• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İftar ve sahurda hiç yiyecekleri yok

Beşşar Esed rejimi güçlerinin yoğun saldırıları sebebiyle Hama’nın Şeria köyünden Türkiye sınırı hattındaki kamplara göç eden 4 çocuk annesi Fatima Asi, “Bugün iftarda ne yiyeceğimizi bilmiyoruz. Dün pilav getirdiler. Onunla orucumuzu açtık. Sekiz gündür sahursuz oruç tutuyorum. Sürekli başım dönüyor” dedi.

2019-05-16 14:36:00 -
İftar ve sahurda hiç yiyecekleri yok

Beşşar Esed rejimi güçlerinin İdlib ve Hama illerine 25 Nisan’dan bu yana sürdürdüğü yoğun saldırılardan kaçan siviller, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki kamp alanlarına sığındı.

Yoğun saldırılardan kaçarak, yanlarında getirebildikleri kıyafet, battaniye ve bez parçalarıyla derme çatma çadır kuran siviller, ramazan ayında daha da zorlanıyor. 

Hama’nın Şeria köyünden göç eden 4 çocuk annesi Fatima Asi yaptığı açıklamada, “Ancak canlarımızı kurtarabildik. Hiçbir şey getiremedik. Zeytin ağaçları altında barınıyoruz. Yoğun bombardıman oluyordu. Araçsızdım. Evimin bütün eşyası köyde kaldı” dedi. 

Asi, “Bugün iftarda ne yiyeceğimizi bilmiyoruz. Dün pilav getirdiler. Onunla orucumuzu açtık. Sekiz gündür sahursuz oruç tutuyorum. Sürekli başım dönüyor. Bundan daha zor bir hayat yoktur” ifadelerini kullandı.

Köylerine ve evlerine geri dönmeyi istediklerini belirten Asi, “Yıkılmış olsa da vatan tatlıdır. 50 yıldır kurduğum evim şu an yok. Saldırılarda yıkıldı. Yıkıldığı haberini alınca çok ağladım” dedi.

İdlib’in güney kırsalındaki Hassane köyünden göç eden Fatma Yasin de, “Evim yıkıldı. Canımızı kurtarabildik ancak. Yemek, yiyecek ve yatacak bir yerimiz yok” dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23