Seçim 2019 Sayfası

İçişleri Bakanı kriz çıkardı! Almanya karıştı

Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile İçişleri Bakanı Horst Seehofer arasında yaşanan görüş ayrılığı koalisyonda krize neden oldu.

14 Haziran 2018 Perşembe 16:58
İçişleri Bakanı kriz çıkardı! Almanya karıştı

Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer arasında sığınmacı ve iltica konularının çözümüne ilişkin yaşanan görüş ayrılığı koalisyonda krize neden oldu.

Seehofer'in başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde önceden kayıt altına alınan, Almanya'da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri olmayan sığınmacıların ülke sınırlarından geri çevrilmelerini öngören planına karşı çıkan Merkel, konuyu tek taraflı değil AB ülkeleriyle çözmek istiyor.

SEEHOFER VE SÖDER KABUL ETMEDİ

Konuya çözüm bulmak amacıyla önceki gece Merkel ile Seehofer, Başbakanlık binasında görüştü. Alman basınındaki haberlerde, Merkel'in ihtilafı sonlandırmak için sığınmacılardan en fazla etkilenen İtalya ve Yunanistan ile AB kapsamında anlaşmalar imzalanabileceği önerisi Seehofer ve CSU'lu Bavyera Başbakanı Markus Söder tarafından reddedildi.

TEK BAŞINA HAREKET EDECEK

CDU/CSU partileri dün de konuyu kendi milletvekilleri düzeyinde görüşmek isteyince Federal Meclis'te devam eden oturuma 3,5 saat ara verildi.

Alman Haber Ajansı DPA'nın haberinde, Seehofer'in CSU milletvekillerine, anlaşma sağlanmaması durumunda tek başına hareket edeceğini ifade ettiği savunuldu.

Merkel ise partisinin milletvekillerinden kendi önerisine destek vermelerini talep etti. Bazı milletvekilleri Merkel'in tutumuna destek vermedi.

SPD DE SEEHOFER'E KARŞI

CDU ve CSU'nun ihtilafını uzaktan izlemeyi tercih eden hükümetin diğer ortağı SPD'nin Genel Başkanı Andrea Nahles de göç ve mülteci konusunda koalisyon sözleşmesinde geniş kapsamlı uzlaşmanın bulunduğuna işaret ederek "CDU/CSU'nun kendi içindeki kavgayı mümkün olduğu kadar kısa sürede sonlandırmasını istiyoruz" dedi.

Nahles, SPD'nin Seehofer'in sığınmacıların Almanya sınırlarından geri çevrilmeleri önerisine karşı çıktıklarını da söyledi. Alman basını CDU ve CSU arasında yaşanan bu krizin, koalisyonun geleceğini önemli bir şekilde etkileyeceğini idda ediyor.

Kaynak: Hürriyet

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 16:58

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019