• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Grip miyim korona mı? Koronavirüse yakalandığımı nasıl anlarım?

Koronavirüs belirtileri | Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Her gün dünyanın dört bir yanında binlerce can bu virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor. Koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmalarıysa devam ediyor. Şimdilik bu hastalığa karşı en etkili korunma yolu maske, mesafe ve hijyen. Sonbaharla birlikte girip mevsimi de kapıyı çaldı. Hal böyle olunca vatandaşlar soğuk algınlığı, grip mi yoksa koronavirüse mi yakalandıklarını merak ediyor. Peki, grip ile koronavirüs nasıl ayırt edilir? | Grip mi oldum koronavirüs mü? | Koronavirüse yakalandığımı nasıl anlarım? | Soğuk algınlığı ile koronavirüs arasındaki fark nedir? | Koronavirüs şüphesi var ne zaman hastaneye gitmeliyim?

Yeniakit Publisher
2020-09-21 18:11:00 -
Grip miyim korona mı? Koronavirüse yakalandığımı nasıl anlarım?

Aralık ayında Çin’i Wuhan şehrinden ‘gizemli ölümler’ başlıklarıyla haberler gelmeye geldi. Pek çok insanın sokaklarda önce titreyip ardından yere düşüp öldüğü videolar tüm dünyayı dehşete düşürüyordu. Buna rağmen Çin hükümeti hastalığı saklayıp gerekli tedbirleri hızlıca almadı. Aralık ayı sonunda ise bir salgından söz edilmeye başlandı.

Covid-19 ismi verilen virüsün insandan insana hızla geçtiği ve özellikle akciğerlerde tutunup zatürreye yol açtığı ortaya çıktı. Çinli bilim insanlarının birçoğu vakaların aralık ayından önce görüldüğünü hatta bu virüsün laboratuvarda üretildiğin savundu. Son dönemde virüsün insan eliyle üretildiğine dair dedikodular daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Ocak ayında Çin sıkı tedbirler uygulasa da öncesinde bir kısıtlama olmaması sebebiyle virüs dünyanın dört bir yanına yayıldı. Türkiye, ocak ayında pandeminin geleceğini önceden kestirdi ve Bilim Kurulu oluşturdu. Öncelikle Çin ile ulaşım durduruldu ardından da diğer ülkelerle.

Ülkemizde ilk vaka 10 Mart’ta tespit edildi. Ülkemizde ilk vakanın tespitinin ardından sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı alanlar kapatıldı. Milyonlarca öğrenci için uzaktan eğitim süreci başladı.

11 Mart, 1 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde ise yeni normalleşme adımları atıldı. Bu adımları 10 Mart’tan önceye dönmek şeklinde algılayanlar 500’lere düşen vakaların yine 1800’lere kadar tırmanmasına yol açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim insanları vatandaşlara sık sık maske, mesafe ve hijyen uyarılarında bulunuyor.

Son günlerce uzmanlar vatandaşları girip ve soğuk algınlığına karşı da uyarıyor. Çünkü belirtiler birbirine yakın olduğu için hastanelerde oluşabilecek yoğunluk sebebiyle vatandaşlara mümkün oldukça evde kalmaları telkin ediliyor. Peki, grip ile koronavirüs nasıl ayırt edilebilir?

Grip miyim korona mı? Koronavirüse yakalandığımı nasıl anlarım?

Uzmanlar belirtilerin herkeste farklı ilerlediğini ancak bazı ortak noktaların olduğunu belirtiyor. Koronavirüsün ilk belirtilerinin şiddetli yorgunluk ve baş ağrısı olduğu belirtiliyor. Bazı kişilerde ishal de ilk aşama görülebiliyor. Hastalığın en bariz belirtisi ise yüksek ateş ve kuru öksürük. Uzmanlar düşmeyen ateş ve nefes almakta güçlük yaşayanların vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasını tavsiye ediyor. Koronavirüsten şüphe eden kişilerin hastaneye gidecekse mutlaka maske takması hatta toplum sağlığını gözeterek siperlik takması tavsiye ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23