• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hazar-Hızır-Huzur-Hazır-Hızar

Gazetemiz okurlarından M. Fatih Kahraman, "Hazar-Hızır-Huzur-Hazır-Hızar" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2019-12-24 11:54:00 -
Hazar-Hızır-Huzur-Hazır-Hızar

M. Fatih Kahraman

HAZAR: Sabit meskeni olanların oturdukları memleket; barış ve güven. (Hazerde: Barış ve güven zamanında). Hazar ve sefer:  Evde oturma ve yolculuk; barış ve savaş zamanı.

HIZIR (Hıdır, Hadr: Yeşil, yeşillik): Hızır’a bu isim, kuru yerde oturduğunda altından otların yeşerip dalgalanması nedeniyle verilmiştir (Buhârî, Enbiyâ, 29). Kuran’da işaret edilen ve tefsirlerde adı geçen, İslam geleneklerinde yer alan, ölümsüz olduğuna ve darda kalanların yardımına koştuğuna inanılan ulu ve mübarek bir kişi.

HUZUR: İnsanın içinde duyumsadığı rahatlık duygusu, gönül rahatlığı, iç rahatlığı, baş dinçliği, rahatlık içinde bulunma durumu, dinginlik, çekişmesizlik; makam, ön, yan, kat.

HAZIR: Belirli bir işi, bir eylemi yapmak için gereken her şeyi tamamlamış olan; belli bir işte kullanılabilecek durumda olan.

HIZAR: Su ya da elektrik gücüyle çalışan, tahta ve kereste biçmeye yarayan büyük bıçkı; bu tür bıçkıyla iş gören yer.

Yüce Allah’ın huzurunda hazarda mı, seferde miyiz; barış ortamında mı, savaş ortamında mıyız? Biz kullar şu fani âlemde hazarda yerleşik ve mukim mi, yoksa sürekli seyr-u sefer halinde yolcu muyuz? Huzurun Hızır’la hazır olması mümkün mü, mümkünse bu nasıl olur? Bu gizemli ve kutlu kişi bizim Hızır’ımızsa, Noel Baba da Hıristiyanların Hızır’ı mı? Onların Noel Babası yakında hatta bugünlerde; yani yeni yılbaşında (2020) özellikle de bacalardan evlere girerek çocuklara hediyeler getiriyorsa(!), bizimkisi ne zaman ne şekilde kimlere gelip yardım ediyor, eder mi, etmiş mi diye merakla soruyoruz. Sonra, Noel Baba niye kapıdan değil de bacalardan evlere girer, bacası olmayan evlerin çocukları n’olacak peki? Bu bir efsaneyse, uydurmaysa o Noel Baba figürlerini bizimkilerden kim ne diye satın alıp evine, çocuk odasına koymaktadır?

Huzur, nasıl bir şey, nerede, neresi, kimin huzurunda insanlar? Huzurda huzur var mı? Huzuru bozanlar kim? İnsan için huzurlu olmak çok önemliyse, neden insanların çoğu huzursuz? İnsanların huzurunu, hayvanlar ve bitkiler bozmadığına göre, insan insanın huzurunu ne diye bozmaya kalkar ve bozar? Bozulan huzurun hızarı da taşkınlık, şaşkınlık ederek ve pervasızca fitne, fesat çıkarıp insicamı bozmak mıdır yoksa? Bu hızarcılar huzura nasıl çıkacaklar acaba?

Derler ki; huzura hazır olanlara Hızır yetişerek katkı sunar da hazarda ve seferde huzursuzluk bertaraf olur; (nitekim ecdadımız: Hızır yardımcın olsun diye dualar etmişlerdir). Amma velâkin fakat bugünlerde inanılmasa da kültür emperyalizminin bir tezahürü olarak memleketimizde yılbaşı çılgınlığının diğer bir yansıması, Noel Baba figürlerinin vitrinleri süslemesi garabetidir. Hızır’ın bizi bulup rehber olmasını istiyorsak gerçek huzura hazır olup kısmen de olsa rahat etmek için öncelikle elimizdeki hızarlarla hakikatten kırpma ve kesme işlemlerini bırakıp mahzurlu şeylerden derhal uzaklaşarak hazarda maddi-manevi barışı sağlamalıyız vesselam...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı