• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Halk ekmek çalışanı doğruladı! Mansur Yavaş’tan yeni skandal

Yeniakit Publisher
2023-09-26 14:55:00 -
Halk ekmek çalışanı doğruladı! Mansur Yavaş’tan yeni skandal

CHP’li Mansur Yavaş yönetimindeki ABB’de yaşanan skandalların ardı arkası kesilmezken Yavaş’ın bir algı oyunu daha çöktü. AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan tarafından ortaya çıkarılan rüşvet skandalına ilişkin açıklama yapan Yavaş, rüşveti alan kişinin Halk Ekmek Fabrikası’nda çalışmadığını iddia ederek algı oluşturmaya çalıştı. Yavaş’ın algısını Halk Ekmek çalışan Mustafa Saykılı bozdu.

Halk Ekmek çalışanı Mustafa Saykılı; “Mansur Bey kazanmadan önce fabrikada çalışan işçiler 3 asgari ücret maaş alırdı. Yani şu anda Halk Ekmek’te çalışan bir kişinin maaşının 32 bin TL olması gerekiyordu. Ancak, şu anda 17 bin TL alıyor. Cumhurbaşkanımızdan Allah bin kere razı olsun o asgari ücrete zam yapmazsa biz 4 yıldır zam alamıyoruz. 4 buçuk yılda Halk Ekmek Fabrikası’na 200 kişiye yakın eleman alındı. Şu anda öyle bir duruma geldiler ki kendi dönemlerinde aldıkları adamları işten atmaya başladılar. Neden attıklarına gelecek olursak bu insanların bazıları para vererek işe girmiş. Bildiğim kadarıyla geçtiğimiz senelerde verilen para miktarı 20-25 bin TL arasıydı. Para vermeden işe girenleri de bir şekilde tespit edip mobbing, baskı ve zulümlerle yıldırmaya çalışıyorlar. Halk Ekmek Fabrikası içerisinde rüşvetin toplandığı ve Halk Ekmek Fabrikası’nda çalışmadığı iddia edilen kişiyi Genel Müdür Yardımcısı Ümit Sevdi getirdi. Bu isim Sevdi’ye 150 bin TL kadar para gönderdiğini biliyorum” dedi.

“Rakam 200’ün çok üstünde!”

Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nda yaşana rüşvet skandalına ilişkin belgelerin ortaya çıkmasının ardından Yavaş olayı savcılığa taşıdığını söyledi. Gündeme bomba gibi düşen olaya ilişkin konuşan halk ekmek çalışan Mustafa Saykılı, “4 buçuk yılda Halk Ekmek Fabrikası’na 200 kişiye yakın eleman alındı. Tabi ki gelip işi beğenmeyip gidenlerin sayısıyla birlikte bu rakam 200’ün çok üstünde. Çünkü adamlar işe girerken kendilerine müdür, şef vs. olacaksın 18 bin TL – 20 bin TL arası maaş alacaksın demişler. Ama gelen adamlara 11 bin TL – 9 bin TL maaş ödemesi yapılmış.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız asgari ücrete zam yapmazsa biz zam alamıyoruz”

Halk Ekmek çalışanı Mustafa Saykılı, “Mansur Bey kazanmadan önce fabrikada çalışan işçiler 3 asgari ücret maaş alırdı. Yani şu anda Halk Ekmek’te çalışan bir kişinin maaşının 32 bin TL olması gerekiyordu. Ancak, şu anda 17 bin TL alıyor. Bu paradan da vergi kesiliyor. Geçen ay aldığım maaş 13 bin TL. Normal şartlarda sendikal hakkınızdan dolayı vergi kesilemez ama şu anda 4-5 aydır ondan da vergi kesiliyor. Cumhurbaşkanımızdan Allah bin kere razı olsun o asgari ücrete zam yapmazsa biz 4 yıldır zam alamıyoruz. Göreve geldiklerinde başka bir sendikaya geçin diye bize baskı yapıldı. Herkes söylenilen sendikaya geçti önce. Sonra eski sendikamıza geri döndük, şimdi tekrar bir sendika değişikliği oldu. Şu anda 7 kişi hariç geri kalan herkes onların istediği sendikanın üyesi konumunda. Herkes ekmeğinin peşinde olduğu için sesini çıkaramıyor.” ifadelerini kullandı.

“Para vermeden işe girenleri mobbing, baskı ve zulümle yıldırmaya çalışıyorlar”

4 buçuk yılda Halk Ekmek Fabrikası’na 200 kişiye yakın eleman alındığını belirten Saykılı, “Tabi ki gelip işi beğenmeyip gidenlerin sayısıyla birlikte bu rakam 200’ün çok üstünde. Çünkü adamlar işe girerken kendilerine ‘müdür, şef vs. olacaksın 18 bin TL – 20 bin TL arası maaş alacaksın’ demişler. Ama gelen adamlara 11 bin TL – 9 bin TL maaş ödemesi yapılmış. Şu anda öyle bir duruma geldiler ki kendi dönemlerinde aldıkları adamları işten atmaya başladılar. Neden attıklarına gelecek olursak bu insanların bazıları para vererek işe girmiş. Bildiğim kadarıyla geçtiğimiz senelerde verilen para miktarı 20-25 bin TL arasıydı. Para vermeden işe girenleri de tespit edip mobbing, baskı ve zulümlerle yıldırmaya çalışıyorlar. Bu yıldırma politikasını yapan kişi de Hakan Han Özcan’ın bahsettiği rüşvet olayına karışan kişilerden birisi. Ben yaptıkları mobbingin canlı şahidiyim. Bunu yapmalarının sebebi de personelin işten çıkmasını sağlayıp yerine para verip işe girecek birisini bulmak. Bunun başka mantıklı bir açıklaması yok. Eski dönemlerde işe girenlerden uzak duruyorlar. Çünkü tazminatları çok. Genel seçimlerden önce de yeni giren personeli çağırıp, ‘Biz varsak siz varsınız. Eğer onlar gelirse sizi tekme tokat dövüp kovarlar’ dendi. Ama bugün baktığımız zaman un deposunun başındaki İhsan Bey koyu CHP’lidir. Bu adam AK Parti döneminde işe girmiştir ve kimse onu işten çıkarmamış.” şeklinde konuştu.

“Rüşvet alan kişi genel müdür yardımcısı tarafından işe alındı”

Saykılı şöyle devam etti; “Bu Halk Ekmek Fabrikası içerisinde rüşvetin toplandığı ve Halk Ekmek Fabrikası’nda çalışmadığı iddia edilen kişiyi Genel Müdür Yardımcısı Ümit Sevdi getirdi. Bu isim Sevdi’ye 150 bin TL kadar para gönderdiğini biliyorum. Rüşvet olayında ismi geçen şahısların dışında Mevlüt ve Nurullah isimde iki kişi daha biliyorum ben. Onlar da dışarıdan bu işe müdahil oluyorlar. Ama bunların içeri kaç kişi soktuklarını bilmiyorum. Ayrıca eski yönetim tarafından Halk Ekmek Fabrikası’nın deposu yedek parça ile doluydu. Yani bakım ekibinin işi kolaylaşsın diye her parça vardı. Ancak bu yönetim, yaklaşık 2 tıra yakın malzemeyi sattı. Söz de amaçları depoları rahatlatmaktı. Paranın nereye gittiğini de bilmiyoruz. Bunun üzerine bunların getirdiği üretim müdürü Ercan bey ‘bu iş benim üzerime yıkılacak’ korkusundan dolayı daha iyi şartlarda, daha iyi bir iş bulduğunu söyleyerek istifa etti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Ekmeğin kalitesini bile bozdular

Halk Ekmek şu anda çok çarpık bir yönetim var” diye konuşan Saykılı, “İnsanlara sorun ‘4 yıl önceki ekmek mi şimdi ki ekmek mi’ diye insanlar 4 yıl önceki ekmek der. İnsan odaklı belediyecilik diye reklam yapıyorlar ama ben insan odaklı yapılan bir şey görmedim hiç. Olanı da bozdular. Önceden ekmek için daha kaliteli malzeme kullanılıyordu ama şimdi öyle değil. Eskiden daha az ekmek satılmasına rağmen kaliteli malzeme kullanılıyordu. Personelin şu anda içeride alacağı 3 ekmek prim alacağı var. Ben bundan önceki yönetimlerde hiç alacağımızın geciktiğini görmedim. Paramız günü gününe yatardı. 1’i ve 5’i arasında yatması gereken maaş ayın 10’una sarkıyor. Promosyonlarımızı bile doğru düzgün vermediler. En yüksek promosyonu veren bankayı kabul etmeyip en düşük vereni kabul ettiler. Bunun yüzünden yüksek promosyon veren banka ile Halk Ekmek davalık oldu ve kazandı.” dedi.

“Genel müdürleri emekli milletvekili kadar maaş alıyor”

Seçim çalışmaları için yeni giren birçok kişiyi görevlendirdiklerini söyleyen Saykılı, “Bunlar gönderdiği kişilere günlerce izin veriyorlardı. 2 aylık personel seçim çalışması için ortadan bir kayboldu 1 ay sonra geldi. Bir insanın izin alabilmesi için 1 sene çalışması gerekiyor. Ama bunlar işe başlar başlamaz hemen izne ayrıldı. Deprem zamanı ben gönüllü olarak Hatay’a gittim deprem bölgesine ama bana sahip çıkan olmadı. Bunlar yönetemiyor maalesef. 5 Genel Müdür değiştirdiler. Yaşanan rüşvet olayını duymamaları mümkün değil. Aşağıda çalışan bütün personel bu olayı biliyorken onların bilmiyor olması mümkün değil. Genel Müdür bir kere gelip kim kimdir, ne zaman işe başlamış diye sormadı. Eski yönetimde Genel Müdür Ahmet Sarıduman gelirdi. İş elbiseli personeline takım elbisesi ile sarılırdı. ‘Ben bu elbiseyi sizin sayenizde giyiyorum’ derdi. Bu adamı aldığı maaştan ötürü mahkemeye verdiler. Şimdi ki Genel Müdürleri de emekli milletvekili maaşı kadar maaş alıyor.” diye konuştu.

“Yemek kötü dediği için personeli işten çıkardılar”

Saykılı şöyle devam etti; “Halk ekmeği yöneticiler değil personel yönetiyor. Yönetim sadece maaş yatınca bir görünüyor ondan sonra ortada yoklar. Halk Ekmek’te 45 dakika da bir mola hakkı vardı. Ancak şimdi bu süre 2 saatte bir molaya çıkarıldı. Yemek molasını bile 15 dakikaya düşürdüler. Halk Ekmek’te sırf yemek kötü dediği için bir personeli işten çıkardılar. Şu anda Halk Ekmek’te korku imparatorluğu var. Şu anda işten çıkarmalar durdurdular. Çünkü olay kamuoyuna yansıdı. Ama hala hazırda çıkarılmayı bekleyen 30 kişilik bir liste var. Bir insan mahallesine gelen Milletvekili ile fotoğraf çektirdiği için işten çıkarılır mı? Bunlar onu da yaptı

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

Yeni akitciler siz ..

Herşey Çok Kötü Oldu

bi de toplama ve kasalama birimindeki olayları bilseniz bunlar nasıl insanlar dersinizz! Hergün oradaki işçileri 16 saat zorla mesailere bırakıyorlar işçiler yorgunluktan bayılıyor mesaiye kalmayanlara tutanaklar tutuyorlar Allah rızası için bir insan 16 saat zorla çalıştırılır mı??? sabah 7 iş başı geçe 11 iş bitiş sonra eve git 4 5 saat dinlen geri gel böyle zulüm olurr muu he
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23