de paşa olduktan sonra Mekke-i Mükerreme ile Medîne-i Münevvere arasında telgraf hattı döşetme vazifesiyle Hicaz’a gönderildi. 1905’te Kosova Vâliliğine getirildi. 1908’de II.Meşrûtiyetin îlânından sonra, 31 Mart Vakası üzerine toplanan ve Hareket Ordusu adı verilen Selanik’ten yola çıkan askeri birliklerin başına geçerek İstanbul’a geldi.

Abdülhamid'in tahttan indirilmesinde başrol oynadı

O, Sultan II.Abdülhamid Han'ın tahttan indirilmesi gibi büyük bir yanlışta baş rol oynadı. İstanbul’a hâkim olduğu bu sırada örfî idâre ilan ederek, suçlu-suçsuz demeden İttihatçılara ve kendisine muhâlif pek çok kimseyi îdâm ettirdi.

Hatta etrafında topladığı bir çok Balkan çetecisiyle saraya girerek, bir çok kıymetli eşyâyı yağmaladı. Hazineyi, asırlardan beri toplanmış olan kıymetli yâdigârları ve dünyânın en zengin kütüphânelerinden olan saray kitaplığını yağma ettirdi. Dolayısıyla bir cümle ile “Darbeci ve Yağmacı Paşa” olarak çok menfi bir izlenimle anılmaya başlandı.

Sultan II.Abdülhamid Han’a düşmanlığıyla tanınan şair Tevfik Fikret bile bu yağmaya dayanamayıp “Hân-ı Yağma” adlı şiirini yazdı. Bilahare Mahmud Şevket Paşa, 1909’da kurulan Sadrazam İbrahim Hakkı Paşa kabinesinde harbiye nâzırı (savaş Bakanı) oldu.

Fakat aralarını her ne bozduysa, İttihatçılarla terse düşünce İttihat ve Terakkî Partisinin baskısı ile çok geçmeden istifâ etti. Balkan Harbinin en şiddetli zamanında, siyâsî menfaat düşüncesi ile yapılan Bâbıâlî Baskınından sonra, Enver Beyin telkini ile 23 Ocak 1912’de sadrâzam oldu. Ancak, Mahmud Şevket Paşa’nın bu büyük nüfuzu ve kendi başına hareketleri parti içinde kendisine karşı muhâlif bir grubun da doğmasına yol açtı.

Mahmut Şevket Paşa, Selanik’ten Hareket Ordusunun başında yola çıkarken hazır kıta olan orduya, Sultan II.Abdulhamid Han hakkında öyle ağır iftira ve hezeyanlarda bulunuyor ki ibretle ve esefle okuyalım :

“...Yüzbinlerce şühedanın kanı pahasına kazanılan meşrutiyetimizi mahvedip yerine yine istibdadı ikame etmek üzere istanbul'da o köhne bizans'ın yıldız burcunda ikamet eden baykuş, insan kanı emmekten, öksüz yetimlere gözyaşı döktürmekten mütelezziz olan haris, 600 senelik muhteşem muzaffer bir milletin tarihini, ecdadının namusunu lekeleyen o insan kıyafetindeki canavar...”

Gördüğünüz gibi Sultan II.Abdulhamid Han’a sarfettiği ifadeler, onun nasıl bir ahlaka ve psikolojiye sahip olduğunu bize açıkça göstermektedir. İşte Devlet i Âliye i Osmaniye böyle hain ve alçak paşalar tarafından tarih sahnesinden silindi ve gitti.

Çapraz ateşe alındı

Darbeci Paşa, 1913'ün 11 Haziran günü öğle saatlerinde Bayezid Meydanı'nın Divanyolu'na çıkan noktasında bir cenaze alayının kapattığı yolun açılmasını bekleyen otomobile dört bir taraftan ateş açıldı. Çapraz ateşe alınarak profesyonel bir suikast sonucu öldürüldü.

Otomobilde zamanın hem sadrazamı hem de "Harbiye Nazırı" yani "Savaş Bakanı" olan Mahmud Şevket Paşa ile yaverleri vardı ve yaverlerden İbrahim Bey hemen orada, Paşa da bir saat sonra can verdiler. Silâhı ateşleyen Topal Tevfik ve diğer iş birlikçileri kısa zamanda yakalanarak idam edildi. Suikast olayında paşadan kurtulmak isteyen İttihat ve Terakkî Cemiyeti’nin rolü olduğunda şüphe yoktur. Fakat bundan istifâde eden İttihatçılar, muhâliflerini asma fırsatını buldular.

Mezarı, İstanbul'un Şişli semtinde 31 Mart şehitlerinin anısına dikilmiş Abide-i Hürriyet'in bulunduğu Hürriyet-i Ebediye Tepesine gömülüdür.

Velhasıl; Sultan Genç Osman’ın şehit edilmesiyle ülkemizde kötü bir gelenek olarak başlayan darbeciliğin temsilcilerinden biri olan Mahmut Şevket Paşa, yaptıkları ile asla hayırla yâd edilmeyecektir. Zaten hayatı vurma kırma ile geçen paşa, sonunda da bir tabanca ile vurularak yaşadığı gibi hayata veda etmiştir.

Bilgiler Av. Mustafa TAŞBAŞI tarafından derlenmiştir...

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Haziran 2019 Salı 11:38

YORUM YAZ

 • hayrihayri7 gün önce
  gebersin! müslümanlarin ahi bunlar gibi kriptolarin sirtinda, su kiliga bak hele, yani yemegi nasil yemekteydin bre mahluk!... marasli hay agzina saglik, bu hareket ordusundaki kol agasini söylemeyi unutu vermis akit.. kemal pasaninda Abdulhamiti indirmek icin bu orduya katildigini hatirlati vermissin, sagolasin! Darbe, Darbe, Darbe bunlarin mayasinda var Darbe! Bunlarin mayasinda var disaridan komanda edilmek! ülke kurtulmus, ülke kurtarilmis,... hangi ülkeden bahs ediyor bu savasi kazandigimizi savunan akillilar? ortada devletmi kaldi? devlet sinirlarimzin düz cizgilerle cizilmedigi (Misir, Suud, Yemen, gibi..) icinmi savasi kazandik sanirlar? ugruna sehitler verdigimiz, neyimizi biraki verdiler? Namusun kaldi diyenler aci versinler dizilere baki versinler o vakit, trtde oynayan bir sampoan reklamina buyrun bakin, bacimizimi satiyorlar, sampoanimi belli degil! 1926da yapilan güzellik yarismasini hatirlayalim; Bir baska internetsitesinden kesinti; Başkan kürsüye gelir ve jüri üyelerine şu konuşmayı yapar; “Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Yüzyıllardır dünya üzerinde hâkimiyetini sürdüren Osmanlı imparatorluğu artık bitmiştir. Onu Avrupa bitirmiştir. Bir zamanlar sokağa bile, pencere arkasından seyredebilen Müslüman kadınların temsilcisi olan Türk güzeli Keriman Halis, karşımıza mayo ile çıkıp kendini bize beğendirmeye çalışmıştır. Bu Türk kızını kendi zaferimizin tacı kabul edeceğiz ve onu kraliçe seçeceğiz. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene İslam’ı ve Türkleri yenmenin zaferini kutluyoruz. Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Bundan dolayı Türk güzelini dünya güzeli olarak seçeceğiz. Fakat kadehlerimizi Avrupa’nın zaferi için kaldıracağız.” Bu konuşmadan sonra jüri üyeleri toplandıkları salondan çıkarlar ve Türkiye’yi temsilen dünya güzellik yarışmasına katılan Keriman Halis’i dünya güzeli olarak seçtiklerini açıklarlar.Namusumu kurtarmismis... bencillik diz boyu, komsusunun kizini, kizi olarak görmeyen bizlere yaziklar olsun! bugün her yeri ulu orta gezenlerin dedeleri zamaninda sabah namazina kosa kosa giden insanlar idi, ne hale getirdiler ahalinin kizlarini! ne namusundan bahs ederler, ne devlettinden bahs ederler? Barut ficisi bu Millet barut ficisi, lakin her kivilcimada patlayacak bir fici degiliz artik, buda biline...
 • Kemal Kemal 7 gün önce
  Abdulhamid, 'e kimler zarar verdiyse veya vermeye çalıştıysa sonları çok kötü olmuştur.Cihan padişahının ruhu şad olsun
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili7 gün önce
  Bir tarafta Nur yüzlü, mütedeyyin İslam Halifesi, diğer tarafta şeytan suratlı "paşası"!! Sonuç kaçınılmaz olarak DARBE! Tarihten ders çıkarılmazsa aynı akıbetlere maruz kalmak kaçınılmaz. Şimdi de muhafazakar dindar demokratlar iktidarda fakat kemalist batıcı müfredat her yerde! Hala zihniyet olarak subaylar, İktidarın uzağında. Yeni Akit'e yapılan son salvolar da buna şahit. HALA GÜVEN VERMİYOR BAZILARI, HİÇ!
 • ArjanArjan7 gün önce
  Ateşi bol olun alçak şerefsiz vatan haininin
 • maraşlımaraşlı7 gün önce
  Padişahı indirmeye gelenlerin içinde başka kim vardı acep , darbeci siz anladınız onu , osmanlının mirasını yiyen adam , yarı ilahlaştırılan ipucu
 • diyarbakırdiyarbakır7 gün önce
  Hala adıMŞP Kışlasıvb... gibi olarak anılmaktadır.
 • dobradobra7 gün önce
  keşke doğar doğmaz ölseydi.
 • BUGÜNDE AYNINI YAPANLARA İBRETOLSUN YIKTIĞINIZDABUNDAN SONRA AZAP ÇEKECEK HER MÜSLÜMANIN MÜSLÜMAN OLACAĞIN GÜNAHI BOYNUNAOLSUN HAKKIM KADAR AMİN 99 SENE ENFAZLA BUGÜNDE AYNINI YAPANLARA İBRETOLSUN YIKTIĞINIZDABUNDAN SONRA AZAP ÇEKECEK HER MÜSLÜMANIN MÜSLÜMAN OLACAĞIN GÜNAHI BOYNUNAOLSUN HAKKIM KADAR AMİN 99 SENE ENFAZLA 7 gün önce
  ALLAH CC CEHENEM AZABINI SEN İN VE SENİN GİBİLERİN CEHENNEM AZABINI BOL BOLETSİN BUGÜN AHDİYEN TÜM MÜSLÜMANIN AHI BSEN VE SENİN GİBİLERİN BAŞINAOLSUN HAKKIM KADAR AMİN
 • VATANDAŞVATANDAŞ7 gün önce
  osmanlı ne çektiyse devşirmeleden çekmiş ateşi bol olsun yawşağın
 • İs-hakİs-hak7 gün önce
  m. Şevket melunu demek sanada kalmadı hay senin tipine ulan osuratın hali ne senin gibiler kıyamet sabahına kadar unutulmaz cehennemin bololsun
 • Ahmet Ahmet 7 gün önce
  Padişah yanlısı olmayan özgür düşünceyi savunan bir adammmmm.
 • AdanalıAdanalı7 gün önce
  Şundaki bıyık sakala bakarmısınız Allah aşkına adam sıfatı olmadığı yüzünden belli bakalım yattığın yerde ne yapıyorsun merak ediyorum.
 • SelimSelim7 gün önce
  Odunu bol olsun Şerefsizin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019