İdi Emin’in anlattıkları

“Ben gelmeden önce Uganda’da Müslümanlar köle ve hizmetçi idi. Resmi iş alamazlardı. Ben bunların resmi işlerdeki oranını yüzde 80’e çıkarttım. İngiliz ve batı bunu asla kabullenemedi. Daima aleyhte haberler üretti masa başından.”

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:27
İdi Emin’in anlattıkları

Uganda eski devlet başkanı merhum İDİ EMİN hakkında bir hatıra: Mekke-i Mükerreme Ummul-Kura Üniversitesi mezunu, halen Avustralya’da yaşayan eğitimci Ahmet Bozlar hoca anlatıyor:

1980’li yılların başları... Cidde’de büyük bir otelde yapılan Türkiye’yi tanıtma haftası toplantılarından birine katıldık. Aynı şirkette çalıştığımız inancı olmayan bir Türk mühendis de bizimle beraberdi.

Bana:

- Hocaefendi, şu adam İdi Emin değil mi?” diye sordu.

O tarafa baktığımda: “Ona benziyor, amma bilmem” dedim.

Mühendisin ısrarı üzerine masasına gittik.

Ve arkadaşım: “- Siz İdi Emin misiniz?” diye sordu.

O da: “- Bir Türk kahvesi ısmarlamazsanız konuşmam” deyince sıcak bir hava oluştu.

Oturduk yanına. Tam o esnada bizim mühendis bey bombayı patlattı:

- Siz ülkenizdeyken neden insan kanı içiyordunuz?” deyiverdi.

İdi Amin gayet sakin bir şekilde:

- Orada Türk kahvesi yoktu da onun için” dedi.

Bizim mühendis bey ukalalığına devam eder mahiyette güldü. İdi Emin, mühendisi omuzundan eliyle bastırarak sandalyeye oturttu.

Ve:

- Siz Türkler 1974’de Kıbrıs’ta çocukları, ihtiyar kadınları, neden dozerlerle çukurlar açarak canlı canlı gömdünüz?” diye sordu.

Mühendis bey celallenerek:

- Hayır biz öyle bir şey yapmadık. Onu Rumlar yapmıştı..“ deyince o aslan yapılı İdi Emin kükrercesine:

- Sen bana insan kanı içiyordun dedin. Bir insana yapılabilecek en ağır hakareti yaptın, ben kızmadım. Sana ne oluyor şimdi?” diye çok sert bir üslup ve bakışla dakikalarca sayın mühendis beye baktı.

Ve ekledi:

- Baby (çocuk), benim ülkem kuş cennetidir. Ben halkımla hep iç içe yaşadım.

Beni ziyarete gelenler bana kuş eti veya kuşu canlı getirirlerdi. Kabul ettiğim tek hediye buydu.

Aynı o sert bakış ve sesle:

Ben o kuşların bile kanını içmedim” dedi.

Aniden yumuşak bir üslupla:

- Ben gelmeden önce Uganda’da Müslümanlar köle ve hizmetçi idi. Resmi iş alamazlardı. Ben bunların resmi işlerdeki oranını yüzde 80’e çıkarttım. İngiliz ve batı bunu asla kabullenemedi. Daima aleyhte haberler üretti masa başından.

Bilin ki benim ülkemden çıkan her haber; önce Londra’ya gider, orada şekillenir ve oradan size gelirdi. Sizinle ilgili haberler de önce İsrail’e, oradan İsviçre’ye gider; orada istenen şekle konur, sonra bize gelirdi… Ve bu, halen öyledir” dedi.

Ve: “- Hadi bir Türk kahvesi daha..” diyerek sustu. Kendisinden özür diledik.

>Suda yaşadı<

Kâinatta ne varsa suda yaşadı önce;

Üstümüzden su geçer doğunca ve ölünce. (Necip Fazıl Kısakürek)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:27

YORUM YAZ

  • KafkasKafkas7 gün önce
    Güzel bir insanmış, sizden öğrendik. Allah kendisinden ve İslam için çalışanların cümlesinden razı olsun, Allah rahmet eylesin.
  • nnbnnb7 gün önce
    Türkiye de aynı idi. 2000 yılına kadar, Türkler Bekçi ve Hizmetçi idi.
  • Rasim DUMANRasim DUMAN7 gün önce
    Evet, ilk gencligimden hatirliyorum, UGANDA'nin o zamanki Devlet Baskani olan bu insani biz " Idi Amin" olarak taniyorduk. O zamanlar TV'ler pek yaygin degildi, HURRIYET, MILLIYET ve CUMHURIYET'in "hukumet yikip, hukumet kurdugu" ve "darbeler yaptirdigi" kudretli donemleri idi. Bu gazetelerde Idi Amin yogun bir sekilde elestirilir, "diktator" oldugundan ve buzdolabinda "insan eti bulundugundan" bahsedilirdi. Ingilizler ve yahudiler boyle alcak bir millettir, kendilerinin tasmasini takmayi reddedenleri hemen "diktator, yamyam" olmakla itham ederler.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019