• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ifo: Yüksek gaz ve petrol fiyatları Alman ekonomisinde 64 milyar avro reel gelir kaybına yol açacak

Yeniakit Publisher
2022-11-08 14:12:00 - 2022-11-08 16:36:39
Ifo: Yüksek gaz ve petrol fiyatları Alman ekonomisinde 64 milyar avro reel gelir kaybına yol açacak

Almanya'nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yüksek gaz ve petrol fiyatlarının bu yıl Alman ekonomisinde 64 milyar avro reel gelir kaybına yol açacağını bildirdi.

Ifo tarafından gerçekleştirilen "Mevcut enerji krizinde gerçek gelir kayıplarının belirlemesi" araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Ifo: Yüksek gaz ve petrol fiyatları Alman ekonomisinde 64 milyar avro gelir kaybına yol açacak

Araştırmada, yüksek gaz ve petrol fiyatlarının Alman ekonomisinde milyarlarca avroluk reel gelir kaybına yol açtığı belirtilerek, bu yıl için reel gelir kayıplarının 64 milyar avro seviyesinde olacağı ve bunun da ülkenin Gayrisafi Yurt içi Hasıla'sının (GSYH) yüzde 1,8'ine denk geleceği tahmin edildi.

Geçen yıl söz konusu reel gelir kaybının 35 milyar avroyu geçerek, GSYH'nın yüzde 1'ini aştığına yer verilen araştırmada, gelir kayıplarının gelecek yıllarda devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Gelecek yıl yaklaşık 9 milyar avro veya ekonomik üretimin yüzde 0,2'si kadar reel gelir kaybının olacağını tahmin ediyoruz." ifadesini kullandı.

Wollmershaeuser, 2021-2023 döneminde yaklaşık 110 milyar avro veya yıllık GSYH'nın yüzde 3'ine kadar reel bir gelir kaybı oluşacağını vurgulayarak, "Bu rakamın daha yüksek olduğu tek zaman, ekonomik üretimdeki kaybın yüzde 4 olduğu 1979-1981 ikinci petrol krizi sırasındaydı. 1973-1974'teki ilk petrol krizinin yüzde 1,5'lik bir kayba neden olduğunu hesaplıyoruz" ifadesini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Reel gelirdeki mevcut düşüşün önümüzdeki birkaç yıl içinde devam etmesini beklediklerini aktaran Wollmershaeuser "Rusya'yı tedarikçi olarak kaybetmek, enerji fiyatlarının uzun vadede yüksek kalacağı anlamına geliyor. Ayrıca Almanya enerji ithalatına olan bağımlılığından bir gecede kurtulamayacak." değerlendirmesinde bulundu.

BİLGİ

Almanya'nın tarihi kısaca;
Bilinen modern Almanya 18 Ocak 1871'de Prusya'nın düzenlemeleriyle, Versay'da kuruldu. Almanya'nın en çok ziyaret edilen mimari eserleri: Köln Katedrali, Tarihi Brandenburg Kapısı.

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler:

Almanya Türkiye arası: Genel olarak ise Almanya Türkiye arası 1616 kilometredir.

Almanya'nın Rusya ile Ticari İlişkileri

Türkler Türkiye'de yaptıkları gibi Almanya'da da farklı farklı işler yaparlar. Türklerin Almanya'da en çok yaptıkları işlerse genel olarak dönercilik, fabrika işçiliği, kuaförlük, garsonluk, tezgahtarlık, bodyguardlık gibi işlerdir. Almanya nüfusu kaçtır? 83 milyonluk bir nüfus ile birçok Avrupa ülkesinden güçlü bir nüfusa sahip olsa da yeterince yüksek bir nüfus yapısının söz konusu olmadığını eklemek gerekmektedir. Bu nüfusun 2.5 milyonu Türk'tür. Almanya'da en çok Türk hangi şehirde?. Türkler Almanya'da hemen hemen her önemli şehirde yoğun bir şekilde yaşamakla birlikte, sanayi merkezlerinde sayıları daha yoğundur. Frankfurt, Berlin, Köln, Hamburg, Düsseldorf, Stuttgart ve Münih Türk azınlığın yaşadığı Almanya şehirlerinin başlıcalarıdır. Almanya'da Türk nüfusu 2022? Yaklaşık 2.5 milyonu Türk'tür.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Murat gözükara

YILLARCA pkk ya destek veren Avrupa beter olsun...

şeyh şamil

bize ne? adamın 2 trilyon dolar ihracatı var. 64 milyar onlar için %5.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23