• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hacklenen büyükelçinin e-postalarında Türkiye ve Katar ayrıntısı!

Birleşik Arap Emirlikleri Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'nin e-posta hesabı hacklendi. 15 Temmuz'la ilgili ilginç ilişkiler ortaya çıktı.

Yeniakit Publisher
2017-06-05 20:36:00 - 2017-06-05 20:43:37
Hacklenen büyükelçinin e-postalarında Türkiye ve Katar ayrıntısı!

Hacklenen e-postalar el-Uteybe’nin, İsrail yanlısı Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) ile yakın ilişki içerisinde olduğunu ve Türkiye ile Katar'a karşı ortak politikalar geliştirmeye çalıştıklarını ortaya çıkardı.

Büyükelçiye ait olduğunu öne sürülen bazı e-postalar ABD'li "The Intercept, HuffPost ve The Daily Beast" gibi medya kuruluşları tarafından yayınlandı.

E-postalarda dikkat çeken ilk ayrıntı, Büyükelçi ile İsrail yanlısı FDD’nin CEO'su Mark Dubowitz ve Kıdemli Danışmanı John Hannah arasındaki yazışmalar oldu.

Bu yazışmalarda iki tarafın da Arap Baharından endişe ettikleri, Katar'ın Müslüman Kardeşler ve HAMAS’a verdiği desteği "teröre destek" olarak yorumladıkları ve bunun için önlem alma ve Amerikan politikalarını etkileme hedefi güttükleri görülüyor.

El-Uteybe'nin FDD yetkililerine gönderdiği iddia edilen bazı e-postalarda Mısır'daki darbeyi "devrim 2.0" olarak adlandırdığı, Sisi yönetimindeki ordunun hükümeti zorla düşürmediğini, tersine sokağa çıkan halkın taleplerine cevap verdiğini savunuyor ve olumlu karşılık buluyor.

15 TEMMUZ’DAN ÖNCE DARBEYİ SAVUNMUŞLARDI

FDD'nin kıdemli danışmanı Hannah, sadece Mısır’daki darbeyi değil, 15 Temmuz'da gerçekkeştirilen hain darbe girişimine de alkış tutmuştu. Hannah, yine Birleşik Arap Emirlikleri tarafından fonlanan Foreign Policy (FP) dergisinde, Türkiye’de gerçekleştirilecek “askeri darbe”yi savunmuştu, makale 15 Temmuz hain darbe girişiminden bir ay önce 16 Haziran’da yayınlanmıştı.

15 Temmuz sonrası Uteybe ve Hannah’ın e-posta yazışmaları da sızdırılan belgeler arasında yer aldı. İkili yazışmalarında, BAE ve FDD’yi 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkilendiren bir haberden bahsederken, Hannah, Uteybe'ye “sayın Büyükelçi sizinle birlikte anılmaktan onur duydum” ifadelerini kullandı.

PEKİ FDD’NİN TÜRKİYE’DEKİ PARTNERLERİ KİMLER?

FDD, her ülkede farklı isimlerle ilişkiler geliştiriyor. Yayınlarında da bu ilişkileri ön plana çıkaran FDD’nin Türkiye’deki ilginç ortaklıklarından bazıları şöyle...

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığını her haberinde ve analizinde gösteren Merve Tahiroğlu FDD için yazılar kaleme alıyor. Tahiroğlu’nun ABDD’nin Ankara eski büyükelçisi ve Savunma Bakanlığı’ndan istifa eden Eric Edelman ile  birlikte yazdığı makalenin başlığı herşeyi açıklıyor: “NATO’nun Türkiye’ye blöf çağrısının zamanı geldi.”

Bir diğer isim; 2011-2015 yılları arasında CHP’nin Bursa milletvekili Aykan Erdemir..

Erdemir, Oren Kessler ile birlikte yazdıkları “Türk Televizyonu Erdoğan’ın komplike antisemitik dünya görüşünü ortaya çıkardı” isimli makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Son İmparator” olarak tanımlıyor.

Erdemir sadece yazılarıyla sözcülük yapmıyor. CHP adına 17 Aralık'ın hemen öncesinde Fetullah Gülen'in Onursal Başkanı olduğu Rumi Forum’a katılmıştı. 15 Temmuz sonrasında Yenikapı Mitingine katılan fakat sonradan 15 Temmuz’a “kontrollü darbe” diye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerindeki değişikliğin nedeni FDD etkisi olabilir mi?

FDD’nin Türkiye üzerine operasyonlar gerçekleştiren bir diğer kalemşoru ise Jonathan Schanzer. Schanzer, FDD için 2014 yılında hazırladığı raporla "Türkiye DEAŞ’ı destekliyor" manipülasyonunu başlatan isim oldu. Onun raporunun ardından medya kuruluşları bu yalana sarılmış ve Türkiye’yi DEAŞ’la birlikte anmaya başlamıştı.

MAİLLERDEKİ MUHAMMET DAHLAN AYRINTISI

Sızdırılan maillerde, FDD'nin operasyon hazırlayıcısı John Hannah ve  Jonathan Schanzer’in BAE elçisiyle birlikte Muhammet Dahlan ile görüşme ayarladıkları anlaşılıyor.

Muhammet Dahlan Türkiye’de kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen ve Nilesat uydusundan yayın yapan El Ghad Televizyonu'nun sahibi.

Geçmişte birçok karanlık olaya adı karışan Dahlan'a yönelik en büyük suçlamalardan biri Filistin lideri Mahmud Abbas'tan gelmişti. Abbas, Mart 2014'te yaptığı açıklamada, Dahlan'ı, Yaser Arafat'ın ölümünden sorumlu tutmuştu.

Dahlan FDD için, İsrail için HAMAS’A darbe teşebbüsünde bulunmuş, Mısır darbesinin medya ayağını yürütmüş bir isim. Dahlan'ın darbe sürecinde Mısır medyasını parayla susturduğu ve Mursi aleyhinde konuşturduğu sıkça yazılmıştı. Ayrıca İngiliz The Guardian gazetesinin eski editörü David Hearst ise Dahlan'ı, 15 Temmuz darbe girişiminde aracılıkla suçlamıştı.

Sadece The Guardian’da değil, Middle East Eye isimli haber kanalında Dahlan’ın  BAE adına FETO ile darbe öncesi görüşüp darbecilere para aktardığı ortaya çıkmıştı. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, FETÖ lideri Gülen Al Ghad’da konuşarak Batı’dan hükümeti devirmesini istemişti. 

Kaynak: Haber10

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı