ABD'den İsrail'e üstü kapalı uyarı!

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, 2020 mali yılı savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısında Haifa Limanı'nı Çin’e kiralaması konusunda terör devleti İsrail’e üstü kapalı olarak uyarıda bulundu.

16 Haziran 2019 Pazar 07:46
ABD'den İsrail'e üstü kapalı uyarı!

Komitede cuma günü onaylanıp Senato genel kuruluna gönderilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısında, İsrail’e yönelik yabancı yatırımlar konusundaki uyarı dikkati çekti.

Tasarının 1289’ncu bölümünde Haifa Limanı'na ilişkin "ABD’nin Haifa Limanı'nda gelecekte ileri deniz unsurlarını konuşlandırma konusunda menfaatleri olduğu ancak bu yasanın onay tarihi itibariyle Haifa Limanı'nın kiralanması konusunda ABD hükümetinin ciddi kaygıları olduğu, İsrail Hükümetini ülkedeki yabancı yatırımın güvenlik konusundaki yansımalarına ilişkin uyarması gerektiği, Senato'nun kanaatidir" ifadeleri yer aldı.

Tasarıda Haifa Limanı'nın Çinli Shanghai International Port Group'a 2021 itibariyle 25 yıllığına kiralanmasına atıf yapılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da mart ayında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmesinin ABD ile İsrail arasındaki güvenlik işbirliğine zarar vereceği konusunda uyardığı iddia edilmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da aynı konuda İsrail yönetimine baskı yaptığı ileri sürülmüştü.

İsrail’in Çin ile ticari ilişkilerine son yıllarda hız verdiği gözden kaçmazken ekim ayında Netanyahu, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan ile Kudüs’te üst düzey bir ekonomi zirvesinde bir araya gelmiş ve bu yıl içinde iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasını da nihayete erdirmiş olacaklarına işaret etmişti.

ABD’nin rahatsızlığını gidermek üzere İsrail yönetiminin Çin ile bazı ticari ilişkilerini belirli ölçüde azaltabileceğine ihtimal verilirken ancak Haifa Limanı ihalesinin geri almasının Çinli şirketin limanda inşaata başlaması dolayısıyla oldukça zor olacağı kaydediliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 07:46

YORUM YAZ

 • ğopıytrğopıytr1 ay önce
  zaten israil siyonistleri yüzünden abd iran elçilikleri kapatıldı ilişkiler kopartıldı hep israil yahudi siyonistleri yzüzünden abd iran arası tüm ilişkiler kopartıldı
 • Trişkadan namelerTrişkadan nameler1 ay önce
  Boş muhabbet
 • aliali1 ay önce
  siz yahudiye güvenirseniz daha başınıza çok şeyler gelir Hristiyan dünyası..
 • takiitakii1 ay önce
  AMERİKA TÜRKİYEYE MUHTAÇ YAHUDİ SATAR ABİ ABD Yİ ÇİNE SATAR GELEÇEKTE YAHUDİLER ÇİN ÜLKESİNE GİDER DECCAL ÇİN OLUR
 • HadiHadi1 ay önce
  Yahudi taşın ve gargat,ın arkasına gizlenecek !!! işte bu demek.
 • ArifArif1 ay önce
  Kılavuzu karga olanın burnu pislikten çıkmaz.Kargayada ayıp oldu ama teşbihte hata olmaz desturuna sığındık af ola .
 • DadaşDadaş1 ay önce
  Akit bu haberi haber olarak veriyor diye düşünüyorum. Darısı başımıza. Ey millet burdan öteye sen düşün yorum yap diyor .Galiba.!!! Bende şöyle düşünüyorum. Abd yi Abd yapan güçler. Abd yi önümüzdeki tarihte güçsüzleştirecekler. Yani şuanki gücünü azaltacaklar. Daha şimdiden 40 yıl önce yapmış oldukları planı devreye sokuyorlar. O da ne.? İsrailin korumasını Çine devrdiyorlar. Bu bir başlangıç anlaşması. Yarın bizim görmediğimiz veya unuttuğumuz veyahutta ümisimizi kestiğimiz, Tüm Türk sevletleri ve bir şekilde tüm islam devletleri abd nin yaptığı zulmlere dur demek için ortadoğuda abd nin tüm üstlerini kapatırda artık bundan sonra senin burda işin yok. Biz burda kensi problemlerimizi kendimiz halledeceğiz derse abd ile savaşıp mağlup ederse ki % 100 bu gerçekleşebilecek birşey. İşte o zaman musibetlerin başı olan israili kim koruyacak.? ÇinŞu tiplere bir bakın. İki tane kendine güvenmiş adam biri diğerine köpeğine bakıyormuş gibi bakıyor. Aslında akıllı ve eksiksiz büyük bir operasyonla 48 saatte tarihe gömülebilecek iki budala. Ama biz bu hesapları neden yapmıyoruz bilemiyorum. Adamlar bu hesapları yaparak bir gecese ihtilal yapıp adamlarını başa getiriyorlar. Ben 48 saat derken çok demiş değilciyim. ???
 • AviniAvini1 ay önce
  İnandırıcılığı olmayan danışıklı dövüşü he he he inandık

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Temmuz 2019