Hindu din adamı: Müslümanlar katledilecek!..

Hindistan’da uzun yıllardan beri Hindularla Müslümanlar arasındaki Ayodhya yahut Babür Camii diye bilinen meselede son zamanlarda belirsizlik devam etmekle birlikte tansiyon yeniden yükseldi.

13 Mart 2018 Salı 16:46
Hindu din adamı: Müslümanlar katledilecek!..

Ömer E. Keçeci yazdı...

Hindistan’da uzun yıllardan beri Hindularla Müslümanlar arasındaki Ayodhya yahut Babür Camii (Babri Masjid) diye bilinen meselede son zamanlarda belirsizlik devam etmekle birlikte tansiyon yeniden yükseldi. Müslümanlar bu bölgede Hindular yıkmadan evvel asırlar boyu cami sahibi oldukları için cami yapımında ısrar etmekte, Hindular ise buna karşı koymaya diretmekteler.

“MÜSLÜMANLARA KARŞI HINÇLA DOLACAKLAR”

Konu Hindistan Yüksek Mahkemesine intikal etti ve net bir karar çıkması beklenmeye başladı.

Fakat bu sırada, Hindu bir din adamı olan Sri Sri Ravi Shankar adlı melun açıklama yapıp şu sözleri savurdu: “Eğer mahkeme bir (Hindu) tapınağın aleyhine karar verirse, katliam olacak. Hindu çoğunluğun izin vereceğini düşünüyor musunuz? Müslümanlara karşı hınçla dolacaklar

Sri Sri, tartışmalı Ayodhya bölgesinde taleple bulunmaktan Müslümanların vazgeçmesi gerektiğini, fakat onların da kendilerini yenilmiş hissedip yargıya güven kaybederek aşırılığa gidebileceklerini, buna mani olmak için onlara başka alanda cami için arazi verilmesi gerektiğini söyledi.

“MÜSLÜMANLARIN ÖLÜ KADINLARINA TECAVÜZ EDİN”

Sri Sri ayrıca kendisinin fikrini, Hindistan’ın en büyük ve en fakir eyaleti olarak bilinen Uttar Pradeş’in başkanı Yogi Adityanath’ın da desteklediğini ileri sürdü.

Yogi Adityanath melunu ise, adamlarının 2015 yılında Hindulara, “ölü Müslüman kadınlara tecavüz etmelerini” söylemeleri ile dünya gündemine girmişti. Kendisi de bilahare Donald Trump tarzında Müslümanlara Hindistan’a seyahat yasağı getirilmesi çağrısı yapmıştı. Kendisi, Hindistan’ın şu anki başbakanı Narendra Modi tarafından da desteklenmekte olup onun tarafından mevcut görevine atanmıştır.

AYODHYA BABÜR CAMİİ MESELESİ NEDİR?

Hinduların iddiasına göre, Hinduizm’deki sayısız tanrıları içinde en saygın tanrılarından biri olan Ram’ın doğum yeri camiinin bulunduğu yerdi. Yine onların iddiasına göre “Müslüman istilacı” Babür tarafından 16.yüzyılda buraya bir cami dikilmeden evvel, oradaki Hindu tapınağı yıkılmıştı.

Müslümanlar ibadetlerine Aralık 1949’a kadar devam ettiler. Bu tarihte camide karanlık bir noktaya Hindular Ram putları koydular ve kısa süre sonra da onlara tapınmaya başladılar.

Sonraki 40 sene boyunca iki grup mahkemeye başvurarak, bölgenin hâkimiyetinin ve ibadet hakkının kendilerine verilmesini istediler.

1992’de tartışma, modern Hindistan tarihindeki en kanlı dini çatışmalardan birine yol açmış, vahşi bir Hindu kalabalığı toplanarak Babür Camii’ni yıkmış, akabinde ülke boyunca çıkan dini ayaklanmalarda ekseriyeti Müslüman olmak üzere 2.000 küsur insan ölmüştü.

2010’da Allahabad Yüksek Mahkemesi, tapınak yıkılarak buraya cami kurulmasının İslam umdeleri(prensipleri) ile bağdaşmadığını söylemişti. Akabinde yine bir mahkeme kararıyla, tartışmalı bölgenin Hindu tanrısının doğum yeri olduğu belirtilmişti. Bu karar aleyhine tekrar mahkemeye gidildi, Yüksek Mahkeme 14 Mart’ta duruşmaya bakacak.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 16:46

YORUM YAZ

  • oku bunuoku bunu9 ay önce
    ben senin dirilerine bi ....  aklın başına gelsin adi pislik

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Aralık 2019