• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hıristiyan terörü

Geçtiğimiz gün Amerika’da gerçekleştirilen terör saldırısının ardından Batı’nın terör konusundaki ikiyüzlülüğü bir kere daha gün yüzüne çıktı.

Yeniakit Publisher
2017-10-06 06:48:00 - 2017-10-06 03:21:11
Hıristiyan terörü

BURAK BATTAL / İSTANBULSözde İslamî örgütlerin düzenlediği terör saldırıları sonrası, terör kavramını İslâm ile yan yana getirmeye çalışan Batı kamuoyu, Amerikan vatandaşı Stephen Paddock’un düzenlediği saldırının ardından teröristin dini kimliği ve milliyetiyle ilgili hiçbir vurgu yapmazken, ABD Başkanı Donald Trump, Paddock’a terörist ifadesini dahi kullanmayıp, ‘deli’ demekle yetindi. Europol ise yayınladığı 2017 terör raporuna, aşırı sağcı Hıristiyanların işlediği terör suçlarını dahil etmeyerek Batı’nın “Terör ikiyüzlülüğü”nü tescilledi.

SALDIRGAN PADDOCK’A GÜZELLEMELER YAPTILAR

Batı, terörü İslâm ile yan yana getirmeye çalışırken, Hristiyanların ve Musevilerin düzenledikleri saldırıların ardından şuçun “şahsi” olduğunu vurguluyor. Son olarak, geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen ve 59 kişinin ölümüne, 515 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırının ardından Batı’nın terör konusundaki ikiyüzlü tavrı gündeme geldi. Saldırgan Stephen Paddock’un beyaz bir ABD’li olduğunun ortaya çıkmasının ardından ABD gazeteleri, saldırgana adeta güzellemeler yaptı. ABD derin devletinin sesi olarak bilinen Washington Post, Paddock ile ilgili haberinde “Kumardan, halk müziğinden hoşlanır ve katliamdan önce yalnız yaşardı” ifadelerine yer verirken, gelen tepkiler üzerine haberi “Kumarbazın biriydi” şeklinde değiştirdi. Yine ABD Başkanı Donald Trump, Paddock’a terörist ifadesi kullanmayıp, ‘deli’ demekle yetindi. 

AYNI ALGI OPERASYONU

Las Vegas’ta düzenlenen terör saldırısının failinin ABD’li radikal Hıristiyan Stephen Paddock olduğunun anlaşılmasıyla birlikte Batı’nın sergilediği ikiyüzlü tavır şaşırtmazken, daha önce Hıristiyanların düzenlediği terör saldırılarının üstünü örtme denemeleri de hala hafızalarda. 19 yaşındaki Amerikalı Dylann Roof 18 Haziran 2015’te Charleston’da bir kiliseye dalıp 9 siyahiyi katletti. Roof’un evinde Güney Hıristiyan İttifakı Örgütüyle bağlantısını gösteren bayraklar, fotoğraflar ve belgeler ortaya çıktı. Ayrıca, Roof’un kişisel internet sitesinde Neo-Nazi ve ırkçı eğitimli yazıları olduğu tespit edildi. Roof, cinayetleri ırkçı motivasyonla işlediğini itiraf ettiği halde, Amerikalı yetkililer olayı terör suçu olarak nitelendirmedi. Dönemin Amerikan Başkanı Barack Obama cinayetlerle ilgili terör yerine, “anlamsız bir saldırı” ifadesini kullandı. Avrupa ve ABD’nin önde gelen medya organları katilin aşırı sağcı, ırkçı ve Hıristiyan kimliğini saklamaya çalıştı. Roof’un işlediği suç, her açıdan FBI’ın terör tanımına uysa da, FBI Başkanı James Comey olayı terör saldırısı olarak nitelendirmedi.  

Ayrıca, Norveç’i kana bulayan Hristiyan aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in 68 kişiyi öldürdüğü Ütoya adasındaki saldırının ardından “Avrupa’nın İslamlaşması”na savaş açtığı için bu saldırıları gerçekleştirdiğini söylemesine rağmen, dini kimliğiyle ilgili hiçbir vurgu yapılmadı. 

 

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı