THY- Euroleague

Stephen Hawking yıllar sonra Allah'ın varlığını kabul etmişti

Ünlü İngiliz fizikçi ve bilim çevrelerinde Einstein'dan sonraki en büyük dahi olarak görülen Stephen Hawking 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hawking hayatının son dönemlerinde Allah’ın varlığını kabul etmişti.

14 Mart 2018 Çarşamba 10:42
Stephen Hawking yıllar sonra Allah'ın varlığını kabul etmişti

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında öldü. Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Hawking'in Cambridge'deki evinde bu sabaha karşı hayatını kaybettiği öğrenildi. Hawking geçen yıl İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini halen yansıtabildiği için kendisini şanslı hissettiğini dile getirmişti.

ALLAH'IN VARLIĞINI KABUL ETMİŞTİ

Yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar yardımıyla konuşan ve yıllarca Allah'ın varlığını inkar eden açıklamaları ile ateistler arasında öne çıkan ünlü Fizikçi Stephen Hawking, son zamanlarda yaptığı konuşmalarda Allah'ın varlığını kabul etmişti.

Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu. Vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamayan, kendisi için özel olarak geliştirilen bilgisayar sistemine sadece yanak kaslarından biriyle komut veren Hawking, bu şekilde günde yaklaşık 2 bin 500 kelimeyle iletişim kuruyor ve bilimsel çalışmalarını sürdürüyordu. Araştırmaları 40'ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein'dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyor. Hawking'in hayatı 2015'te gösterime giren "Her Şeyin Teorisi" adlı filme de konu olmuştu.

"ONLARI YARATAN BİR TANRI OLMADIĞI ANLAMINA GELMEZ"

Hawking, bir röportaj sırasında "Allah’ın varlığı" ile ilgili sorulan soruya "Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır. Ama bu hiçbir şekilde, 'Bilim Kuralları'nı koyan ve onları da yaratan bir Tanrı olmadığı anlamına gelmez..." cevabını vermişti.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 10:42

YORUM YAZ

  • metinmetin9 ay önce
    bilim kainatın nasıl olduğu ile ilgili, din ise neden ve kim tarafından yaratıldığı ile ilgilidir.Bilime karşı olan bir din batıl,dine karşı olan bir bilim ise sapıktır.

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018