Düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüşleri hızlandırılacak

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün, 2019-2023 stratejik planlama çerçevesinde hazırladığı 2019 yılı performans programında düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüş işlemlerinde izlenecek prosedürlere yer verildi.

24 Nisan 2019 Çarşamba 12:16
Düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüşleri hızlandırılacak

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 2019 yılı performans programını açıkladı. 2019-2023 stratejik planlama çerçevesinde hazırlanan programda, “İyi mali yönetim ilkelerine uygun olarak kamu kaynaklarının etkili ve verimli şekilde kullanımı sağlanacak” ifadelerine yer verildi. Düzensiz göçte stratejik amaç olarak, “Yabancıların düzenli göç kapsamındaki iş ve işlemlerinin hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak, ülkeye giriş ve vize işlemlerinin etkinliğini arttırmak, iskâna dair işlemlerin etkinliğinin arttırılmasını sağlamak” öncelikli hedefler arasında yer aldı. “Düzensiz göç” başlığıyla açıklanan stratejik amaçlar hedefinde ise, “Düzensiz göçte temel insan hak ve özgürlüklerine saygılı, uluslararası standartlara uygun, en iyi örneklerle ve güncel gelişmelerle göç yönetimine ilişkin tüm unsurların sürekli gözden geçirildiği, proaktif bir göç yönetimi oluşturmak, düzensiz göçle mücadele edilebilmesi ve sınır dışı etme mekanizmasının işletilebilmesi amacıyla ilgili paydaşlar arasında koordinasyon sağlayarak etkinliği arttırmak, geri kabul kapsamında yürütülen tüm iş ve işlemleri uluslararası hukuk ve insan hakları normları çerçevesinde yürütmek, ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde düzensiz göçmenlerin gönüllü ve güvenli geri dönüş sayılarını arttırabilecek bir sistem oluşturmak” denildi.

İnsan odaklı etkin ve hızlı çözüm

Uluslararası koruma kapsamında, ülkemizden gerek bireysel gerekse kitlesel olarak koruma talep eden yabancıların tüm iş ve işlemlerini uluslararası temel insan haklarını güvence altına alarak etkin bir şekilde gerçekleştirmek amaçlanıyor. Bu kapsamda ki hedefler arasında da, “Ülkemizden bireysel olarak koruma talep eden uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların statü belirleme işlemlerini güncel gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda insan odaklı olarak etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek” ve “Ülkemizde kitlesel olarak geçici koruma kapsamında bulunan yabancılara yönelik iş ve hizmetlere erişimi güncel gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda insan odaklı olarak etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek” hedefleri konuldu.

İnsan ticareti mağdurlarına destek

Programa göre, insan ticaretiyle mücadele ve mağdurların korunması alanında uluslararası hukuk perspektifiyle mağdur odaklı etkin bir koruma ve mücadele sistemi geliştirmek amaçlanıyor. Bu kapsamdaki hedeflerin arasında da, “İnsan ticaretine ilişkin kapsamlı ve mağdur odaklı bir yaklaşım geliştirilerek mağdur tespit sürecini iyileştirmek, İnsan ticaretiyle mücadele ve mağdurların korunması alanında yasal ve idari kapasiteyi güçlendirmek, Yerel yönetimlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) işbirliği içerisinde insan ticareti mağdurlarına destek hizmetlerini arttırmak” amaçları yer alıyor. Öte yandan ülkemizdeki yabancıların toplumla olan karşılıklı uyumlarını desteklemek amaçlanırken, “Müstakil bir uyum eğitim programının oluşturulmasını, yabancıların uyumlarını sağlamak amacıyla kursların yaygınlaştırılmasını ve kurslara katılım oranının arttırılmasını desteklemek, başta çocuklar olmak üzere ülkemizde yasal olarak bulunan tüm yabancıların uyum süreçlerini desteklemek, Uyum konusunda ilgili tüm paydaşlar ile koordinasyonu sağlayarak etkili bir uyum sürecini geliştirmek ve uygulamak, Genel Müdürlüğümüzün görev alanına giren konular hakkında kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek” hedefler arasında yer aldı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 12:16

YORUM YAZ

  • FURYAFURYA29 gün önce
    NEDEN BU KADAR BEKLEDIK DIYE SORALIM AVRUPA VE AMERIKA DÜZENSIZ GÖCMENLERI ALMAMAK ICIN ORDUYU ALARMA GECIRIYOT DUVARLAR ÖRÜYORLAR TEL ÖRGÜ ÖRÜYORLAR TÜRKIYE KENDINI ZOR BESLIYOR 5 MILYON GÖC VAR DEVLETIN KAYNAKLARI BUNLARA YETERLIMI TÜRKIYEDE HASTALAR YETIMLER VARKEN BIZ NE YAPIYORUZ BU BÜYÜK GÖC TÜRKIYEYIDE GÖC ETIRECEK ÖNCE CAN SONRA CANAN BEYINSIZ POLITIKACILAR .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019