İHH yetimleri buluşturdu

“Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen farklı ülkelerden 50 yetim; savaşların durmasını, barışın gelmesini ve huzura kavuşmalarını istedi.

21 Mayıs 2019 Salı 15:04
İHH yetimleri buluşturdu

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından ilan edilen “Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) davetlisi olarak Türkiye’ye gelen farklı ülkeden 50 yetim, dünyada barış, özgürlük ve huzurun hakim olmasını istedi. Yetimler, İHH’nın Fatih’teki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, geleceğe ilişkin düşüncelerini paylaştı.

Azerbaycan, Bosna-Hersek, Filistin, Lübnan, Pakistan, Kırgızistan, Etiyopya, Irak, Suriye, Afganistan ve Çeçenistan gibi ülke ve bölgelerden gelen yetimler, tüm çocukların ancak barış ve huzur ortamında mutlu olabileceklerini dile getirdi. Filistinli yetim Hala Abdulrahim, Lübnan’daki bir kampta büyüdüğünü ve asıl vatanı olan Filistin’i hiç görmediğini belirterek, “Bir mülteci kampında yaşıyorum. Ülkemi hiç görmedim. Filistin’i sadece dedemin anlattığı hikayelerden biliyorum. Orada özgürce yaşamayı istiyorum” dedi.

Azerbaycanlı Arif Sadigova ise iki arzusu olduğunu vurgulayarak, “Bütün çocukların gülmesini istiyorum. Hiçbir çocuk kurşunların ve bombaların altında kalmasın ve ezilmesin. Hepsinin yüzleri gülsün” diye konuştu. Doğu Türkistanlı Alma Farak Rahime ise şunları kaydetti: “Doğu Türkistan’da çocuklar, kamplarda yaşıyor. Her çocuk okumak istiyor ama okuyamıyor. Onların Uygurca konuşmaları yasak. Baskı ve tehditlerden dolayı Çince konuşuyorlar. Hepsinin anne ve babasının yanında olmasını istiyorum. Uygurlu çocukların anne ve babaları cezaevlerine atılıyor. Uygurlu çocuklar için barış, özgürlük istiyorum. İHH’ya teşekkür ediyorum.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 15:04

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Haziran 2019