İHH’dan Patani’ye 8’inci yetimhane

İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’ın Patani bölgesinde İskilipli Atıf Hoca Yetimhanesi’ni hizmete açtı. Yetimhane, İHH’nın bölgedeki 8’inci yetimhanesi oldu.

13 Mart 2018 Salı 15:05
İHH’dan Patani’ye 8’inci yetimhane

İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın dört bir tarafında yaptığı insani yardım çalışmalarının dışında imza attığı kalıcı eserlerle umut olmaya devam ediyor. Bu kapsamda İHH, mazlum coğrafyalarda sağlıklı barınma olanaklarından mahrum kalan çocuklar için yetimhaneler inşa ediyor. Bunlardan birisi de, Tayland’ın Patani bölgesinde yetimlerin barınma ihtiyaçlarını gidermek için Çorum İHH ve Pendik İHH’nın çalışmaları ile hizmete giren İskilipli Atıf Hoca Yetimhanesi.

 HER İHTİYACI KARŞILAYACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLDİ

İki yıl önce Yala’da temelleri atılan yetimhanede ilk etapta 40 erkek yetim barınacak. Yetimhanedeki kapasite daha sonra 50’ye çıkartılacak. İki katlı bir bina olarak inşa edilen yetimhanede geniş bir bahçeyle birlikte öğrenciler daha rahat bir ortamda hayatlarını sürdürecek. Yetimler, bölge Müslümanlarına özgü Malay gelenekleri çerçevesinde yetiştirilecek.

600 metrekare kullanım alanına sahip olan yetimhane; 7 yatakhane, idari hizmet odası, çok amaçlı kullanım salonu, mutfak, yemekhane, teras katı, tuvalet ve banyo bölümlerinden oluşuyor.

YETİMHANENİN HEMEN YANI BAŞINDA ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR OKULU

İHH İnsani Yardım Vakfı ayrıca geçtiğimiz hafta İskilipli Atıf Hoca Yetimhanesi’nin hemen yanı başında inşa edilen ve yetimhanedeki çocukların eğitimlerini sürdüreceği Şehit Ömer Halisdemir Okulu’nun açılışını yapmıştı. Her sınıfta 40 öğrenciye hizmet edecek okuldan toplamda 240 öğrenci istifade ediyor. 

4 YENİ YETİMHANE DAHA HİZMETE GİRECEK

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 12 ülkede binlerce yetimin barındığı 32 yetimhanesi bulunuyor. Kısa sürede hizmete girecek olan 4 yetimhane ile birlikte bu sayı 36’ya çıkacak.

 

 

Günün Özeti

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 15:05

YORUM YAZ

  • YAKINDAN BAŞLAYAKINDAN BAŞLA9 ay önce
    TÜRKİYEDE HALA BaZI KÖY OKULLArINDA ÇOCUKLARINGİYİM KIYAFETİNDE BÜYÜK SORUN VAR BU SADECE BİR BÖLGEDE DİİL HER BÖLGEDEEGENİN BİLE DAĞ KÖYLERi ÇOK DAR İMKNALARA SAHİP,TAŞIMALI EĞİTİM OLAN BİR ÇOK KÖY VAR ,NÜFUS ÇOK HIZLI ARTIYOR,DEVLET BİR YAPSA 2 İHTİTAÇ OLUYOR AMA BİZİM YARDIM KURULUŞLARIMIZA ŞUNU HEP DİYORUZ BİR İÇERDEN BİR OKUL AÇIN BİR DIŞARDAN ;!İÇERDE İHTİYAÇ VARKEN ;HEP DIŞARDA HİZMET ,HİZMET DİİLDİR ;İHTİYAÇ SAHİBİNE YaRDIMA EN YAKINDAN BAŞLICAKSIN İHH VB KURULIŞLAR HEP BU HATAYI YAPIYOR VE ZAMANLA BEN YARDIMI BIRAKIYORUM !BÜTÜN KÖYLERİMİZ MODERN OKULLARA ,ÇOCUKLARIMIZGÜNCEL İHTİYAÇLARINA TÜRKİYEDE ÇAĞDAŞ EĞİTİM VE YAŞAMA KAVUŞMASI İLK ÖNCELİĞİMİZ OLMALI !

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Aralık 2019