• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Her keseye uygun projeleriyle liderliği kaptırmadı

2000’li yılların başından itibaren markalı konut projelerinin adresi olan İstanbul’un Esenyurt ilçesinde konut alanlar kazançlarına kazanç ekledi. Tapu sirkülasyonunun en yüksek olduğu ilçede kira değerleri de günden güne artıyor. İstanbul Havalimanı’nın yakınlığı ilçeye olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

Yeniakit Publisher
2019-05-25 11:10:00 - 2019-05-25 11:11:15
Her keseye uygun projeleriyle liderliği kaptırmadı

Türkiye genelinde tapu işlemlerinin en çok yapıldığı ilçe olma liderliğini sürdüren Esenyurt’ta, 2019 yılının ilk dört ayında 9 bin 486 adet konut satıldı. Yerli ve yabancı yatırımcının en çok rağbet ettiği ilçede inşaatı devam eden projeler kadar köklü firmaların satışta olan konutları da yer alıyor. Esenyurt ilçesinin dinamikliğine değinen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, ilçe genelinde her keseye göre konut bulmanın mümkün olduğunu hatırlattı. Esenyurt’a olan ilginin İstanbul Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle daha arttığını dile getiren Özyurt, şu tespitlerde bulundu:

4 ayda 9 bin 486 konut

Esenyurt, geçen yıllarda olduğu gibi 2019 yılı ilk dört aylık diliminde de en çok konut satışının gerçekleştiği ilçe oldu. 2019 yılı ocak ayında 2 bin 213 konut satılan ilçede, şubat ayında 2 bin 495, mart ayında 2 bin 399, nisan ayında da 2 bin 379 adet konut satıldı.

Yeni havaalanı ile değeri artıyor

 Araştırmalara baktığımızda İstanbul’da en çok satılık dairenin metrobüse komşu olan ve yeni havaalanına yakın ilçelerde başta da Esenyurt’ta arandığını gösteriyor. İstanbul Havalimanı ile bölge özellikle yabancı yatırımcı için daha da cazip hale geldi. Esenyurt’ta; son bir yılda konut satış fiyatları yüzde 8.33, kiralar ise yüzde 20.85 arttı. Esenyurt’ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 243 lira, ortalama kira 960 lira, geri dönüş süresi ise 20 yıl. Tüm bunlar bölgeye ilgiyi artırıyor. Esenyurt, 2019’da ve sonraki yıllarda da bu nedenlerden dolayı en çok konut satılan ilçe olarak konuşulmaya devam edecek.

Raylı sistem geliyor

Esenyurt ilçesi, İstanbul Havaalanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, TEM ve D-100 bağlantı yollarına yakın konumu nedeniyle değer kazandı. Önümüzdeki dönemde açılması planlanan metro ve raylı sistem ulaşım ağları sebebiyle bölgenin değeri katlanarak artacak. Pek çok üniversitenin yerleşkelerinin aynı bölgede yer alması nedeniyle genç nüfusun çekim noktası haline gelen Esenyurt’ta bizim de biten ve yapımı devam eden projelerimiz bulunuyor. Son yıllarda en çok mülk alım satımı yapılan ilçe konumunda. olan Esenyurt ve yakın çevresinde büyük ölçekli projelerin yer alması, bölgenin gelişmeye devam etmesi, yabancı markajında olması, yeni açılan havaalanının yakınlığı projelerin yatırım amaçlı talep görmesinin en önemli sebepleri olarak sayılabilir.

Yatırımcıları da cezbediyor

Bölgede tamamlanmış ve inşaatı devam eden çok sayıda site projesi bulunuyor. Esenyurt’un planlanan ve yapımı süren ulaşım projelerinin aksında yer alması bakımından da değerli bir bölge. Esenyurt, İstanbul Havaalanına ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantılarına olan yakınlığıyla da son derece dikkat çekici. Esenyurt metrosu tamamlandığında Bakırköy-Tüyap arası 40 dakika sürecek. 2019 sonrası gündemde olacak olan Esenyurt - Beylikdüzü - Avcılar raylı sistem hattı tamamlandığında ise 2 semt arası 25 dakikada aşılacak. Bunlar nedeniyle hem oturumcu hem de yatırımcı tercihini Esenyurt’tan yana kullanıyor.

THY çalışanları akın etti kira değerleri arttı

İstanbul havalimanının hizmete açıldığı 29 Ekim 2018 tarihinden sonra Başakşehir – Esenyurt aksındaki konut projelerinde yer alan kiralık dairelere rağbet arttı. Gayrimenkul Satış ve Pazarlama Müdürü Serhat Türkkan, geçen ay gerçekleşen THY’nin dev taşınma süreciyle birlikte havayolu şirketlerinde çalışanların kiralık ev arayışlarında gözle görülür bir artış yaşandığını söyleyerek, “Özellikle Bahçeşehir merkezli projeleri tercih edenler ise sahibinden kiralık daire bulma konusunda zorlanıyor. Eşyalı ev tercihinin ön planda olduğu arayışlarını sürdüren kiracı adayları, 1+1 tipi daireler için minimum bin 500 lirayı gözden çıkarıyor. Lüks konutlarda ise bu değer bin 700 lira seviyesinden başlıyor. Geçtiğimiz günlerde anahtar teslimleri yapılan Bahçeşehir Strada projesindeki lüks dairelerin kira değerleri de bu seviyelerde seyrediyor” dedi.

Esenyurt'taki markalı projelerde en uygun fiyatlı kira değerleri (TL)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı