Helal gıdaya Çin savaş açtı

Pekin yönetimi, Uygur Bölgesi’nde helalin yaygınlaşmasına karşı kampanya başlattı. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Sincan’daki toplantısında üyelere “Benim inancım Marksizm. Ben hiçbir dine inanmıyorum. Helalin yaygınlaşmasına karşı sonuna kadar savaşacağım” yemini ettirildi.

11 Ekim 2018 Perşembe 13:05

Baskıcı Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde helalin yaygınlaşmasına karşı bir kampanya başlattı... Sincan’ın başkenti Urumçi’deki Halk Savcılığı, Wechat’teki resmi hesabından paylaştığı açıklamaya göre, geçen pazartesi Urumçi’de “Helalin Yaygınlaşmasına Karşı Kararlılıkla Savaş” toplantısı düzenledi.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) bölgedeki Sekreteri Liu Ming başkanlığındaki toplantıda, kentin polis kadrolarının ideoloji alanında mücadele şuurunun güçlendirilmesi ve “geleneksel düşenceyi yıkarak, helalin yaygınlaşmasına karşı kararlı şekilde mücadele etmesi” gerektiği savunuldu.

İnançlı olmak yasak

Özerk bölgede kitlelerin, “helalin yaygınlaşmasına karşı savaşa yönelik şuurlanmasına öncülük edilmesi gerektiği” belirtilerek, “partinin helalin yaygınlaşmasına karşı kararlılıkla savaşını, önemli bir siyasi görev olarak geliştirmesi ve bu kapsamda örgütlenme ve uygulamanın iyi şekilde yapılması gerektiği” öne sürüldü.

Ayrıca parti yetkililerinin ve çalışanların inançlı olmaması ve yemek ile alakalı bir sorunu olmaması gerektiği ifade edildi.

Dinsizlik vurgusu yapıldı

“Özellikle azınlık gruplara bağlı parti yetkililerinin helalin yaygınlaşmasına karşı kararlılıkla savaş ilan etmesi gerektiği” savunulurken, toplantıya katılan yetkililerin sağ ellerini yumruk şeklinde kaldırarak bu konuda yemin ettikleri görüldü. Üyelerin, “Ben sadık bir ÇKP üyesiyim. Benim inancım Marksizm. Ben hiçbir dine inanmıyorum. Helalin yaygınlaşmasına karşı sonuna kadar savaşacağım” diye yemin ettiği bildirildi.

Çin’de helal standardı

Ülkedeki helal gıda üreticileri, ürünlerini, İslam Cemiyeti idarelerinin denetimlerinden geçiriyor. İşletmeler, helal sertifikası aldığı ürün gruplarını, “helal” damgası ya da logosu ile piyasaya sürebiliyor. Sahte helal damgalı ürünleri piyasaya süren işletme sahiplerine yasal işlem uygulanıyor.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ekim 2018 Perşembe 13:05

YORUM YAZ

 • dd5 ay önce
  Sincan yeni kazanılmış yer manasına olup cın ın taktığı ısımdır.O yerin adı DOGUTURKISTAN dır.onların zulmu var bızım ALLAH cc ımız var zoruma giden TURKIYE dın kayıtsız kalmasıdır.ne yazayım bılemıyorum sabr sabr bakalım MEVLAM neyler....
 • AAAA5 ay önce
  GERİ KAFALI BU ÇİN İNSANLIĞIN YÜZ KARASIHARAM PİS LEŞ YİYE YİYE KALPLERİ KÖMÜR OLMUŞ
 • AbdülsabiAbdülsabi5 ay önce
  Güzel hareket. Destekliyorum. Bizde de olmalı.
 • buratburat5 ay önce
  öncekilerde dinsizdi hani ayakta kalabildiler mi bunlarda kendilerini bir şey sanıyorlar
 • oğuzhanoğuzhan5 ay önce
  Bazıları "ne zaman Çinle yakınlaşsak doğu Türkistan Uygur Türkleri gündeme geliyor" diyenler bunada bir kulp taksın..Milyonlarca müslüman senelerdir zulüm altında..boşuna dost edebiyatı yapmayın zulüm çinde tam gaz devam ediyor !!!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019