İftara hurma alanlar bunlara dikkat etmeli!

İftar ve sahurların vazgeçilmezi olan hurma, Ramazan aylarında en çok satın alınan gıda maddesi durumundadır. Ancak bazı sahteciler, hurmanın da sahtesini ya da bayatlamış olanını piyasaya sürerek halkın sağlığı ile oynamaktadır.

17 Mayıs 2018 Perşembe 08:35
İftara hurma alanlar bunlara dikkat etmeli!

-Ramazan sofralarının olmazsa olmazı hurmadır. Hurmanın, kan şekerini düzenlemesinin yanı sıra insan sağlığına da pek çok faydası bulunur. Ramazan aylarından sık tüketilen hatta en çok satın alınan gıda maddesi hurmanın, sahteleri yapılabiliyor. Peki, iyi hurma ile kalitesiz ya da sahte hurmayı birbirinden nasıl ayırmalıyız.

-Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre; tatsız ve kuru olan hurmaların içine tatlanması için yapay bir şeker olan glikoz enjekte ediliyor. Bu gibi hurmalar diğer hurmalara göre daha ucuza satılıyor. Eğer aldığınız hurmanın içindekiler kısmında glikoz yazıyorsa bu hurmayı asla satın almayın.

-Hurmanın taze olup olmadığını anlamak içinse içine bakılması gerekiyor. Eğer hurmanın için koyu bir renkse bu bayat olduğu anlamına gelir. Taze hurmanın için açık renk olmalıdır. Satın alınan hurma eğer hemen tüketilmeyecekse soğuk bir ortamda hatta buzdolabında saklanmalıdır.

-Uzmanlar fiyat konusunda da tüketicileri uyarıyor. Uzmanlara göre; ucuz fiyatlı hurmalar satın alınmamalı.

 

 

 

Yasemin.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 08:35

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ocak 2019