İftar ve sahurda hiç yiyecekleri yok

Beşşar Esed rejimi güçlerinin yoğun saldırıları sebebiyle Hama’nın Şeria köyünden Türkiye sınırı hattındaki kamplara göç eden 4 çocuk annesi Fatima Asi, “Bugün iftarda ne yiyeceğimizi bilmiyoruz. Dün pilav getirdiler. Onunla orucumuzu açtık. Sekiz gündür sahursuz oruç tutuyorum. Sürekli başım dönüyor” dedi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 14:36
İftar ve sahurda hiç yiyecekleri yok

Beşşar Esed rejimi güçlerinin İdlib ve Hama illerine 25 Nisan’dan bu yana sürdürdüğü yoğun saldırılardan kaçan siviller, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki kamp alanlarına sığındı.

Yoğun saldırılardan kaçarak, yanlarında getirebildikleri kıyafet, battaniye ve bez parçalarıyla derme çatma çadır kuran siviller, ramazan ayında daha da zorlanıyor. 

Hama’nın Şeria köyünden göç eden 4 çocuk annesi Fatima Asi yaptığı açıklamada, “Ancak canlarımızı kurtarabildik. Hiçbir şey getiremedik. Zeytin ağaçları altında barınıyoruz. Yoğun bombardıman oluyordu. Araçsızdım. Evimin bütün eşyası köyde kaldı” dedi. 

Asi, “Bugün iftarda ne yiyeceğimizi bilmiyoruz. Dün pilav getirdiler. Onunla orucumuzu açtık. Sekiz gündür sahursuz oruç tutuyorum. Sürekli başım dönüyor. Bundan daha zor bir hayat yoktur” ifadelerini kullandı.

Köylerine ve evlerine geri dönmeyi istediklerini belirten Asi, “Yıkılmış olsa da vatan tatlıdır. 50 yıldır kurduğum evim şu an yok. Saldırılarda yıkıldı. Yıkıldığı haberini alınca çok ağladım” dedi.

İdlib’in güney kırsalındaki Hassane köyünden göç eden Fatma Yasin de, “Evim yıkıldı. Canımızı kurtarabildik ancak. Yemek, yiyecek ve yatacak bir yerimiz yok” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 14:36

YORUM YAZ

  • Tamer AkovaTamer Akova6 gün önce
    Allahım esadı bu dünyada da ahirette de kahret, onun belasını firavuna gönderdiğin gibi gönder. Rabbim senin her şeye gücün yeter.
  • atalayatalay6 gün önce
    BUNALRA NASIL YARDIM EDEBİLİRZ YA , ÇOK MÜTESSİR OLDUM ÇOKBU HABER İ YAPARKEN YARDIM KANALINIDA AÇIK BIRAKSANIZMEULÜZHEPİMİZ BÖYLE ŞEY OLURMU ALLAHHESABINI SORAR BİZE
  • SelcukluSelcuklu6 gün önce
    Dünyada asıl mesele budur lakin gören duyan yok.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019