• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

IHH’dan sınır ötesine 30 bin kişilik yemek

Savaş mağdurlarını yalnız bırakmayan İHH, sınırın Suriye tarafında kurulan kamplarda yaşayan sığınmacılar için 30 bin kişilik sıcak yemek için kolları sıvadı. Yardımları daha iyi şartlarda yapabilmek için Kilis’te 20 dönüm arazi satın alınarak büyük bir kompleks inşa edilmeye başlandı.

Yeniakit Publisher
2014-12-30 08:10:00 - 2014-12-30 08:10:19
IHH’dan sınır ötesine 30 bin kişilik yemek

KİLİS - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından sınırın Suriye tarafında kurulan kamplarda barınan sığınmacılar için günlük 30 bin kişilik sıcak yemek ve 100 bin ekmek çıkarılacağı bildirildi. Proje en geç bir ay içerisinde tamamlanacak.  İHH İnsani Yardım Vakfı Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, yaptığı açıklamada, Suriye'de olayların başladığı günden bu yana savaş mağduru insanları yalnız bırakmadıklarını söyledi.

Savaşın başladığı günden bu yana Essalame kapısı yakınlarında kurulan 7 kampta yaklaşık 80 bin Suriyelinin ağırlandığını belirten Yemelek, yardım faaliyetlerini sınırın Suriye tarafında kalanlar ve Türkiye'ye gelenler olmak üzere ikiye ayırdıklarını dile getirdi.

MESCİT, OKUL VE SPOR SALONU DA İNŞA EDİLİYOR

Şu anda çalışmaların yüzde 90'ını Suriye içerisine yoğunlaştırdıklarına işaret eden Yemelek, şöyle konuştu: "Oradaki kamplarımızda kalan kardeşlerimizin ihtiyaç ve sıkıntılarını diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber karşılamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kapsamda Halep'in Azez ilçesine bağlı Siccu köyünde içerisinde mescit, okul, spor ve yaşam alanları bulunan bin ailenin yerleştirileceği bir konteyner kent daha kuruyoruz."

Yemelek, ağırlaşan kış şartlarından dolayı insanların durumlarının her geçen gün kötüye gittiğini, bu nedenle de kalıcı projeler yapılmasının şart olduğunu ifade etti. Artık çadır kent kurmadıklarını aktaran Yemelek, "Şu anda Suriye'nin en büyük projelerinden biri olan bin konteynerlik kamp kuruyoruz. Buraya Babusselam Kampı'nda barınan 500 aileyi yerleştirdik. Kısa zamanda 500 aile daha getirilecek" dedi.

Kurulan konteyner kentte barınan Suriyelilerin yağmur, çamur ve kar sıkıntısından kurtulduğunu dile getiren Yemelek, şunları kaydetti:
"Çalışmalarımız her geçen gün biraz daha büyüyor. Bu sürecin daha da uzayacağını düşünüyoruz. O yüzden yardımları daha iyi şartlarda yapabilmek için Kilis'te 20 dönüm arazi satın alarak, büyük bir kompleks inşa etmeye başladık. Burada büyük bir ofisimiz, 5 bin metrekarelik depomuz, fırınımız ve mutfağımız olacak. Bu sayede sınırın Suriye tarafında kurulan kamplarda barınan sığınmacılar için günlük 30 bin kişilik sıcak yemek ve 100 bin Halep ekmeği çıkarılacak."

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı