İftarda yarışıyorlar

Sakinlerinin 4 yıldır oruçlarını tek sofrada açtığı Yozgat'ın Hasbek köyünde her gün bir aile köy halkına iftar veriyor.

21 Mayıs 2019 Salı 15:15
İftarda yarışıyorlar

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Hasbek köyünde vatandaşlar 4 yıldır oruçlarını tek sofrada açıyor. Toplu iftarın 4 yıldır devam ettiği 135 haneli köyde, her gün bir aile köy halkına iftar veriyor. Aynı zamanda yemeklerin de hazırlandığı köy konağında kurulan iftar sofrasında buluşan köy halkı, birlik ve beraberliğini pekiştirip ramazan ayının coşkusunu birlikte yaşıyor. 

Köy halkı, ramazan ayı boyunca cami hoparlöründen iftar yemeğine davet ediliyor.

Vatandaşlar akşama doğru köy konağında toplanıp sohbet ederek, iftar vaktini bekliyor. İftar zamanı yaklaşınca köyün gençleri masalara yemekleri servis ediyor. Ezanın okunmasıyla oruçlarını açan köylüler, çay içip akşam namazının ardından evlerine gidiyor. İftarın masraflarını ise genellikle gurbette yaşayan köylüler üstleniyor. Köy sakinlerine iftar vermek için birbirleriyle yarışan hayırsever köylülerin pek çoğu şimdiden gelecek yıl için muhtardan gün talep ediyor. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 15:15

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Haziran 2019