• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Husiler ele geçirdikleri İsrail gemisinin görüntülerini paylaştı

Yeniakit Publisher
2023-11-20 22:29:00 -

Yemen'deki Husuler İsrailli bir şirketin ortağı olduğu "Galaxy Leader" isimli gemiyi Kızıldeniz'de ele geçirdiği görüntüleri paylaştı.

Gazze Şeridi'nde insanlık suçu işleyen İsrail, Lübnan'daki Hizbullah'ın saldırılarından sonra bu kez de Kızıldeniz'de Husilerden darbe yedi. Yemen'deki İran destekli Husilerin, İsrailli bir şirketin ortağı olduğu "Galaxy Leader" isimli gemiyi Kızıldeniz'de ele geçirdiği görüntüler ortaya çıktı. Gemiye helikopterle inen Husi güçleri, 22 mürettebatı esir aldı.

Yemen'deki İran destekli Husilerin İsrailli bir şirketin ortağı olduğu gemiyi Kızıldeniz'de ele geçirdiği görüntüler ortaya çıktı. Husi güçlerinin, gemiye helikopterle indiği ve mürettebatı esir aldığı görüldü.

Gazze'de yaşanan vahşet nedeniyle İsrailli şirketlere ait gemileri hedef alma tehdidinde bulunan Husiler, dün bir gemiyi ele geçirdi.

Uluslararası basında çıkan haberlerde, Husilerce Kızıldeniz'de ele geçirilen "Galaxy Leader" isimli gemide 22 mürettebat bulunduğu aktarılırken, geminin ele geçirilme görüntüleri ise ortaya çıktı. Helikopterle gemiye inen Husi güçlerinin, mürettebatı esir aldığı ve tekneler eşliğinde gemiyi kaçırdığı görüldü.

Yemen'deki Husiler, dün Kızıldeniz'de Galaxy Leader adlı İsrail yük gemisini ele geçirdiklerini duyurdu. Bunun ardından İsrail ordusu, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklama, gemiye el konulmasını "küresel ölçekte vahim bir olay" olarak nitelendirerek, gemide İsrail vatandaşı bulunmadığını ve bunun bir İsrail gemisi olmadığını ileri sürdü.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Rami Unger ortağı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada ise Husilerin Kızıldeniz'de bir kargo gemisine el koyması kınanmış ve olayın arkasında İran'ın olduğuna inanıldığı ifade edildi. İsrail merkezli Jerusalem Post'un haberinde, el koyulan kargo gemisinin, ortakları arasında İsrail'in en zengin iş insanlarından Rami Unger'in olduğu bir İngiliz şirketinden bir Japon şirketine kiralandığı aktarıldı.

Kim bu Husiler?

Husiler ya da resmî adıyla Ensarullah, Yemen'de faaliyet gösteren Zeydi gruptur. Grup, ismini kurucusu Hüseyin Bedreddin el-Husi'den almıştır. İlk kez 2004 yılında silahlı ayaklanma başlatmışlardır. 2004 yılından beri İran tarafından malî ve askerî destek almaktadır. 2015 yılında gerçekleştirdikleri mücadele ile başkent San'a ve parlamentoyu ele geçirmişlerdir. Grubun sloganı "Allah büyüktür, İsrail'e ölüm, Amerika'ya ölüm, Siyonizm'e lanet, İslam'a zafer"dir. Bu slogan Husi bayraklarında yer alır. Örgütün 7 bin ila 30 bin arası silahlı militanı, 450 bin kadar sivil destekçisi vardır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

asim keskin

 Hamasin askeri kanadinin yaptigi ilk saldiri hatirlyayin ve sonuda neler oldugunu. Yani, karsi taraf senin taraftan bir hamlenein bir saldirinin gelmesini bekliyor ki onu sebeb olarak görmeli. yokyere niye sana saldirsin ki.al sana sebeb iste. haa demekki bu örgütlerin ici hem onlardan.

diyarbakırlı

Kızıldeniz'de Yemen Ensarullah Güçleri tarafından el konulan Galaxy Leader gemisinin sahibi Rami Unger, “İsrailli” olup, Siyonist varlığın en büyük otomobil ithalatçılarından biridir. bünyesinde ve Avrupa'da birçok gayrimenkul şirketi bulunmaktadır. İsrail Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nün yönetim kurulu üyesidir ve eski Mossad şefi Yossi Cohen'e yakındır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23