• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İFAM Kurucusu İhsan Şenocak: Bereket ayı israf ayı olmasın

Ramazan ayında da Müslümanların israftan kaçınması gerektiğini belirten Dr. Şenocak, “Ramazan bizi terbiye ediyor. Eğer biz otellerde, lüks restoranlarda, karnımızı doldurursak o zaman o mânayı anlayamaz, idrâk edemeyiz” dedi.

2019-05-15 15:15:00 - 2019-05-15 15:15:31
İFAM Kurucusu İhsan Şenocak: Bereket ayı israf ayı olmasın

 Ömer Faruk Şahin  Ankara 

Ramazan ayının israf ayı olmaması gerektiğine dikkat çeken İFAM Kurucusu Dr. İhsan Şenocak, “Ramazan bizi terbiye ediyor. Eğer biz otellerde, lüks restoranlarda, tabakları karnımızın alamayacağı kadar yemeklerle doldurduğumuz iftarlar yaparsak o zaman o mânayı anlayamaz, idrâk edemeyiz. Bereket ayı, israf ayı olmasın” dedi.

Ramazan empati yapma ayıdır” değerlendirmesinde bulunan Şenocak, “Zenginlerin fukara ile empati yapma ayıdır. Müslümanlar bir sahurda, bir de iftarda yiyecekler. Gün boyu aç kalarak evine ekmek getiremeyen ve bundan dolayı açlık çeken babaların halini anlayacaklar. Onun için ulema diyor ki; 11 ay neler yiyorsak iftar sofrasında onlar olmalı. Ki o zaman orucun o mana ve ehemmiyetini anlayabiliriz. Eğer normal zamanlarda yediğimizin iki katını yiyorsak, daha başka yemekler yiyorsak, Ramazan’a özel diyerek yemekler yiyorsak, o zaman sahurdan iftar vaktine kadar aç kalırsak ruhumuzu, aklımızı, bedenimizi terbiye edememiş ve ondan uzaklaşmış oluruz. Aç kalacak ki açlığı yaşayacak, aç olanların halini anlayacağız” şeklinde konuştu.

“Ramazan’ın mana ve mefhumu terk ediliyor”

İslam’da bütün ibadetlerin milletin tamamına şamil olduğunu dile getiren İFAM Kurucusu Şenocak, “Zekatta fukara alır, zengin verir. Ancak namaz ve oruç öyle değildir. Zengin de, fakir de orucunu tutacak. Öyle bir ibadet ki saraya da giriyor. Gecekonduya da giriyor. Zengin’e ‘Fukaranın halinden anla’ diyor. Fakir’e de Allah-u Teala’nın bütün eşya ve hadise malik olduğunu anlatıyor. Ramazan bizi terbiye ediyor. Eğer biz otellerde, lüks restoranlarda, tabakları karnımızın alamayacağı kadar yemeklerle doldurduğumuz iftarlar yaparsak o zaman o mânayı anlayamaz, idrâk edemeyiz. Ramazan-ı Şerif hali yerinde olanlara “Aç olmak ne demektir onu anla ve Alla-u Teala’nın ‘fakire imsak edin’ emrini yerine getirmede tereddüt etme” diyor. Ama maalesef bu iklimden uzaklaşınca Ramazanın mana ve mefhumu da terk ediliyor. eğlenceye, zevk ve sefaya dönülüyor. Rabbim bize şuur ihsan eylesin” dedi.

“İsraf etmeyelim”

Allah-u Teala bize “Ramazan-Şerif’te oruç tutarak Afrika’yı, Arakan’ı, iftar ve sahur yapmalarına engel olunan Doğu Türkistan’ı anlayın” diyor” ifadelerini kullanan Şenocak, “Anlarsanız aranızdaki engeller kalkar. Nasıl oruç emrinde bütün alemi İslam birleştiyse, bu emir bir güneş gibi bütün Müslümanların yüreklerine nüfuz ettiyse, o zaman biz orucun manasına erersek Ramazan, Müslümanları aradaki emperyalistlerin çizmiş oldukları sınırları kaldıracak bir mana ile birleştirmiş olur. Ramazan ayı bir İttihad-ı İslam dersidir. Bu zaviyeden bakarsak bayram bizim için bir mezuniyet töreni olacaktır. Bereket ayı, israf ayı olmasın” görüşünü kaydetti.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23