ABD-Çin gerilimi Huawei’ye darbe üstüne darbe indiriyor!

Amerika ile Çin arasında yaşanan gerilim nedeniyle Huawei ürünleri ABD’de büyük oranda yasaklanırken, Google’ın dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi Huawei ile ilişkilerini askıya alması teknoloji dünyasında deprem etkisi meydana getirdi.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:03
ABD-Çin gerilimi Huawei’ye darbe üstüne darbe indiriyor!

Bir tarafta kullanıcılar ellerindeki telefonların kullanılmaz hale gelmesindenkorkarken, diğer yandan şirketten resmi bir açıklama gelmesi bekleniyordu. Google’dan birkaç saat sonra bir darbe de Intel ve Qualcomm’dan geldi.

Bloomberg’in yayınladığı haberde, Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google’ın ardından en büyük üç işlemci markası diyebileceğimiz Intel, Qualcomm ve Broadcom‘un da şirket ile ilişkilerini askıya aldığı belirtiliyor.

Intel, sunucu ve dizüstü bilgisayarlar için işlemci sağlarken, Qualcomm modem ve diğer işlemciler konusunda fazla etkin değil. Zira, Çinli teknoloji devi akıllı telefonlarında kendi üretimi olan Kirin serisi işlemcilerini kullanıyor.

En az üç aylık ürün stoğu var

Bloomberg’in bir başka raporunda ise, Çinli üreticinin ABD’den bu tarz bir hamle geleceğini önceden bildiği ve en az üç aylık ürün stoğu yaptığı belirtiliyor. Bu süre ABD’nin kararlarının kalıcı olup olmadığını anlamak için yeterli.

Şirket telefonları ve dizüstü bilgisayarları için kendi işletim sistemlerini geliştirmeye devam ediyor. Microsoft’tan diğer şirketler ile benzer bir hamlenin gelip gelmeyeceği bilinmezliğini koruyor. ABD hükümetinin Huawei’yi yönetme çabasının nasıl sonuçlanacağını ilerleyen dönemde birlikte göreceğiz.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:03

YORUM YAZ

  • BatıleziciBatılezici26 gün önce
    Trump kaynaklı ahmakça davranışları devam ederse Huawei’yi daha da büyütürller, buraya yazdım… ABD’nin tüm şirketleriyle hatta ABD devletinin hepsiyle birden uğraşabiliyorsa Huawei gerçekten büyükmüş.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019