Güney Kıbrıs’ta domuz gribinden 8 kişi öldü

Güney Kıbrıs Rum kesiminde domuz gribi vakası nedeniyle 8 kişi hayatını kaybetti.

14 Şubat 2019 Perşembe 12:51
Güney Kıbrıs’ta domuz gribinden 8 kişi öldü

Güney Kıbrıs Rum kesiminde domuz gribi vakası nedeniyle 8 kişi hayatını kaybetti.


Limasol Genel Hastanesi’nde dün bir kişinin hayatını kaybetmesiyle, domuz gribinden ölenlerin sayısı 8’e yükseldi. Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören 72 yaşındaki bir Rum vatandaşı öldü. 1 Aralık 2018’den bugüne kadar domuz gribinden ölenlerin sayısı 8’e çıktı.


Güney Kıbrıs Rum Sağlık Bakanlığı, 1 Aralık 2018’den bugüne kadar 47 ciddi vakanın kaydedildiğini, bunlardan 11’inin tedavisinin sürdüğünü, 8’inin öldüğünü, geriye kalanının ise taburcu edildiğini açıkladı.


Domuz gribi belirtilerinin diğer mevsimsel gripten farklı olmadığını vurgulayan uzmanlar, grip belirtilerinin dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar H1N1 virüsünün, öksürme ve hapşırma şeklinde ağızdan çıkan damlacıklar sonucu diğer griplerle aynı şekilde insandan insana yayılabildiğini söyleyerek bu damlacıkların teması ile ağız ve burun yollarıyla hastalığın kolayca kişiden kişiye bulaştığını belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Şubat 2019 Perşembe 12:51

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    13 Ekim 2019