• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hatay’da CHP’ye tepkiler büyüyor Lütfü Savaş kararı seçimi peşinen kaybettirir

Yeniakit Publisher
2024-01-17 08:10:00 -
Hatay’da CHP’ye tepkiler büyüyor Lütfü Savaş kararı seçimi peşinen kaybettirir

Lütfü Savaş'ın yeniden Hatay'dan aday gösterilmesine, Hatay'da CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı beş isimden tepki geldi.

Türkiye yerel seçimlere doğru giderken partiler adaylarını belirlemeyi sürdürüyor.

CHP'de Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise bir kez daha mevcut Belediye Başkanı Lütfü Savaş gösterildi.

"Alternatif bulamadık"

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gazeteci İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayarak Savaş'ı yeniden tercih etmelerinin nedenini açıklamıştı.

Özel, "Kırsaldan acayip oy geliyor, alternatif bulamadık." ifadelerini kullanmıştı.

Bu karara ve Özel'in sözlerine, Hatay'da CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı 5 isim, basın bildirisi ile tepki gösterdi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

 

CHP'den Hatay Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları Hikmet Çinçin, H. Cihat Açıkalın, Serkan Topal, Ayhan Kara ve Birol Ertem, yayınladıkları bildiride Hatay halkının iradesinin yok sayıldığını belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Özgür Özel'in açıklaması halkı ciddi şekilde rencide etmiştir"

"Amacımız hem deprem faciasıyla neredeyse yerle bir olan Hatay'ımıza yönetsel anlamda hizmet etmek, hem de partimiz için ülke genelinde esen ve partiye mesafeli olan kitleyi bile cezbeden değişim heyecanını yaşamın her alanına yaymaktı. Ancak söz konusu değişim, zihniyet değişimi, ilkelere uymak ve partinin ahlaki değerlerini sahiplenmekle mümkün olabilirdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in 'Alternatif bulamadık' sözleri aday adayları arasında bulunan, biri bir dönem, diğeri iki dönem TBMM’de halkını temsil etmiş iki milletvekilini, dört dönem boyunca Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nı yöneten bir başkanı, Hatay Barosu’nu iki dönem yöneten bir başkanı ve uluslararası arenada yönettiği şirketleri dünya çapında bir marka yapan bir işadamını, destekçilerini ve halkı ciddi bir şekilde rencide etmiştir. Gerek ulusal ve uluslararası görsel ve yazılı basında, gerekse sosyal paylaşım sitelerinde yüz binlerce insanımızın tepkileri Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı konusunda alınan kararın infial yarattığının en önemli göstergesidir.

"Halkın gözünde güvenini yitirmiş bir şahısla yola devam kararı, seçimi peşinen kaybettirecek"

Hatay halkı, haklarını ve özgürlüğünü savunmayı, hesap sormayı bilir, laik ve demokrattır, devletine bağlıdır, ayrımcılığa, kibir ve dayatmalara müsaade etmez, şehre ve topluma zarar verenleri affetmez. Hal böyle iken CHP’nin parti yöneticilerinin aday belirleme konusunda verdikleri sözlerin, açıklanan adayda vücut bulmadığına üzülerek şahit olduk. Başarısızlığı tescil edilmiş ve halkın gözünde güvenini yitirmiş bir şahısla yola devam kararının doğru olmadığını, bu kararın seçimin peşinen kaybedildiği, Hatay’ın yaralarını derinleştirdiğini ve değişime olan inancı zayıflattığını, her şeyden önemlisi; bu durumun partiden kitlesel kopuşlara sebebiyet vereceğini ve bunun sonucunda Hatay ilimiz, insanlarımız ve partimiz adına telafisi imkansız sorunlarla karşılaşacağımız gerçeğinin altını çizmek isteriz. Hatay Halkı’nın iradesini yok sayan dayatmaları kabul etmeyeceğimizi beyan ediyor; CHP'nin yetkili kurullarınca verilen kararın ne kadar doğru olduğunun değerlendirmesini kıymetli halkımızın takdirine bırakıyoruz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İ. Keskin

Hatay hassas bir ilimiz. Değil Belediye Başkanı seçimi, vali, kaymakam atarken bile yüksek liyakatte insanlarımızı göndermek gerekirken bu ne ya? Adam kaç dönemdir başkan? Bıraksın gitsin. Hangi vefa duygusudur bilemem ama demokrasiye yakışmayan bir aday belirleme şekli. Ak Parti nin en tutarlı tarafı 'üç dönem kuralı'. İnsan kimseden görmese komşudan görür. Yaaaa Özel beyciim. Bu işler özel değil, genel genel'!

hasel

Birkaç gün önce okuduğum gazete "chp de Adam yok" diye başlık atmıştı.Gerçekten de doğruymuş.chp de adam yok.Hem de hizmet adamı hiç yok.Bu seçimde chp adeta sıfırlanacak.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23