HDP'lilere polisten efsane cevap! "Hayvanlar için bile yürüyemezsiniz"

Teröristbaşı Öcalan için İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapmak isteyen Kandil'in vekilleri adına konuşan Mithat Sancar'a polisin verdiği efsane cevaplar defalarca izlenilesi nitelikte.

11 Şubat 2019 Pazartesi 14:46

HDP'li vekiller, bugün Taksim Meydanı'nda toplanarak, İstiklal Caddesi'ne doğru Leyla Güven ve teröristbaşı Öcalan için yürümek istedi. Polis ise vekillere izin vermedi. Grubun, yürüyüş öncesinde kolluk kuvvetleriyle konuşması, kameralara yansıdı.

HDP grubunun başında olan TBMM Başkanvekili Mithat Sancar ile emniyet müdürünün konuşması dikkat çekti. Emniyet müdürü tüm sakinliğiyle, Sancar'ın savunduğu düşüncelere karşılık verdi, yürüyüşün yapılamaması gerekçesini anlattı.

İkilinin arasındaki konuşma, şu şekilde gelişti:

"Sokak hayvanları için bile yürüyemezsiniz"

Emniyet Müdürü: 2911'e* göre gösteri ve yürüyüş alanlarımızdan değil. Dolayısıyla biz bu tür yürüşlere izin vermiyoruz. Bu size karşı, bu harekete karşı değil. Sakın yanlış anlamayın, bugün sokak hayvanları için de bir yürüyüş olsa, çevreyle ilgili de bir yürüyüş olsa biz buna, Taksim'de 2018 Ağustos'tan beri izin vermiyoruz. Sizden de bu konuda anlayış istiyoruz.

Mithat Sancar: Bu 2911'e* göre değil, Anayasa'ya göre bizim hakkımız. Sadece biz milletvekilleri olarak yürüyeceğiz ve görüş açıklayacağız. 2911'i Anayasa'ya aykırı bir şekilde yorumlamanız doğru olmaz.

E.M: Sayın Vekilim, ben görüş açıklamanıza bir şey demiyorum ama bu görüşü Taksim'de, İstiklal Caddesi'nde yürüyerek yapmanızı uygun görmüyoruz. Ben size izin verirsem, sizden önce açıklama yapmayanlara haksızlık yapmış olurum veya sizden sonra gelenlere de izin vermem gerekir. Bizler; yüce Meclis'i, sizi temsilen görev yapan kamu görevlileriyiz. Lütfen bizi rahatlatın.

Biz de siyasal okuduk, Anayasa'yı biliyoruz

M.S: Bu gösteri değil, bizim görüş açıklama ve seyahat etme hakkımız. Sizin yorumunuzu doğru bulmuyorum. Siz 2018 Ağustos'tan beri bir yorum yapıyorsunuz, ben de TBMM Başkanvekili ve Anayasa Hukuku hocası olarak 'bu yorum yanlış' diyorum. Bu Anayasa'ya aykırı bir emirdir, bunu uygulamamanız gerekir.

E.M: Sayın Vekilim, biz de Anayasa'yı okuduk. Biz de Siyasal mezunuyuz, Anayasa'yı Mümtaz Soysal'dan okuduk biliyoruz yani.

* 2911 Sayılı Kanun: Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu. Bu Kanun; toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller ile gerçek ve tüzelkişilerin düzenleyecekleri toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yerini, zamanını, usul ve şartlarını, düzenleme kurulunun görev ve sorumluluklarını, yetkili merciin yasaklama ve erteleme hallerini, güvenlik kuvvetlerinin görev ve yetkileri ile yasakları ve ceza hükümlerini düzenler.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 14:46

YORUM YAZ

  • konyalıkonyalı8 ay önce
    Bu parti kapatılsın çok uzadı niyetleri belli ve başka kimliklede olsa açılmasın biz o kadar şehit verdik bu soysuzların kökünü kazıyın artık yeter ne olacaksa olsun ya hep ya hiç
  • SelimSelim8 ay önce
    Vekil de olsa karşısında bu katar eğilip bükülme ey arkadaş. Kanun bunu diyor dağılın de defolsun gitsinler APO için hangi ülke izin veriyorsa orada yürüsünler. Biz bu ülkede Terörist başı için yürüyüüşe izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz de iş bitsin. Uzatmanın lüzumu yok.
  • Türkoğlu TürkkTürkoğlu Türkk8 ay önce
    Ya arkadaşım onlar sayın vekilim falan deil direk vatan haini şerefsizler ya niye yumuşaksınız ya dik durun eğilmeyin neyi yanlış anlamasınyanlış anlasın önemli deil şerefsiz vatan haini gavurun kafirin Türkiye şubeleri Rabbim inşaAllah tezzamanda hepsinin cezasını verir inşaAllahinşaAllah inşaAllah

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019